Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές ΤΣΜΕΔΕ για μισθωτούς κάτω των 630€


stratoz

Recommended Posts

Συνέδελφοι,

το νέο καθεστώς είναι ξεκάθαρο, τουλάχιστον από όσο έχω ενημερωθεί εγώ από το ΤΣΜΕΔΕ Χανίων και όπως το βιώνω:

 

Σε κάθε ποσό με το οποίο πληρώνεται ο εργαζόμενος μηχανικός (μισθωτός οχι με ΑΠΥ και ανεξάρτητα αν είναι ωρομίσθιος ή όχι) γίνονται οι νόμιμες κρατήσεις επί του μισθού. Όσα περισσεύουν ανά κλάδο (σύνταξη, υγείας, πρόνοιας) τα πληρώνει ο εργαζόμενος με ειδοποιήτηριο το πρώτο τρίμηνο του επόμενου έτους (περίπτωση μισθού<693 ευρώ).

 

Όλα τα άλλα είναι υπεκφυγές εργοδοτών (για συνολική επιβάρυνση του εργαζόμενου με τις εισφορές του).

 

Καλή συνέχεια, καλή χρονιά να έχομε

 

Ποτε δηλαδη ερχεται το ειδοποιητηριο????

Μαρτη, Απριλη?

Άλλα ειδοποιητηρια ερχονται? Εννοω για Απριλη, Οκτωβρη (τα κλασσικα των Ελ. Επ.)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε,

όπως προείπα τα ειδοποιητήρια έρχονται το πρώτο τρίμηνο του επόμενου έτους, χωρίς να γνωρίζω επακριβώς το μήνα. Δεν έρχεται άλλο τον Απρίλη ή τον Οκτώβρη, μία φορά το χρόνο έρχεται για τους μισθωτούς.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε,

όπως προείπα τα ειδοποιητήρια έρχονται το πρώτο τρίμηνο του επόμενου έτους, χωρίς να γνωρίζω επακριβώς το μήνα. Δεν έρχεται άλλο τον Απρίλη ή τον Οκτώβρη, μία φορά το χρόνο έρχεται για τους μισθωτούς.

 

Εγώ είμαι ωρομισθιος (κατω απο τα 639 κατι ευρω) που πλεον (με το νομο Κουτρουμανη) υπαγομαι στους μισθωτους και μου γινονται κρατησεις μισθωτου καθε μηνα. Περισυ το 2012 (που θεωρητικα ειχε και τοτε ο νομος ισχυ - απο το 2011) και μου γινανε κρατησεις μισθωτου και πληρωσα τα κλασσικα 2 ειδοποιητηρια των ελευθερων επαγγελματιων. Διπλοκρατησεις δηλαδη, τις οποιες δεν ξερω αν και ποτε θα τις επιστρεψουν-συμψηφισουν. Γι'αυτο και ρωταω.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, τα ειδοποιητήρια των ελευθέρων επαγγελματιών γιατί τα πλήρωσες? Δεν έκανε αναγγελία η εταιρεία σου ότι εργάζεσαι σαν μισθωτός σε αυτήν?, γιατί κάτι τέτοιο καταλαβαίνω.. Αν ναι πρέπει να τα βρεις με την εταιρεία σου, δεν είναι θέμα του ΤΣΜΕΔΕ.

 

Eng από τη μία λες να μην εμπιστεύομαι το site του ΤΣΜΕΔΕ (μπορεί και να έχεις δίκιο, δεν το έχω ψάξει), από την άλλη ρωτάς πότε έρχεται το ειδοποιητήριο, που λέει ο άλλος ο συνάδελφος ότι δεν έρχεται εφόσον είσαι νέος ασφαλισμένος. Εκτός αν είσαι προ του 93..

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, τα ειδοποιητήρια των ελευθέρων επαγγελματιών γιατί τα πλήρωσες? Δεν έκανε αναγγελία η εταιρεία σου ότι εργάζεσαι σαν μισθωτός σε αυτήν?, γιατί κάτι τέτοιο καταλαβαίνω.. Αν ναι πρέπει να τα βρεις με την εταιρεία σου, δεν είναι θέμα του ΤΣΜΕΔΕ.

 

Eng από τη μία λες να μην εμπιστεύομαι το site του ΤΣΜΕΔΕ (μπορεί και να έχεις δίκιο, δεν το έχω ψάξει), από την άλλη ρωτάς πότε έρχεται το ειδοποιητήριο, που λέει ο άλλος ο συνάδελφος ότι δεν έρχεται εφόσον είσαι νέος ασφαλισμένος. Εκτός αν είσαι προ του 93..

