Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προγραμματισμός εργαλειομηχανών CNC


agoratos56

Recommended Posts

Δεν ειναι σωστο το προγραμμα.

Μ5 σημαινει spindle stop.

Ξεκιναει το προγραμμα με το Τ1 παιρνει 1000 στροφες (s1000 m3) και μετα σταματαει (Μ5)

μετα πηγαινει (χωρις στροφες και με γρηγορη κινηση) G0 z1.000 (1 χιλιοστο πανω απ το μηδεν σου που ειναι μαλλον το τραπεζι).

Δηλαδη καρφωνει μεσα στο υλικο με γρηγορη κινηση και χωρις στροφες. Οτι χειροτερο

Προσεχε

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο καιρο ας γραψω και γω.

 

Του εχω κανει πολλα σχεδια.

 

Τωρα πλεον απλα τα σχεδιαζω, τα αποθηκευω σε .dxf (2007) και τα παιρναει στην μηχανη. Πηγε καποιος εξειδικευμενος και του προγραμματισε την μηχανη να δεχεται κατευθειαν τα σχεδια. Καθοριζει μονο του το lead in/lead out.

 

Αλλα εχω ξενερωσει με την παρτη του λιγο. Σχεδιο που μετρησα, σχεδιασα με εδωσε μονο 5 ευρω.

 

Τωρα ηθελε να κανει σχεδια σαν αυτα που βλεπουμε στις εξωπορτες που εχουν τριανταφυλλα, διαφορα σχεδια πολυπλοκα.

 

Καταφερα να βρω ακρη, αλλα του ειπα θα ειναι ακριβα. Δεν μπορει να με λεει ο πελατης θελω αυτο το σχεδιο απο εναν καταλογο που θα βλεπει και να απαιτει απο μενα να του το σχεδιαζω για 15 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

5 ευρώ; 15 ευρώ; Για να έρθει τεχνικός να συνδέσει τα καλώδια του υπολογιστή ή να εγκαταστήσει αντιϊκο χρεώνει 40 ευρώ τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Οχι του ειπα αν με δει ας με κερασει ενα ποτο..

 

Τα 5 ευρω δεν τα δεχτηκα..

 

Αλλα και τι να τον κανω τον χαφτα.. Του εξηγω πως εχου. Τα πραγματα και κανει τον χαζο..

 

Του σχεδιασα κατι βραχιονες..

 

4 σχεδια συνολικα, αλλα τα χα βαλει μετα σε ενα για να τα κοψει με την λιγοτερη απωλεια στην λαμαρινα. Ε μου λεει ποσο θες για το σχεδιο. Λεω ειναι σχεδια και οχι ενα. Θελω 45 ευρω.. Μου λεει 15 ειμαστε καλα..

 

Ε ξενερωσα τοσο, που ηθελα να ειχα κανει βλακεια και να μην ηταν σωστα. Αλλα ειχαν βγει τελεια, που με πηρε και τηλεφωνο να με πει οτι τα χα κανει πολυ καλα.

 

Τωρα που θελει να ασχοληθει με καγκελοπορτες και του ειπα οτι τα σχεδια αυτα ειναι πολυ ακριβα, δεν με πηρε τηλεφωνο. Εν τω μεταξυ με ρωταει πως τα κανεις. Λεω αυτο δεν μπορω να στο πω ουτε να στο δειξω ποτε.

 

Αλλα θα τυχει να θελει να του σχεδιασω παλι κατι, θα του πω οτι δεν μπορω να παει σε αλλον να τον τσουξει λιγο..

Edited by agoratos56
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μην ασχολεισαι με τσιπηδες. Ετσι και αλλιως με 5 και 15 ευρω κανεις μας δεν σωζεται.... Μακροπροθεσμα θα βγεις κερδισμενος αν δεν δουλευεις για ενα κομματι ψωμι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ξερω. Αλλα οταν ζεις σε ενα μικρο χωριο που ειναι κλειστος κυκλος. Τι να κανεις.

