Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βραχυκύκλωμα φάσης - ουδετέρου


jbitsianis

Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι νέος στο forum, ελπίζω κάποιος να μπορεί να με βοηθήσει.

 

Λοιπόν.. Σε εξοχική κατοικία, αρκετά χρόνια πριν και όταν ήμουν μικρός, για κάποιο λόγο το ρελέ διαρροής έπεφτε συνέχεια, οπότε ο εγκαταστάτης αποφάσισε να το βραχυκυκλώσει!

Έφεραν τότε οι γονείς μου 2-3 ηλεκτρολόγους μήπως και βρουν το πρόβλημα, αλλά είδαν οι άνθρωποι πόσο μπλεγμένα ήταν τα καλώδια μέσα στους πίνακες, τι μπέρδεμα γινόταν στα καλώδια του κήπου, ότι έχει μπλε αγωγούς στις γειώσεις και κιντρινοπράσινους στις φάσεις (!!),γενικά γινόταν ένας χαμός, οπότε άκρη δεν μπόρεσαν να βγάλουν.

 

Σήμερα λοιπόν, χρόνια μετά και επειδή πρόκειται για την ασφάλεια ανθρώπων, έκοψα την παροχή της ΔΕΗ και είπα με τις λίγες γνώσεις που έχω μπας και εντοπίσω το πρόβλημα...

 

Το πρώτο που είδα λοιπόν, με κομμένη την παροχή, βάζοντας το πολύμετρο στον ακουστικό έλεγχο συνέχειας, κάπου να ενώνεται μια από τις 3 φάσεις με τον ουδέτερο! Σαν να έχει μπερδευτεί δηλαδή φάση και ουδέτερος.

 

Επίσης, κόβωντας τη μια φάση στον κεντρικό πίνακα, σε επόμενο υποπίνακα μέτρησα πολική τάση 200Volt (μεταξύ ενεργής και κομμένης φάσης...). Είναι λογικό?

 

Επειδή πρόκειται για την ασφάλειά μου, και επειδή πριν ξανακαλέσω ηλεκτρολόγο θέλω να έχω μια ιδέα τι γίνεται, θα ήθελα να μου πείτε αν υποψιάζεστε τι μπορεί να είναι, και κυρίως, αν όντως βραχυκυκλώνει 1 φάση με ουδέτερο, δεν έπρεπε να πέφτει κάποια ασφάλεια,??

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά μήπως είναι ανοιχτό το θερμοσίφωνο, ή μήπως κάτι έχει ξεχαστεί στην πρίζα, ή μήπως κανένας διακόπτης είναι κλειστός (ξέρεις, για τα φώτα)...

Επίσης, μήπως έχεις μετασχηματιστή απομόνωσης κάπου;

 

Κατά τα λοιπά, καλά κάνει και το ψάχνεις μόνος σου, διότι μπορείς να αφιερώσεις ατέλειωτες εργατοώρες -που δεν θα μπορούσες να τις πληρώσεις σε έναν ηλ/γο.

Όμως, στο τέλος, βρές έναν επαγγελματία για να ελέγξει επαγγελματικά -και με επαγγελματικά όργανα- ότι όλα είναι ΟΚ...

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι βραχυκυκλωμένη η φάση με τον ουδέτερο θα πρέπει να πέφτει μέχρι και η ασφάλεια του μετρητή της ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχει μετασχηματιστή απομόνωσης για τα φώτα του κήπου, σε μια από αυτές τις φάσεις εντόπισα το "πρόβλημα". Παίζει κάποιο ρόλο? Σίγουρα θα φωνάξω κάποιον.

Επίσης, τα 200 V τι είναι που μέτρησα?

Link to comment
Share on other sites

Ε, το πρωτεύων του Μ/Σ δεν είναι αγώγιμο; Αν μετρούσες τα άκρα του με τον βομβητή δεν θα έκανε θόρυβο;

 

Αν θέλεις να μετρήσεις αγωγούς, αποσύνδεσε τους διακόπτες, ξεβίδωσε λάμπες και αποσύνδεσε κάθε είδους φορτίο, κατέβασε τα αυτοματάκια, και μετά μέτρα. Όχι με buzer, τουλάχιστον με πολύμετρο. Βέβαια το σωστό όργανο είναι το μέγκερ, αλλά αυτό το χειρίζεται ηλ/γος (και είναι και επικίνδυνο, μπορεί να γίνει σε δεύτερη φάση που θα φωνάξεις ηλ/γο).

 

Τα 200V (και κάθε τάση < 230V) είναι συνηθισμένο φαινόμενο, αλλά έχει μεγάλη ιστορία από πίσω. Αγνόησέ το, κάθε αγωγός που δεν ανάβει τη ηλ/κό κατσαβίδι θεωρείται ότι δεν έχει ρεύμα, ακόμη κι αν μετράς 200V... (αρκεί το κατσαβίδι να δουλεύει σωστά)

 

Άρα, κάνε όση χαμαλοδουλειά μπορείς για να γλυτώσεις μεροκάματα, και μετά έχει ο Θεός...

Link to comment
Share on other sites

Mάλιστα..τόσο απλό ήταν, σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο να μου απαντήσετε!

 

Τώρα γιατί πέφτει ο ΔΔΡ, θα προσπαθήσω να κάνω τη χαμαλοδουλειά που λες, μπας και βρω άκρη, έχει θέματα στο forum για αυτό..

 

Τώρα, αν μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί μετράμε 200V (με κατσαβίδι δεν ξέρω τι κάνει), εκτός λόγω των επαγώμενων τάσεων, θα ήμουν υποχρεωμένος!

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο που είδα λοιπόν, με κομμένη την παροχή, βάζοντας το πολύμετρο στον ακουστικό έλεγχο συνέχειας, κάπου να ενώνεται μια από τις 3 φάσεις με τον ουδέτερο! Σαν να έχει μπερδευτεί δηλαδή φάση και ουδέτερος.

 

 

Να ρωτήσω: σου έπεφτε ασφάλεια στη γραμμή που λες ότι ενώνεται η φάση και ο ουδέτερος; Αν η απάντηση είναι όχι δεν υπάρχει περίπτωση να είναι βραχυκυκλωμένα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, αν μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί μετράμε 200V (με κατσαβίδι δεν ξέρω τι κάνει), εκτός λόγω των επαγώμενων τάσεων, θα ήμουν υποχρεωμένος!

 

Αν υπάρχει φορτίο στην κομμένη φάση τότε μετράς την τάση μεταξύ της ενεργής φάσης και του ουδετέρου, μείον την πτώση τάσης στο φορτίο, που προκαλείται από την ένταση της μέτρησης. Για να μετράς μόνο 200V, λογικά το μόνο φορτίο είναι οι ενδεικτικές λυχνίες του πίνακα.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.