Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιες χρήσεις απαιτούν ΠΕΑ


pocko

Recommended Posts

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας αν χρειάζεται η έκδοση ΠΕΑ σε χώρο αποθήκης που βρίσκεται σε υπόγειο κάτω από κατάστημα, με το οποίο όμως δεν επικοινωνεί, εφόσον δεν είναι κτήριο αποθήκης, το οποίο εξαιρείται από ΠΕΑ με βάση το νόμο.

Σε αυτή την περίπτωση επειδή θέλει ο ιδιοκτήτης να ενοικιάσει μόνο την αποθήκη, απαιτείται έκδοση ΠΕΑ όλου του κτηρίου; Και αν όχι πως το δηλώνουμε μόνο ως αποθήκη αφού δεν υπάρχει σαν επιλογή στο buildingcert;

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Τι γινεται αν η οριζοντια ιδιοκτησια ειναι ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ στην οικοδομικη ΑΔΕΙΑ και μισθωθει (οντως) ως ΑΠΟΘΗΚΗ?

Χρειαζεται ΠΕΑ ή οχι? (και πως θα ξερει η εφορια οτι στην αδεια εχει χρηση καταστηματος? Η εφορια οφειλει να "τσεκαρει" την χρηση που αναφερεται στο μισθωτηριο και μονο?)

 

Το λεω γιατι συνεβη το παραπανω σε γνωστο μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τι γινεται αν η οριζοντια ιδιοκτησια ειναι ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ στην οικοδομικη ΑΔΕΙΑ και μισθωθει (οντως) ως ΑΠΟΘΗΚΗ?

Χρειαζεται ΠΕΑ ή οχι? (και πως θα ξερει η εφορια οτι στην αδεια εχει χρηση καταστηματος? Η εφορια οφειλει να "τσεκαρει" την χρηση που αναφερεται στο μισθωτηριο και μονο?)

 

Το λεω γιατι συνεβη το παραπανω σε γνωστο μου.

Οσον αφορα το θεμα αυτο, ειχες καποιο νεοτερο.. μου εχει τυχει μια τετοια περιπτωση..
Link to comment
Share on other sites

αν το μισθώνει ώς αποθήκη αλλά και στο Ε-9 του το είχε ώς αποθήκη δεν χρειάζεται ΠΕΑ. Αν όμως στο Ε-9 το είχε δηλώσει παλιά κατάστημα η εφορία ακόμα και αποθήκη να γράψεις στο μισθωτήριο ζητά ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.