Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές ΤΣΜΕΔΕ για μισθωτούς κάτω των 630€


stratoz

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι και εγώ, έπιασα μια δουλειά σε τομέα τηλεφωνικών επικοινωνιών με 630 μικτό. Ολα καλά και ωραία, έχω πληρωθεί τον πρωτο μισθό (και κάτι ψιλά) αλλά ενώ στην απόδειξη πληρωμής φαίνονται οι κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ στο ειδοποιητήριο που έλαβα προχθές μου ζητάνε κανονικά όλο το ποσό. Τηλέφωνα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ δεν σηκώνουν στο ΤΣΜΕΔΕ, εγώ το πρωί δουλεύω οπότε δεν ξέρω τι ακριβώς να κάνω. Έχω κάνει ερώτημα στο λογιστήριο της εταιρείας αλλά φοβαμαι πως μέχρι να μου απαντήσουν θα περάσει ο μήνας και φοβάμαι μην φάω κανένα πρόστιμο.

 

Έχει κανείς καμια ιδέα επι του θέματος?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρέπει να ενημερώσεις το ΤΣΜΕΔΕ ότι άλλαξε η επαγγελματική κατάσταση σου.Οδηγίες στην πίσω πλευρά του ειδοποιητηρίου.

Εάν πληρώσεις διπλά θα χάσεις το ΤΥΜΕΔΕ και τα άλλα θα τα πάρεις πίσω μετά από χρόνια

Αν βγάλεις άκρη με τις τελικές κρατήσεις πες μας και εμάς γιατί υπάρχει η φήμη ότι οι τελικές εισφορές που πληρώνεις είναι

 

[(ότι θα πλήρωνες εαν ήσουν άνεργος πχ 1924 ευρώ με 2η χωρίς ΕΠ)-(προσωπικές κρατήσεις μισθωτού μηχανικού Πχ 400 ευρώ)]

 

άρα πληρώνεις στο ΤΣΜΕΔΕ 1924-400 ευρώ=1524 ευρώ

 

δηλαδή οι εισφορές δεν πρέπει να υπολείπονται εκείνων που πληρώνει ο ΕΕ μηχανικός και την διαφορά την πληρώνεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις οι μισθωτοι των "κατω απο 630 ευρω", που ειμασταν μισθωτοι απο Οκτωβριο του 2012 εως και Φεβρουαριο του 2013, τι ειδοποιητηρια και πότε θα λαβουμε? Γνωριζει κανεις?

 

Υποτιθεται οτι λαμβανουμε ειδοποιητηριο με ποσα "τι επρεπε να εχεις πληρωθει μειον του τι εχει πληρωθει", το επομενο ετος. Ποιο ετος δηλαδη? το 2013 ή το 2014?

Link to comment
Share on other sites

[(ότι θα πλήρωνες εαν ήσουν άνεργος πχ 1924 ευρώ με 2η χωρίς ΕΠ)-(προσωπικές κρατήσεις μισθωτού μηχανικού Πχ 400 ευρώ)]

 

άρα πληρώνεις στο ΤΣΜΕΔΕ 1924-400 ευρώ=1524 ευρώ

 

κάτσε γιατι με έμπλεξες...θεωρητικά υπάρχουν και οι εργοδοτικές εισφορές υπέρ ασφαλιστικού φορέα...

 

τέλος πάντων επειδή προσφέρθηκε η μητέρα μου θα της κάνω μια εξουσιοδότηση καιθα την στείλω την επόμενη εβδομάδα στο ΤΣΜΕΔΕ μπάς και βγάλει άκρη γιατι τα τηλέφωνα είναι διακοσμητικό αξεσουάρ εκεί.... αλλίως θα πάω και η ίδια

Θα σας ένημερώσω και εδώ αν βγεί κάτι

Link to comment
Share on other sites

Αλλαλουμ! Το τοπικο κατστημα ΤΣΜΕΔΕ μου λενε οτι πρεπει να πληρωσω εισφορες ελευθερου επαγγελματια (δεν διευκρινησαν τι θα γινει με τις διπλοκρατησεις βεβαια...) διοτι δεν με καλυπτει το ποσο κρατησεων επειδη ειναι μικρο. Τα κεντρικα στην Αθηνα μου λενε οτι θα πληρωσετε μονο τη διαφορα. Βγαλτε ακρη...

Εμενα κυριως με νοιαζει να μη πληρωσω προσαυξηση λογω καθυστερησης. Γνωριζει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αυτό για αρχή (2011) αλλά χωρίς πρόσβαση στις ερμηνευτικές εγκυκλίους τίποτα δεν είναι σίγουρο.Χρειάζεται αίτηση με πρωτόκολλο κτλ για να πάρεις υπεύθυνη απάντηση.

