Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές ΤΣΜΕΔΕ για μισθωτούς κάτω των 630€


stratoz

Recommended Posts

stratoz, αυτό που σου ανέφερα είχε την λογική να βρεθείτε όσο το δυνατό περισσότεροι άμεσα ενδιαφερόμενοι και να συντονιστείτε, ως προς τις μελλοντικές σας ενέργειες απέναντι στο ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ. Όχι απέναντι στον εργοδότη σας. Κάπως πρέπει να συντονιστείτε. Αυτός πιστεύω είναι πρόσφορος τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λίγο καθυστερημένο ποστ αλλά στο ΤΣΜΕΔΕ που ρώτησα μου είπαν ότι για τους νέους ασφαλισμένους δεν υπάρχει κάποιο όριο για να θεωρείται κάποιος μισθωτός η όχι

Link to comment
Share on other sites

Λίγο καθυστερημένο ποστ αλλά στο ΤΣΜΕΔΕ που ρώτησα μου είπαν ότι για τους νέους ασφαλισμένους δεν υπάρχει κάποιο όριο για να θεωρείται κάποιος μισθωτός η όχι

 

Ενδιαφέρον, υπάρχει κάποια αναφορά σε κάποιο νομοθέτημα που να καταργεί το Ν. 3996/2011 ως προς αυτό το σκέλος ?

(βλ. http://www.michaniko...)

Link to comment
Share on other sites

Συνέδελφοι,

το νέο καθεστώς είναι ξεκάθαρο, τουλάχιστον από όσο έχω ενημερωθεί εγώ από το ΤΣΜΕΔΕ Χανίων και όπως το βιώνω:

 

Σε κάθε ποσό με το οποίο πληρώνεται ο εργαζόμενος μηχανικός (μισθωτός οχι με ΑΠΥ και ανεξάρτητα αν είναι ωρομίσθιος ή όχι) γίνονται οι νόμιμες κρατήσεις επί του μισθού. Όσα περισσεύουν ανά κλάδο (σύνταξη, υγείας, πρόνοιας) τα πληρώνει ο εργαζόμενος με ειδοποιήτηριο το πρώτο τρίμηνο του επόμενου έτους (περίπτωση μισθού<693 ευρώ).

 

Όλα τα άλλα είναι υπεκφυγές εργοδοτών (για συνολική επιβάρυνση του εργαζόμενου με τις εισφορές του).

 

Καλή συνέχεια, καλή χρονιά να έχομε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απίστευτο το γεγονός ότι ισχύει ακόμα. Με συλλογική σύμβαση εργασίας στα 586, και με εμένα να δουλεύω 6ωρο παίρνοντας 440 μικτά, δηλαδή 370 καθαρά το μήνα, περιμένω να μου έρθει κανένα 600άρι. Δηλαδή από τα 4.440 καθαρά τον χρόνο, μείον 600. Δεν έχουν πάρει χαμπάρι ότι το 693 που θεωρούν ως μίνιμουμ μισθωτού έχει πάει περίπατο? Επίσης δεν γνωρίζουν ότι ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΤΑΜΕΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΟΡΙΟ?

 

 

Θα φταίω όταν μου έρθει το χρεωστικό να πάω και να τους τα σπάσω όλα?

Edited by stratoz
Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά τις εισφορές μισθωτών του νέου ασφαλιστικού είναι σίγουρο ότι δεν υπάρχει το όριο των 693,35 €. Στη σελίδα του ΤΣΜΕΔΕ υπάρχει η εφαρμογή για τη δημιουργία ηλεκτρονικού αρχείου εισφορών των μισθωτών μηχανικών. Κατεβάστε το αρχείο EXCEL και στη καρτέλα ''Παράμετροι'' θα δείτε το καθεστώς που ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Dennis, το ξαναείπες , δεν μας είπες από που προκύπτει όμως αυτό. Στην σελίδα του ΤΣΜΕΔΕ συνεχίζει να υπάρχει στο link των εισφορών ο αντίστοιχος κανονισμός. Επίσης δεν ακούστηκε τίποτα για συμπληρωματική διάταξη στο νόμο που ψήφισε αυτό το όριο (που ψηφίστηκε Αύγουστο 2011). Όπως και να έχει μέσα σε δύο μήνες το πολύ που θα έχει γίνει η εκκαθάριση των εισφορών μας θα μάθουμε στα σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

πρόσεξε ότι στο νέο ασφαλιστικό κάνει αναφορά μόνο για ανώτερο όριο αποδοχών. Επίσης σε τηλέφωνο που έκανα στο ΤΣΜΕΔΕ που είπαν ότι έχει καταργηθεί το κατώτερο όριο. Αυτές είναι οι δικές μου πηγές.

 

ΠΙΝΑΚΑΣ ΜΙΣΘΩΤΩΝ 2013.pdf

Link to comment
Share on other sites

Προς απόδειξιν: http://www.tsmede.gr...

 

Περίπου στο μέσον της σελίδας, η παράγραφος που ξεκινάει με "οι ωρομίσθιοι που απασχολούνται.."

 

Μη περιμενεις απο το site του ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.