Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές ΤΣΜΕΔΕ για μισθωτούς κάτω των 630€


stratoz

Recommended Posts

Πάντως μια και εγώ ξεκίνησα το θέμα συνάδελφε να πω ότι ακόμα και τώρα που έχω κλείσει ολόκληρο οικονομικό έτος με αυτό το καθεστώς δε μου ζήτησε φράγκο το ΤΣΜΕΔΕ και υποτίθεται ότι αυτή τη διαφορά πρέπει να στη ζητήσει μέσα στους 3 πρώτους μήνες του ημερολογιακού έτους, οπότε θεωρώ ότι με κάποιον τρόπο το μπαλώσανε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα συνάδελφοι,

ανηκω κ εγώ στην κατηγορία των μισθωτών με ημιαπασχόληση.

Επειδή το εχω ψάξει με τα ειδοποιητήρια ,ούτε εγώ έχω λάβει ειδοποιητήριο απο τότε που είμαι μισθωτή. το θεμα ειναι οτι απο το τσμεδε μου λενε οτι ΚΑΠΟΙΑ στιγμή ΙΣΩΣ(μπορει και μετά απο χρόνια!!!αν ειναι δυνατόν!) θα μου στείλουν ένα ειδοποιητήριο με τον συμψηφισμο-διαφορα που θα πληρώσω/ εχω καταθεσει εδω και 6 μηνες αιτηματα με αριθμο πρωτοκόλλου σχετικα με συμψηφισμο, δεν εχω λαβει καμια απάντηση και μετα απο επικοινωνια με τσμεδε και τοπικά και αθηνα, δεν έχουν ιδεα τι θα τα κανουν!!! ολοι οι υπαλληλοι μου λένε δεν ξέρουμε τι θα γίνει με αυτά . και ηδη έχω επικοινωνησει με συνήγορο του πολίτη και περιμένω απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα συνάδελφοι,

ανηκω κ εγώ στην κατηγορία των μισθωτών με ημιαπασχόληση.

Επειδή το εχω ψάξει με τα ειδοποιητήρια ,ούτε εγώ έχω λάβει ειδοποιητήριο απο τότε που είμαι μισθωτή. το θεμα ειναι οτι απο το τσμεδε μου λενε οτι ΚΑΠΟΙΑ στιγμή ΙΣΩΣ(μπορει και μετά απο χρόνια!!!αν ειναι δυνατόν!) θα μου στείλουν ένα ειδοποιητήριο με τον συμψηφισμο-διαφορα που θα πληρώσω/ εχω καταθεσει εδω και 6 μηνες αιτηματα με αριθμο πρωτοκόλλου σχετικα με συμψηφισμο, δεν εχω λαβει καμια απάντηση και μετα απο επικοινωνια με τσμεδε και τοπικά και αθηνα, δεν έχουν ιδεα τι θα τα κανουν!!! ολοι οι υπαλληλοι μου λένε δεν ξέρουμε τι θα γίνει με αυτά . και ηδη έχω επικοινωνησει με συνήγορο του πολίτη και περιμένω απαντηση.

 

Τι ακριβως σε ενοχλει αυτο? Μια χαρα εισαι που δε λαμβανεις ειδοποιητηρια! Θα εχεις καποιος προστιμο?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, έχει την ανησυχία, όπως κι εγώ μην σκάσει ξαφνικά ένα ραβασάκι το οποίο θα αθροίζει όλες τις διαφορές και θα μας ζητάει να τις πληρώσουμε ντούκου. Διάβασε ξανά το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα! Έλαβε κανένας από εσάς κάποιο ειδοποιητήριο? Παρακολουθώ το θέμα και ρωτάω γιατί ετοιμάζομαι να εργαστώ και εγώ υπό αυτές τις συνθήκες (ημιαπασχόληση με μισθό 300 ευρώ).

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το συστημα του τσμεδε είναι απλο: Εφόσον υπολείπεται ο μισθος της 1ης ασφαλιστικης κατηγοριας, το υπολοιπο αυτό το επωμίζεται ο ασφαλισμένος και είναι ΔΙΚΗ του ευθυνη να παει να το μαθει και να το πληρωσει (δεν γινεται βεβαια αυτό γιατι δεν δουλευει το συστημα). Αν δεν το κανει, τοτε αυτά μαζεύονται και αθροίζονται και τοκιζονται... μεχρι να το παρει χαμπαρι... κατά τυχη ο ασφαλισμένος. Μεχρι τοτε εσυ εισαι ο μοναδικος υπαιτιος και υπεύθυνος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Εγώ αντιμετώπισα το θέμα αυτό από το 2012 που έγινε η αλλαγή στη νομοθεσία.