 

http://www.tsmede.gr/Παρεχόμενεςυπηρεσίες/Ενημέρωση/Νέα/tabid/266/Default.aspx

 

Εισφορές Μισθωτών

 

Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 3 του άρθρ. 61 του Ν.3996/2011 που ισχύουν απο 01-09-2011 και προκειμένου για τους 1.1.1993 και εφεξής μισθωτούς ασφαλισμένους του Ενιαίου Ταμείου Ανεξάρτητα Απασχολουμένων (Ε.Τ.Α.Α.), η προβλεπόμενη εισφορά για όλους τους Τομείς του Ταμείου υπολογίζεται επί των καταβαλλόμενων αποδοχών, οι οποίες δεν μπορεί να υπολείπονται του ποσού της 1ης ασφαλιστικής κατηγορίας, κατά τις διατάξεις του Ν.2084/1992 και των προεδρικών διαταγμάτων 124/1993, 125/1993 και 126/1993, όπως κάθε φορά διαμορφώνεται.

Για τις περιπτώσεις ασφαλισμένων των οποίων οι αποδοχές υπολείπονται του ποσού της 1ης ασφαλιστικής κατηγορίας, οι διαφορές που προκύπτουν στην εισφορά ασφαλισμένου και εργοδότη καταβάλλονται απο τον ίδιο τον ασφαλισμένο, εντός του πρώτου τριμήνου του επόμενου έτους, και σε τρεις κατ' ανώτατο όριο μηνιαίες δόσεις, εφόσον το οφειλόμενο ποσό υπερβαίνει τα 150,00 ευρώ.

Σε περίπτωση μη εμπρόθεσμης καταβολής της ως άνω διαφοράς εντός του τριμήνου, εφαρμόζονται τα προβλεπόμενα για τις καθυστερούμενες ασφαλιστικές εισφορές.

Link to comment
Share on other sites

Εισφορές Μισθωτών

 

η προβλεπόμενη εισφορά για όλους τους Τομείς του Ταμείου υπολογίζεται επί των καταβαλλόμενων αποδοχών, οι οποίες δεν μπορεί να υπολείπονται του ποσού της 1ης ασφαλιστικής κατηγορίας,

 

δηλαδη μιλαει για κατωτερο μισθο επι του οποιου υπολογιζονται οι ασφαλιστικες εισφορες ασχετα αν παιρνεις λιγοτερο? και ποσος ειναι αυτος δηλαδη?

 

ενταξει για τα υπολοιπα το εχουμε καταλαβει.... θα μας σκασετε την διαφορα γιατι εμεις το ποσοστο μας το θελουμε ο κοσμος να χαλασει

Link to comment
Share on other sites

Δες http://www.tsmede.gr/Portals/0/Entypa/Asfalisi/eisfores/%CE%A0%CE%99%CE%9D%CE%91%CE%9A%CE%91%CE%A3%20%CE%9C%CE%99%CE%A3%CE%98%CE%A9%CE%A4%CE%A9%CE%9D%202013.pdf

1η ασφαλιστική κατηγορία 693,35 €

 

Άρα κάνεις τη διαφορά (693,35 - μικτές αποδοχές) και πολλαπλασιάζεις με τους αντίστοιχους συντελεστές για κάθε κλάδο και ανάλογα εάν είσαι άνω ή κάτω πενταετίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας,

 

Παρακολουθώ συχνά τις συζητήσεις που γίνονται αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω για ένα δικό μου θέμα.

 

Απασχολούμαι ως μισθωτή μηχανικός με βασικό μισθό 586,08 ευρώ μηνιαίως, γίνονται οι αντίστοιχες κρατήσεις κάθε μήνα (συν κάποιο επιπλέον ποσοστό προς το ΙΚΑ), αλλά από το ΤΣΜΕΔΕ  με έχουν ενημερώσει ότι στο τέλος κάθε χρόνου θα πρέπει να πληρώνω τη διαφορά στις κρατήσεις εφόσον γι αυτούς η 1η ασφαλιστική κατηγορία ξεκινάει στα 693,35 ευρώ.

 

Από ότι κατάλαβα από τις προηγούμενες συζητήσεις υπάρχουν πολλοί που αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα. Πιστεύω πως δεν υπάρχει κάποιος που να μην θεωρεί παράλογο αυτό το καθεστώς. Εφόσον ο μισθός μας πλέον μπορεί να κυμαίνεται σε τέτοια εξευτελιστικά επίπεδα πρέπει και οι κρατήσεις μας να υπολογίζονται με βάση τα όσα παίρνουμε!

 

Πιστεύω ότι πρέπει να γίνει μια ομαδική κινητοποίηση επί του θέματος και οι δυο αυτές κατηγορίες να εξισωθούν!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.