Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Tα ελληνικα πολυτεχνεια ειναι τοπ απο επιπεδο σπουδων, γνωσεων και δυσκολιας+ ειναι 5 ετη..τωρα οτι υστερουν σε υποδομες και funding και εχουν ολα τα αναρχοαριστερα ζαβα να τα καταστρεφουν ειναι αλλο θεμα και παει σε αλλα πολιτικοκοινωνικα δεδομενα.Αλλα μην μας λετε οτι ολα τα colleges βγαζουν μηχανικαρες...για αφρικες ουδεν σχολιο!!

Edited by billaras75
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η γυναίκα μου που τελείωσε στο ΑΠΘ και είχε να λέει τα καλύτερα για αυτό, όταν έκανε 6μήνες pre-master στο University of Twente, είπε με λύπη πως αυτά που έκανε σε 6 μήνες, δεν τα διδάσκουν σε 4 χρόνια στο ΑΠΘ. Ούτε καν να πούμε για το μάστερ το ίδιο.

Κάνοντας τώρα ΜΒΑ στην Ολλανδία ξέρω πως το επίπεδο σπουδών που εισπρατώ απλά δεν υπάρχει. Χωρίς να υποβαθμίζω το επίπεδο σπουδών των πανεπιστημίων μας, είμαστε πολύ πίσω και ειδικά σε κάτι θέματα όπως οι ίδιοι οι φοιτητές προκαλούν το πρόβλημα με τις κομματικές παρατάξεις και όλα αυτά τα γκρι κινήματα.

Το πρόβλημα με τον Έλληνα είναι πως έτσι και πεις "Πήγα στη τάδε χώρα και το φαγητό τους είναι το καλύτερο που έχω φάει", ο Έλληνας μπαίνει αυτόματα σε αυτό το χαζό defencive mode να υπερασπιστεί και να πει και να σκεφτεί "Σιγά ρε συ, υπερβάλεις. Υπάρχει καλύτερο φαγητό από το Ελληνικό κλπ κλπ "..Κατευθείαν θα σκεφτεί πως είσαι σαχλός και ότι υπερβάλλεις λέγοντας την άποψη σου και ότι αυτομάτως ανταγωνίζεσαι και υποβαθμίζεις τα καλά της Ελλάδας.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια διαφορά ανάμεσα στο να λες "το ξένο πανεπιστήμιο Α είναι καλύτερο από το ελληνικό πανεπιστήμιο Β" και " τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι για τα σκουπίδια"

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα ειναι απλα. Δείτε παγκόσμια κατάταξη. Ποςο πιο απλα να μετρήσουμε την ποιότητα τους; Και δείτε ποια ειναι απο πανω και απο κατω.

 

Να υπενθυμίσω οτι τους αξιολογητές πανεπιστήμιων τους πέταξαν εξω πυξ λαξ πριν απο 2 μήνες περίπου; Αυτοί λες να σε βάλουν στο τοπ 10; Ή μηπως ειμαςτε τοςο καλοί και δε χρειαζόμαστε;

Link to comment
Share on other sites

Daron έχει διάφορα επίσης να λέει κάποιος τα ξένα πανεπιστήμια είναι μάπα, τα ελληνικά είναι καλά. Δες πόσοι κάνουν αυτή την υπεργενίκευση στα μηνύματα τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να ανακαλύπτουμε τον τροχό κάθε φορά. Για τα ελληνικά ιδρύματα μπορείτε να μπείτε στην ιστοσελίδα της ΑΔΙΠ και να κοιτάξετε τις εξωτερικές αξιολογήσεις. Για τα ελληνικά πολυτεχνεία δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη καθώς δεν σπούδασα εκεί, επίσης κι εκεί να σπούδαζα δεν θα μπορούσα να εκφέρω γνωμη γιατί θα είχα τελειώσει πριν 7-8 χρόνια. Γενικά όμως καλό θα είναι ούτε να απαξιώνουμε αλλά ούτε και να καβαλάμε καλάμια. Έχω την ευκαιρία να συνεργάζομαι με αρκετούς μηχανικούς αποφοίτους του πανεπιστημίου του Cambridge και του Imperial και ούτε μία φορά δεν άκουσα κάποιον τους να υποτιμήσει οποιοδήποτε άλλο ίδρυμα ή να παινέψει αυτό που τελείωσε εκείνος. Ο καθένας στο τέλος κρίνεται για την αποτελεσματικότητά του και το έργο που παράγει. Ας κρατάμε χαμηλούς τόνους λοιπόν και ας αποδείξει ο καθένας μας τί αξίζει στον εργασιακό στίβο

Edited by project.breeze
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ελληνικά πανεπηστήμια που είναι πάνω από αρκετά αγγλικά (για τα οποία σφάζεται κόσμος να μπει) αλλά σίγορα δεν είναι στα Τοπ 10. 

