Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκό 10kw σε στέγη με βόρειο προσανατολισμό


panjo64

Recommended Posts

Καλημέρα

Όταν λέμε ότι η τίμη από 0,495 θα πάει 0,47 τον Αύγουστο, πότε εννοούμε? Δηλαδή 1 Αυγούστου ή 31?

Επίσης η τιμή εξασφαλίζεται με την αίτηση ή όταν υπογραφεί η σύμβαση σύνδεσης?

Ασχολούμαι πρώτη φορά και οι υπηρεσίες δε βοηθούν πολύ σε απλές ερωτήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Με τη συμβαση συμψηφισμου κλειδωνεται η τιμη.

Το αν θα παει 47 ή 35 λεπτα θα το δουμε με αυτα που ακουγονται.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω νέο θέμα,χθες κλειδώσαμε τιμή 0.495 στη ΔΕΗ με την υπογραφή συμψηφισμού.Σε οικοδομή με προσανατολισμό ανατολικό- δυτικό θα βάλουμε πάνελ BOSCH με SMA inverter συνολικά 9.8 kw. Σαν επιλογή τη γνωμη έχετε? Σε κόστος είναι κάπου στη μέση ποιό ακριβά από κινέζικα που θέλαμε να αποφύγουμε και πιο φτηνά από άλλες μάρκες, ίσως πιο καλές(??)

ΥΓ Αν κάνω διαφήμηση να σβηστει το post

Edited by giorgosvet
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα, ο μηχανικος σας γνωριζει καλυτερα απο μας.

Εμενα μου φαινεται καλη επιλογη,αλλα ο καθενας δουλευει με διαφορετικες εταιριες.

Link to comment
Share on other sites

Η αρχική προσφορά ήταν για κινέζικα.Αλλά δεν θέλαμε κινέζικο και επιλέξαμε το BOSCH μιας και μας είπε ότι είναι made in Germany.Διαφωνία είχαμε και στο inverter αφού επέμενε πολύ για kostal αλλά εμεις επιλέξαμε SMA.Κοινός την επιλογή την κάναμε εμείς και όχι ο μηχανικός :smile: !

Link to comment
Share on other sites

o kostal είναι πιο φθηνός από τον SMA και με μικρότερο βαθμό απόδοσης.

 

Τα bosch είναι μία χαρά πάνελ.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι στις προσφορές τους επέμεναν σε KOSTAL προφανώς έχουν μεγαλύτερο κέρδος.Γνωρίζοντας ότι ο SMA είναι καλύτερος επιλέξαμε αυτόν.Το επιπλέον κόστος σίγουρα θα αποσβεστεί.Θα δείξει και στην πράξη βέβαια αν κάναμε καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θεωρω οτι ο Kostal ειναι υποεκτιμημενος.Αν οι προσφορες που σας εδινε με τους 2 ινβερτερ ηταν οικονομικα ιδιες τοτε εβγαζε μεγαλυτερο κερδος με τον κοσταλ μιας και ειναι ολιγον τι φθηνοτερος.Προσωπικα θεωρω οτι ειναι εξισου καλος αν αναλογιστεις τα προβληματα που εμφανιζουν πολλοι Tripower.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επανέρχομαι στο θέμα.Τελικά εκεί που περίμενα και είχα συμφωνήσει για SMA μπήκε KOSTAL γιατί λέει η εγκατάσταση έχει 3 string αν το λέω καλά και δεν υπάρχει τέτοιο μοντέλο της SMA.Επιμένοντας για SMA μου είπαν ότι πρέπει να αλλάξει η θέση των πανελ και θα έχουμε σκίαση οπότε δεν συμφέρει.Δηλαδή λόγω εγκατάστασης και προσανατολισμού εκ των πραγμάτων οδηγήθηκα σε KOSTAL.Εχω όμως τις επιφυλαξεις μου :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.