Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καναλάτες μονάδες κλιματισμού


deathlok

Recommended Posts

Καλησπέρα, κάνω την μελέτη κλιματισμού για ένα κομμωτήριο. Το σύστημα το έχω σκεφτεί ως εξής:

 

Μία καναλάτη μονάδα όπου θα "τροφοδοτεί" 4 με 5 στόμια με την βοήθεια αεραγωγών.

Έναν αξονικό ανεμιστήρα για την απαγωγή του "βρώμικου" αέρα από το κομμωτήριο πάλι με 4-5 στόμια και δικό του δίκτυο αεραγωγών τον οποίο αέρα λόγω αρκετών ρύπων θα τον απορρίπτει απευθείας στο περιβάλλον.

 

Ο προβληματισμός μου είναι σχετικά με τον νωπο αέρα που πρέπει να κάνω προσαγωγή στο κομμωτήριο.

 

Δεδομένου ότι θα έχω μηχανικοί απαγωγή αέρα, κανένα μόνιμο άνοιγμα και οι χαραμάδες δεν θα επαρκούν για να αναπληρωθεί ο αέρας κάπως θα πρέπει να βάζω και νωπό αέρα.

 

Τρίτο δίκτυο αεραγωγών το θεωρώ απαράδεκτο να τοποθετηθεί (αφού ότι οικονομία κάνω αποφεύγοντας ΚΚΜ θα πάει περίπατο) οπότε ψάχνω να δω ποιες καναλάτες μονάδες έχουν δυνατότητα προσαγωγής νωπού αέρα από το εξωτερικό περιβάλλον και τι παροχές. Κοιτάω τα τεχνικά φυλλάδια μεγάλων εταιριών daikin toshiba κτλ αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν οι καναλάτες τους μονάδες έχουν δυνατότητα για νωπό αέρα.

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει με κανένα λινκ για συγκεκριμένο προϊόν κατασκευαστή;

 

Κάθε παρατήρηση και στην λογική του συστήματος δεκτή ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Η "απόλυτη" λύση είναι κάτι τέτοιο

http://www.vetsey.hu/prospektusok/legtechnika/szelloztetok/VAMFA_VKMG_VKMGM.pdf

 

Μπορείς όμως να ΄βαλεις και ένα εύκαμπτο κανάλι που θα ξεκινάει απο έξω και θα καταλήγει πίσω απο το φίλτρο του καναλάτου και πρίν το στοιχείο.

Στα κομμωτήρια πρόχεχε τα μεγάλα ποσοστά υγρασίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στην απαγωγή, με δίκτυο αεραγωγών, φυγοκεντρικό ανεμιστήρα.

Συμφωνώ με nkx, αφού θα πετάς όλη την απαγωγή και θέλεις 100% νωπό χρησιμοποίησε VAM (εναλλάκτη ανάκτησης αέρα/αέρα).

Για καλύτερο υπολογισμό της μονάδας δώσε στοιχεία στις εταιρίες να την υπολογίσουν αυτοί (κάνουν και κολοτούμπες για πελάτη)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καταρχήν δώσε μας κανα στοιχείο του χώρου, διαστασεις και επισεις σε ότι αποφασίσεις σκέψου ότι έχεις να κάνεις με " λακ μαλλιών " η οποία εισχωρεί και βουλώνει τους πόρους των φίλτρων, οπότε στις απαγωγες - επιστροφές αέρα θέλει προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

εχω τον ιδιο προβληματισμο με τον φιλο ... λεω να βαλω την εξαγωγη του αερα προσαγωγης του εναλλακτη στην επισρτοφη του καναλατου και ετσι να εχω προσαγωγη αερα απο το καταναλατο και την μιση απαγωγη απο τον εναλλακτη και την αλλη μιση απο τον καναλατο; τι λετε.;;;

Link to comment
Share on other sites

οκ, μια χαρά. Αρκεί να τηρείς τα όρια λειτουργίας του καναλάτου ως προς τη θερμοκρασία εισόδου του αέρα (πχ 15C).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.