Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προστασία σκελετού από Ω/Σ ημιτελούς κτίσματος έναντι διάβρωσης


 

Recommended Posts

Mε δείκτη, ναι αλλά δεν αποτελεί πανάκεια από μόνο του το pH. Δες αν υπάρχουν ρωγμές σε σημεία που υπάρχει οπλισμός από κάτω και πάρε φωτογραφίες. Γενικά θέλει οπτικό έλεγχο και βάθος χρόνου επέμβασης αυτό που θέλεις να κάνεις. Aν είναι στη Ρόδο η οικοδομή (από ότι λες στο avatar σου) τότε έχεις κατά 90% χλωριόντα (αερομεταφερόμενα) ακόμα και στο βουνό να είσαι και σίγουρα πολλούς κύκλους ξηρού υγρού με μεγάλες θερμοκρασίες το καλοκαίρι και μπόλικη υγρασία. Δεν είναι απλά τα πράγματα αλλά πολύ καλά το σκέφτεται ο πελάτης σου για προστασία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Nα εκφράσω και εγώ τον σκεπτικισμό μου. Είναι τόσο δραματικά τα πράγματα;

κατά 90% χλωριόντα (αερομεταφερόμενα) ακόμα και στο βουνό

Ναι είναι σοβαρό kostassid, αλλά ΑΝ (λέω αν) έχει γίνει σωστή σκυροδέτηση με απορροή υδάτων (λιμναζόντων) είναι λόγος μεγάλης ανυσηχίας;

Και το λέω γιατί γέφυρες προεντεταμένες, υπερχειλιστές μεγάλων φραγμάτων, Υδροηλεκτρικοί Σταθμοί, υδραυλικές σήραγγες προσαγωγής, ακόμα και εμφανή μπετά πολυκατοικιών (με βαφές τελείως ακατάλληλες έως βλαπτικές) θα είχαν μεγάλο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

και είσαι σίγουρος ότι δεν έχουν; Σε άλλες περιπτώσεις υπάρχει πρόβλημα και σε άλλες όχι, ανάλογα τη περίπτωση κάθε φορά. Επίσης υπάρχει και ο παράγοντας χρόνου. Σήμερα δεν υπάρχει διάβρωση ενώ σε 3 χρόνια έχουμε έναρξη.. κόστος αντιμετώπισης 3ευρώ/μ2 σε 10 χρόνια που έχει εξελιχθεί το φαινόμενο το κόστος θα είναι 15ευρώ/μ2. Επίσης με τα χλωριόντα η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη ή πολύ δύσκολη. Πρέπει από την αρχή να υπάρχει πρόβλεψη για τη μη διείσδυση τους και τη προστασία του οπλισμού.

παραδειγμα Αττική οδός: Ηλικία 10 χρόνων και είναι σαν καινούρια τα μπετά της με κόστος 2ευρώ/μ2 στην αντίθετη δες τα τεχνικά έργα οδοποιίας σε δευτερεύοντα οδικά δίκτυα και του δημοσίου.

Φυσικά αν όλα προβλεφθούν εξαρχής όπως λες man21 τοτε δεν θα υπάρχει πρόβλημα αλλά και πάλι με όριο κάποιο βάθος χρόνου. Απλά επισημαίνω τον κίνδυνο ειδικά για τα χλωριόντα.

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

Ηλικία 10 χρόνων και είναι σαν καινούρια τα μπετά της με κόστος 2ευρώ/μ2 στην αντίθετη δες τα τεχνικά έργα οδοποιίας σε δευτερεύοντα οδικά δίκτυα και του δημοσίου.

kostassid, ξέρω την δουλειά που έγινε στην Αττική Οδό και όχι μόνο στα Α9-Α10. Μιλάμε για πρότυπα κατασκευής.

Επίσης με τα χλωριόντα η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη ή πολύ δύσκολη

Ναι, όπως κατάλαβες εδώ έχω ενστάσεις στο πόστ μου, παρά την μεγάλη απόσταση κλπ που αναφέρεις.

για μένα χλωριόντα και άργιλλος είναι οι πιο ύπουλα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την κατασκευή είναι και το πρόγραμμα συντήρησης τους (μιλάω μόνο για τις κατασκευές σκυροδέματος) με βαφές σκυροδέματος και εξαρχής τοποθέτηση αποστατήρων, απομάκρυνση ομβρίων και κατάλληλη κατηγορία σκυροδέματος (πχ αν θυμάμαι καλά όλα τα στηθαία είναι C30/37 και άνω).

 

Σε σχέση με τα χλωριόντα δεν κατάλαβα που έχεις ένσταση, νομίζω ότι λέμε το ίδιο.

 

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με τα χλωριόντα δεν κατάλαβα που έχεις ένσταση, νομίζω ότι λέμε το ίδιο.

kostassid

Μα δεν έχω καμμία ένσταση. Ίσα-ίσα που όχι μόνο συμφωνώ μαζί σου, αλλά τα χαρκτήρισα (τα χλωριόντα), "ύπουλα".

Σου αντεύχομαι και ότι καλύτερο για σένα και τους δικούς σου, όπως και στους άλλους συναδέλφους.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς το ισοδύναμο άμμου-αργιλικές προσμίξεις στην άμμο του σκυροδέματος; Από την επαφή δεν νομίχω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα εκτός λόγω της υγρασίας που ενδεχομένως να υπάρχει στα αργιλικά. Μόνωση είναι η λύση με μεμβράνη(αυγουλιέρα+υφασμα)

Link to comment
Share on other sites

Πιθανον να εννοεις εντος του σκυροδεματος..

Ειναι νομιζω και ενας λογος εναρξης αλκαλοπυριτικης αντιδρασης..

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Η αργιλλος γτ σε απασχολει τοσο??

πχ τοιχεια σε απαφη με αργιλλικα εδαφη...

terry δεν με απασχολεί. Όμως αναφέρομαι για ένα μη-μηχανικό, που την βλέπει στεγνή και γερή και αγνοεί την συμπεριφορά της σε φορτίσεις και λέει σε κάποιο συνάδελφο: "Τι μας λες τώρα, αφού το χώμα αυτό είναι γερό σαν βράχος". Το ίδιο και με εμφανή μπετά κοντά σε θάλασσα, που σου λέει: "Τι 350 κιλά τσιμέντο;". Και αργότερα θα καταλάβει ( ; ) πόσο δίκιο είχε ο συνάδελφος.

kostassid και terry δεν αναφέρομαι σε προσμείξεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.