 

Στην αρχη με πληρωνε καλα, με γλυκανε.. Τωρα οχι.

 

Να φανταστεις με ξυπνησε κυριακη για να του σχεδιασω κατι.. Ο τσιπις χωρις να λεφτα...

 

Ο κοντινοτερος μετα απο μενα για να του σχεδιασει εναι 30+ χιλιομετρα. Αυτος κατω απο 50 ευρω ακομα για ενα τετραγωνο δεν θα επαιρνε...

 

Μεγαλη ιστορια. Απο την μια σκεφτομαι οταν με ξαναπαρει τηλεφωνο να του πω οτι δεν ασχολουμε αλλο γιατι δεν βλεπω χαιρι. Απο την αλλη ξεσκονιζω τις γνωσεις μου..

 

Δοξα το θεο απο δευτερα πιανω δουλεια σε εργοστασιο.. Δεν θα τα χω τοσο αναγκη..

 

Ενα παραδειγμα θα δωσω για να μου πειτε οταν του λεω μια τιμη αν ειναι λογικη ή οχι..

 

Με παιρνει τηλεφωνο: ελα καιγομαι για ενα εξαρτημα σε ενα μηχανημα(καταστροφεα).

 

Παω το βλεπω να φαγομενο απο την μια σπασμενο απο την αλλη.

 

Τον ρωταω το μετρησες να το σχεδιασω..

 

Οχι με κεει μετρατω εσυ. Λεω οκ. Το μετραω, το σχεδιαζω παρα τις δυσκολιες, εγω σχεδιασα ενα. Αυτος ηθελε 10 εντιτυπα. Αυτο δεν το υπολογιζω. Του λεω κοψτω δοκιμασετο αν εφαρμοζει καλα και βλεπουμε για την τιμη. Ειχα ενδιασμους γιατι ηταν φαγομενο και στραβο.. Κοβει το ενα κομπλε μου λεει. Οκ. Δωσε μου 25 ευρω .. Ε μου τσαμπουναει το κορυφαιο θα του πω μα σε δωσει ενα 5 ευρω .. Κοκκινοζω και του λεω αστο φευγω. Δεν τα θελω.

 

Ας τα χρεωσει στον πελατη δεν με νοιαζει. Αλλα 5 ιδια μηχανηματα να πανε και να χουν το ιδιο προβλημα αυτος το σχεδια θα το χει στην βιβλιοθηκη του μηχανηματος και εμενα ουτε που θα με χρειαστει..

 

Ουτε αυτο δεν το χρεωνω.. Οτι να ναι..

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε εκτος θεματος, αλλα την επομενη φορα εξηγησου απο την αρχη ποσα θες, ξεκοψε το του, πως το λενε. Δεν εχει μα και μου.... αν θελει τσαμπα ας βρει οποιον αλλο θελει

Καλυτερα να σε φοβουνται παρα να σε λυπουνται

Link to comment
Share on other sites

agoratos56  πες του ότι μέχρι σήμερα "ήσουν υπό δοκιμή" . Και αφού τα κατάφερες.... ό,τι θέλει από εδώ και στο εξής, θα σου στέλνει φωτογραφία με email, θα συμφωνείτε την τιμή... και μετά θα προχωράς.... άλλωστε με 5-10-15€ 2 ποτά πίνεις.... διαφορετικά "το κουβαδάκι του και σε άλλη παραλία..."

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είδα το topic μετά από αρκετό καιρό. Προγραμματίζω cnc turrent punching εδώ και 6 χρόνια περίπου. Αν έχει κάποιος απορίες μπορεί να ρωτήσει. Επίσης προτείνω επειδή είναι πολύ ενδιαφέρον το τόπικ αλλά το cnc programming έχει να κάνει με πολλές και διάφορες μηχανές κατεργασιών όπως (lathe, milling, punching e.t.c), καλό θα είναι δίπλα από το τοπικ να γράφουμε τον τύπο της μηχανής ώστε στο index να βρίσκει κάποιος εύκολα το θέμα που χρειάζεται.

 

Δημήτρης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.