 

Νεος ασφαλισμενος ειμαι. Πώς ειναι δυνατον να γινονται ασφαλιστικες κρατησεις και να μην εχει γινει αναγγελια προσληψης (έστω και ωρομισθιου)?

Ο νομος αλλαξε (απο το 2011 νομιζω). Αν το ΤΣΜΕΔΕ δεν τον εφαρμοζει, τοτε ειναι και αυτο μια περιπτωση. Στην Ελλαδα ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι.

Για να σου στείλει το ΤΣΜΕΔΕ ειδοποιήτηριο, ξέρει τι κάνει. Τι ποσά πλήρωσες; Αν πλήρωσες πχ 500 ευρώ τότε ίσως να ήταν το υπόλοιπο εισφορών προς το ΤΣΜΕΔΕ. Αν τα ποσά στα ειδοποιητήρια ήταν με βάση τις εισφορές του ελεύθερου επαγγελματία (πχ τα κλασσικά 1500 το εξάμηνο (ανω 5ετίας)), τότε η εταιρεία δε σε έχει δηλώσει με δόλο ή έχει κάνει λάθος κατά τη δήλωση (συχνό λάθος των λογιστών για μηχανικούς).Ψάξτο άμεσα και επέμεινε για να ξεκαθαρίσει.

 

Όσο για τις (μάλλον) λάθος εισφορές που έδωσες, κάνε αίτηση στο ΤΣΜΕΔΕ με τα σχετικά χαρτιά που δικαιολογούν το λάθος (χαρτιά απόδοσης κρατήσεων από την εταιρεία, πληρωμένα ειδοποιήτηρια από εσένα, ίσως κάτι ακόμα που θα σου πει το ΤΣΜΕΔΕ) ώστε να πάρεις πίσω τα διπλοπληρωμένα....το 2040! Ξέχνα τα και κάποτε θα σου έρθουν ως ευχάριστη έκπληξη!

 

Ο,τι και να σου πούμε βέβαια εδώ, έχει περιθώριο λάθους..οι άμεσα εμπλεκόμενοι είναι η εταιρεία και το ΤΣΜΕΔΕ, κάνε απόπειρα δυναμική, τσαμπουκαλεμένη και προς τα κει!

 

καλημέρα και πάλι,

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάποιοι έχουν αναφέρει την ΣΣΕ και ότι δεν θα ανανεωθεί, θέλω να σημειώσω ότι ο ΣΤΥΕ έχει υπογράψει από τον Οκτώβριο νέα ΣΣΕ (http://www.stye.gr/dat/413A15D1/file.pdf) με ισχύ ως το τέλος του 2013 με μείωση βασικού 18% επί των μισθών που είχαν μπει με την σύμβαση του 09 και τις αυξήσεις που είχε πάρει, ήτοι κατώτατος βασικός μισθός μηχανικού για το 2013 1436,47€.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ο ΣΤΥΕ έχει υπογράψει από τον Οκτώβριο νέα ΣΣΕ (http://www.stye.gr/d...3A15D1/file.pdf) με ισχύ ως το τέλος του 2013

shin0bi, η σύμβαση αυτή βεβαίως και ισχύει, αλλά αφορά μόνον εταιρείες που ανήκουν στην Πανελλήνια Ένωση Διπλ. Μηχανολόγων Ηλεκτρολόγων Εργοληπτών Δημοσίων Έργων.

Δηλαδή αφορά Μηχανικούς όλων των ειδικοτήτων μεν, αλλά που εργάζονται σε κατασκευαστικές εταιρείες που ασχολούνται με Η/Μ.

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν δεν εργάζεστε σε...

εταιρείες που ανήκουν στην Πανελλήνια Ένωση Διπλ. Μηχανολόγων Ηλεκτρολόγων Εργοληπτών Δημοσίων Έργων.

..., για τι οποίες ο....

βασικός μισθός μηχανικού για το 2013 (είναι) 1436,47€.

Πόσοοοοο? Έλα Αλέκοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο...

, τότε ο βασικός μισθός μηχανικού για το 2013 (από 01/04/2013) είναι: 691,57€ !!!!!!

Αυτά βάσει Μνημονίου 2.....

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.