Ουσιαστικά εργαζόμουν στον ίδιο φορέα από το 2008 και πλήρωνα τις εισφορές μου με ραβασάκι, επειδή ήμουν μισθωτή μερικής απασχόλησης με μισθό κάτω των 700 ευρώ. Από το 2012 λέει ο νόμος οτι όσα και να παίρνεις πρέπει ο εργοδότης σου να πληρώνει το αντίστοιχο των εισφορών. Εγώ καθυστέρησα το πρώτο εξάμηνο του 2012 και όταν πήγα να το πληρώσω μου είπαν οτι δεν μπορούν να το κόψουν το γραμμάτιο, γιατί δεν έχουν τρόπο να αφαιρέσουν αυτό που πλήρωσε ο εργοδότης, ώστε να πληρώσω τη διαφορά.

Μου είπαν τότε, οτι κάποια στιγμή θα μου στείλουν αθροιστικό ραβασάκι. Το ίδιο συνέβη και για τα υπόλοιπα εξάμηνα. Αυτοί δεν είχαν σκοπό να κάνουν την αφαίρεση άμεσα και ο τόκος θα έτρεχε. Συμβουλεύτηκα δικηγόρο και πήγα και τους λέω : "Ή παίρνετε τα χρήματα τώρα ή τα καταθέτω στο ταμείο παρακαταθηκών και δανείων και συνεπώς, σταματάνε να τοκίζονται δια νόμου". Θορυβήθηκαν, λοιπόν, και μου εμφάνισαν ξαφνικά μια έτοιμη φόρμα συμπληρωμένη στην οποία ζητάς να γίνει εκκαθάριση οικονομικού έτους 2012, ή 2013 ό,τι έχεις να πληρώνεις. Με αυτή την αίτηση σας πληροφορώ οτι σταματούν να τοκίζονται οι εισφορές σου!!!! Αυτό συμβαίνει μέχρι να αποφασίσουν να σου στείλουν ραβασάκι, ή κοινώς μέχρι να κάνουν τη δουλειά τους και να σου πουν τι χρωστάς. (αφαιρώντας δηλαδή από τις πλήρεις εισφορές αυτό που δίνει ο εργοδότης, ώστε να προκύψει το υπόλοιπο που πληρώνεις από την τσέπη σου)

 

Στο καπάκι, τους έκανα και μια καταγγελία στον επιθεωρητή δημόσιας διοίκησης για διάφορα θέματα, έκανα και αίτηση διαγραφής και σήμερα έχω διαγραφή ενώ ακόμα περιμένω το πολυπόθητο ραβασάκι, το οποίο δεν τοκίζεται πλέον.

Να πάτε όλοι να ζητήσετε με επιμονή αίτηση εκκαθάρισης. Μην αργείτε.

 

Τώρα μην την ψάχνετε γιατί να πληρώνεις παραπάνω αφού δουλεύεις ημιαπασχόληση. Κι εγώ αυτό συνειδητοποίησα και τελικά διαγράφηκα. Βαρέθηκα ότι παίρνω να το δίνω για εισφορές. Κατά τα άλλα η μαύρη εργασία τους πείραξε και όχι το ανάποδο: Οτι δηλαδή εδώ και χρόνια πληρώνουμε ένσημα για πλήρη απασχόληση και μάλιστα υπερτιμημένα, ενώ δουλεύουμε σε δουλειές μισθωτού και συχνά άσχετες από το δίπλωμά μας, πληρώνοντας πλήρη ένσημα.....

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω οτι ζήτησα τη διαφορά Νοέμβρη του 2012 και ακόμα δεν έχω νεότερα. Όλο το 2013 τους ρωτούσα και μου είπαν αν κάτι καταφέρουν θα έχουν νέα μέσα στο 2014....

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά αν κάποιος παίρνει κάτω από 700 και βάζει και τις ειδφορές από την τσέπη του για πιο λόγο να δουλεύει? Αν τώρα και το αντικείμενο είναι άσχετο με αυτό του μηχανικού, είναι παράνοια...Καλύτερα διαγραφή και ΙΚΑ όπως και οι υπόλοιποι συνάδελφοι. Εκτός αν κάποιος επιθυμεί να δουλεύει για το ΤΣΜΕΔΕ. Αν είναι πιστιρικάς, οκ κάπου το καταλαβαίνω το χατζηλίκι, αλλά μεγαλύτερος θα πρέπει να κοιταχθεί...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.