Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψηφισθέν νομοσχέδιο ΝΟΚ - Σχόλια


Recommended Posts

Μέχρι τώρα με ΓΟΚ αν θέλαμε να εξασφαλίσουμε φωτισμό και αερισμό σε χώρο βοηθητικής χρήσης (λουτρό ή WC) βγάζαμε παράθυρο σε φωταγωγό με διαστάσεις 1,2 Χ 1,2 τουλάχιστον ώστε να μη χάνουμε δόμηση.

Τώρα με ΝΟΚ καταλαβαίνω ότι αν θέλουμε κ πάλι να εξασφαλίσουμε φωτισμό και αερισμό (χωρίς να είναι υποχρεωτικό) λουτρού ή WC αρκεί φωταγωγός με τυχαίες διαστάσεις που μας βολεύουν, αφού πλέον κανείς φωταγωγός δε μετράει στη δόμηση. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Φωτισμός σε χώρο λουτρού δεν απαιτούνταν ούτε με το ΓΟΚ 85 ούτε τώρα.Ο αερισμός μπορούσε να γίνει και με Τεχνικό εξαερισμό.Το παράθυρο σε φωταγωγό ήταν επιλογή του μηχανικού.Το 1,20*1,20 τώρα δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μέχρι τώρα με ΓΟΚ αν θέλαμε να εξασφαλίσουμε φωτισμό και αερισμό σε χώρο βοηθητικής χρήσης (λουτρό ή WC) βγάζαμε παράθυρο σε φωταγωγό με διαστάσεις 1,2 Χ 1,2 τουλάχιστον ώστε να μη χάνουμε δόμηση.

Τώρα με ΝΟΚ καταλαβαίνω ότι αν θέλουμε κ πάλι να εξασφαλίσουμε φωτισμό και αερισμό (χωρίς να είναι υποχρεωτικό) λουτρού ή WC αρκεί φωταγωγός με τυχαίες διαστάσεις που μας βολεύουν, αφού πλέον κανείς φωταγωγός δε μετράει στη δόμηση. Σωστά;

 

δεν είναι ακριβώς έτσι

στην εδω πολεοδομια τουλάχιστον

λένε ότι αν θες να δείξεις παραθυρο για φωτισμό και αερισμό σε κατακόρυφο αγωγο και κατα συνέπεια ο κατακόρυφος αγωγός για να είναι πλέον ''φωταγωγός'' τότε θα πέσεις στον κτιριοδομικό που σημαίνει ότι πρέπει να έχεις :

από 4,2 : <<Για το φωτισμό και αερισμό χώρων βοηθητικής χρήσης αρκεί να εξασφαλίζονται διαστάσεις α=3,00+0.10υ κάθετα προς το άνοιγμα και 1,20 μ. παράλληλα προς αυτό, άλλως αν δεν εξασφαλίζονται αυτές οι διαστάσεις, επιβάλλεται η εγκατάσταση τεχνητού φωτισμού και αερισμού>>

 

αν δεν δείξεις παραθυρο όμως κάνεις ότι θέλεις από διαστάσεις αρκεί να είναι 0,5τμ και καλό είναι να το ονομάσεις "κατακόρυφο αγωγό"

Edited by st2
Link to comment
Share on other sites

st2

 

Αυτό που αναφέρεις νομίζω είναι στο άρθρο 11 παρ. 6η, που αναφέρεται σε κατακόρυφους αγωγούς, τουλάχιστον 0,50 τ.μ. για εξυπηρέτηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων.

 

Εγώ θέλω να ξέρω αν μπορώ να ανοίξω στο λουτρό που σχεδιάζω μικρό παράθυρο προς φωταγωγό για φυσικό αερισμό, χωρίς ο φωταγωγός αυτός να καλύπτει τις ελάχιστες διαστάσεις του κτιριοδομικού για φυσικό φωτισμό και αερισμό χώρων υγιεινής και βοηθητικών χώρων. Εννοείται ότι θα εγκατασταθεί και τεχνητός αερισμός. Πλέον με το ΝΟΚ ένας τέτοιος μικρός φωταγωγός δε μετράει πλέον σε δόμηση αν καταλαβαίνω καλά από τις παρ. 6η & 6κθ του άρθρου 11.

Link to comment
Share on other sites

από παρ. 6η & 6κθ του άρθρου 11 ΝΟΚ

 

Η επιφάνεια κατακόρυφων αγωγών ανεξαρτήτως

διαστάσεων, τουλάχιστον 0,50 τ.μ. για τη συλλογή και

εξυπηρέτηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων, κα−

θώς και η επιφάνεια αιθρίων και όλων των διαμπερών

ανοιγμάτων ή οδεύσεων που λειτουργούν ως φωταγω−

γοί ή ως αγωγοί κυκλοφορίας του αέρα για το δροσισμό

του κτιρίου.

 

Για μένα σύμφωνα με το παραπάνω μπορείς να ανοίξεις παράθυρο

 

αλλά έγραψα τι μου είπαν στην εδώ πολεοδομία

 

οπότε η συμβουλή μου γραψ`τον κατακορυφο αγωγο , μεγαλύτερο οτυ 0,50τμ , βγάλε και παραθυρο , δειξε και εγκατάσταση τεχνητού φωτισμού και αερισμού

 

και νομιζω ότι δεν θα σου πει κανείς τπτ

και αν και πάλι βρείς πρόβλημα πες στον μηχανολογο να δειξει μια σωλήνα ότι ανεβοκατεβαίνει απο εκει (σίγουρα θα μπορει μπανιο έχει) και είσαι οκ

 

:)

παιζοντας περνα η ωρα ευχαριστα στις ΥΔΟΜ( :)) όλης της ελλάδας

Edited by st2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Θέλω να κατασκευάσω ένα τοιχείο αντιστήριξης ύψους 1.00 μ. μέσα σε οικόπεδο με κλιση, λόγω κατάρρευσης του υπάρχοντος κατασκευασμένου με τσιμεντόλιθους, κατα τις τελευταίες νεροποντές. Η εργασία δεν περιλαμβάνεται στις εγασίες υπό προειδοποίηση οπότε απαιτείται οικοδ. άδεια.Στο οικόπεδο υφίσταται κτίριο με αδειες του 1970 και 1983.

Για την έκδοση της άδειας η πολεοδομία μου ζήτησε εκτός των άλλων τοπογραφικό ΕΓΣΑ και διάγραμμα σύμφωνα με τις προδιαγραφές, δηλ. και με τις όψεις του υπάρχοντος κτιρίου και το τρισδιάστατο!

Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη δυνατότητα σύμφωνα με τον νόμο μου είπαν. Αν είναι έτσι, νομίζω ότι έχουμε φθάσει σε επίπεδα παραλογισμού.

Link to comment
Share on other sites

Αφού υπήρξε κατάρρευση από νεροποντές και έχεις κλίσεις στο οικόπεδο μπας και εντάσσεσαι σε διαδικασίες επικινδυνότητας οπότε όλα αυτά δεν σε αφορούν.

(επ ευκαιρία το ερώτημα σου το έβαλες σε θέμα άσχετο.) Μη απαντήσεις εδώ. Θα βρεις σχετικά θέματα στις ενότητες για οικοδομικές άδειες και διαδικασίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.