Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλλειψη δυνατότητας βελτίωσης γείωσης


AlexZ

Recommended Posts

Σε διοροφη κατοικια του 1968 στην οποια εγινε ελεγχος της γειωσεως βρεθηκε τιμη των 15Ω.Το προβλημα ειναι οτι δεν υπαρχει δυνατοτητα θεμελιακης,περιμετρικης η εστω τριγωνου, διοτι ο ακαλυπτος χωρος ειναι καλλυμενος με πλακακια και μπετο και επειδη οι ιδιοκτητες δεν τα βρισκουν μεταξυ τους δεν μπορει να γινει καμμια εργασια.Η ερωτηση μου λοιπον ειναι η εξης:

 

Τι θα πρεπει να συμπληρωσω στην ΥΔΕ;

Link to comment
Share on other sites

Τι θα πρεπει να συμπληρωσω στην ΥΔΕ;

 

15Ω....και το ρίσκο δικό σου

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

Η αντίληψη που έχω είναι ότι ο φορέας που κατατίθεται η νέα ΥΔΕ (ΔΕΗ), ελέγχει αν είναι συμπληρωμένα τα πεδία της ΥΔΕ. Δεν κάνει έλεγχο τεχνικής επάρκειας. Κάτι τέτοιο θυμάμαι να λέει ένας μηχανικός της ΔΕΗ που ήρθε σε μια ημερίδα πριν λίγους μήνες στο ΤΕΕ/ΤΚΜ. Η ευθύνη βαρύνει αποκλειστικά τον τεχνικό που υπογράφει και τον ιδιοκτήτη. Οι υπάλληλοι του φορέα απλά παραλαμβάνουν. Δεν ασκούν έλεγχο. Μου είχαν κάνει εντύπωση τότε τα λεγόμενά του.

 

Έχω σωστή εικόνα?

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

σωστα τα λες. Να σας πω οτι μπορει τα 15Ω να μην ειναι κ η καλυτερη τιμη αλλα δεν θεωρω κ απολυτως επικυνδυνη την εγκατασταση! Συναδελφε εφοσον δεν μπορει να γινει καποια αλλη εργασια γραφεις ωραιοτατα τις μετρησεις σου κ ξεμπερδευεις, η Δεη ειναι λιγο απιθανο να μην στο δεχθει εστω κ αν εχεις >10Ω

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος κανονισμός που να ορίζει μέγιστες επιτρεπόμενες τιμές της αντίστασης γείωσης; Πάντως ο HD384 δεν αναφέρει κάτι. Αν κάνω κάπου λάθος ευπρόσδεκτη οποιαδήποτε διόρθωση...

 

Προσωπικά εκτιμώ ότι τα 15Ω είναι λογική τιμή αν και προτιμητέα θα ήταν οποιαδήποτε τιμή κάτω από 10Ω.

Link to comment
Share on other sites

Στης παρατηρήσεις γράψε ότι δεν εντοπίστηκε το είδος γειώσεως και η μέτρηση έγινε με μέτρηση βρόχο σφάλματος

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.