Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκό 10kw σε στέγη με βόρειο προσανατολισμό


panjo64

Recommended Posts

με νότιο γράφουν τις καλές μέρες 45 (τα δικά μου έργα)

 

Όπως και να έχει συζήτησε το με τον εγκαταστάτη σου.

 

Σου έχει δώσει πίνακα ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΗΣ απόδοσης (το τονίζω αναμενόμενης γιατί ο καιρός είναι καιρός);

Edited by deathlok
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν έχω πάρει τέτοιο πίνακα.Αν με νότιο τα δικά σου γράφουν 45 τότε το δικό μου δεν έπρεπε να είναι στα 35?.10 -12 KWH/ημέρα κάτω είναι μεγάλη διαφορά.Θα περιμένω να συμπληρωθεί 1 μήνας λειτουργίας θα κάνω συγκρίσεις και με άλλους και βλέπουμε.Να μην αρχίσουμε από τώρα τη γκρίνια 8-)

Link to comment
Share on other sites

Η κλίση των πάνελ ακολουθεί αυτή της στέγης και πρέπει να είναι περίπου στις 25- 30 μοίρες.Τα πάνελ ανα string είναι 14-11-15.Τα νούμερα με επιφύλαξη.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα δεδομένα που μου έδωσες είναι σωστά..... τον Νοέμβριο πρέπει να σου έρθει γύρω στα 27-29Kwh/day... γενικότερα είναι γύρω στο -15% έως -20% από το "ιδανικό".... Αν έχεις και σε κάποιο πάνελ σκιάσεις.. που σημαίνει και κάποιο string "off" κατά την διάρκεια της σκίασης, τότε πρέπει να μειωθεί και άλλο το αναμενόμενο....

 

Υ.Γ. Πάντως, αν την μελέτη την έκανε συνάδελφος μηχανικός, και όχι το "περίπτερο της γειτονιάς" θα (έπρεπε) πρέπει να σου παραδώσει μελέτη και πίνακα αναμενόμενης απόδοσης... ίσως και τώρα... ποτέ δεν είναι αργά....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση astrah.Τέτοια νούμερα που γράφεις ακόμα δεν τα έχω δει.Ισως να υπάρχει και κάποια σκίαση γιατί υπάρχει ένα τοιχάκι(μικρό σε ύψος) στις άκρες της στέγης γιαυτό και τα πάνελ μπήκαν όσο το δυνατόν στο κέντρο της οπότε πιστεύω ότι δεν είναι από αυτό.Πάντως η μελέτη έγινε από ηλεκτρολόγο μηχανικό.θα του ζητήσω πίνακα αναμενόμενης απόδοσης χωρίς να αναφέρω την εως τώρα ημερήσια παραγωγή.Ο πίνακας αυτός αναγράφει σε μηνιαία βάση την αναμενόμενη παραγωγή??

Link to comment
Share on other sites

Ο πίνακας αυτός αναγράφει σε μηνιαία βάση την αναμενόμενη παραγωγή??

 

ναι.... αν δουλεύει, μάλιστα, το pvsyst τότε μπορεί να σου δώσει και επιπλέον στοιχεία, όπως τις ανά "παράγοντα" απώλειες, αλλά ακόμα και video με τις σκιάσεις ανά μήνα...

Link to comment
Share on other sites

Αν τα δεδομένα που μου έδωσες είναι σωστά..... τον Νοέμβριο πρέπει να σου έρθει γύρω στα 27-29Kwh/day...

 

Έχω την εντύπωση οτι 27-29 kWh/day είναι υπερβολικές για 10άρι στο νομό Αττικής σε σταθερές βάσεις.

Αν υπάρχει κάποιο link σε κάποιο portal που να φαίνεται τέτοια απόδοση από οικιακό σύστημα, μας το δίνεις.

Κορυφαία σε απόδοση οικιακά που τυχαίνει να παρακολουθώ και έχουν δουλέψει 1-2 Νοέμβρηδες ήδη, φθάνουν μέχρι 25 kWh/day μέσο όρο. Και ο φετινός Νοέμβριος δεν ήταν οτι καλύτερο για την Αττική...

Με σκιες και όχι άριστο προσανατολισμό, 15-17 kWh/day είναι ένα ρεαλιστικό νούμερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.