Μην μηδενίζουμε τα πάντα, αλλά ας μην νομίζει κάποιος ότι επειδή τελείωσε το ΑΠΘ (πιο πάνω από Brunel και άλλα διάσημα στην παγκόσμια κατάταξη) θα του στρώνουν κόκκινο χαλί. 

Και Imperial να έχεις τελειώσει με 1:1 αν δεν είσαι team player δεν θα πας μπροστά στη δουλειά σου. Θα σου ανοίξει περισσότερες πόρτες ΝΑΙ, αλλά εσύ και μόνο εσύ μπορείς να τις κρατήσεις ανοιχτές και να ανοίξεις και άλλες.

 

Από μέσα ξέρω ότι πέφτει γραμμή στους GTAs από τους Lecturers να μην είναι αυστηροί στη βαθμολόγηση γραπτών γιατί οι φοιτητές είναι οι πελάτες μας. Και πως να μην είναι άλωστε όταν τα δίδακτρα έχουν φτάσει 9.500 λίρες το χρόνο και 550 λίρες το μήνα για accomodation.

 

Eπίσης υπάρχει στην αγγλία ο όρος Mickey Mouse degree, και αν ψάξεις λίγο κάθε ίδρυμα στην Αγγλία έχει και από ένα.

 

Παρακαλώ να μένουμε στο θέμα

το ΘΕΜΑ είναι ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

και ΟΧΙ  αξιολόγηση σπουδών και πτυχίων στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

πέφτουν προειδοποιήσεις

μετά θα κάνω διαγραφή απαντήσεων ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
akius

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι παίζει με τα Ελληνικά πολυτεχνεία μιας και δεν σπούδασα μέσα.. Αλλα και στην Αγγλία σε ένα μέσο πανεπιστήμιο πήγα όπως και το 90% που επιλέγουν Αγγλία για προπτυχιακό. Ούτε κρύο ούτε ζέστη.. Ετσι και αλλιώς μετράει τι δουλειά κάνεις πόσα βγάζεις και όχι που τελείωσες... Αυτά είναι μόνο για φοιτητές να κοντραρίζονται μεταξύ τους..Ουσία καμία 

 

 

 

Παρακαλώ να μένουμε στο θέμα

το ΘΕΜΑ είναι ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

και ΟΧΙ  αξιολόγηση σπουδών και πτυχίων στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

πέφτουν προειδοποιήσεις

μετά θα κάνω διαγραφή απαντήσεων ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
akius

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Μιας και τελείωσα ΕΜΠ, θα απαντηςω με αυτο που μου είπε ενας καθηγητής μου τον Μάιο 2014 που μιλήσαμε σε mail: ειμαςτε ενα μπ...ελο!! Προσωπική εμπειρια όμως και συνεχιζω.

Μιληςα πριν με μετρήσιμα μεγέθη και γεγονότα. Δεν ειναι το ιδιο να εχεις πτυχίο απο ΕΜΠ και Cambridge ή Imperial, ειδικά για τους νέους που ξεκινούν. Όσοι εχουν εμπειρια, θα μιλήσει η εμπειρια και τα επιτεύγματα.

Και κατι τελευταίο μετρήσιμο, προς οςους σπούδασαν Ελλαδα και εξωτερικό. Πόσες ωρες χάσατε απο απεργίες ή καταλήψεις και στα δυο πανεπιστήμια;

 

 

Παρακαλώ να μένουμε στο θέμα

το ΘΕΜΑ είναι ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

και ΟΧΙ  αξιολόγηση σπουδών και πτυχίων στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

πέφτουν προειδοποιήσεις

μετά θα κάνω διαγραφή απαντήσεων ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
akius

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Μιας και τελείωσα ΕΜΠ, θα απαντηςω με αυτο που μου είπε ενας καθηγητής μου τον Μάιο 2014 που μιλήσαμε σε mail: ειμαςτε ενα μπ...ελο!! Προσωπική εμπειρια όμως και συνεχιζω.

Μιληςα πριν με μετρήσιμα μεγέθη και γεγονότα. Δεν ειναι το ιδιο να εχεις πτυχίο απο ΕΜΠ και Cambridge ή Imperial, ειδικά για τους νέους που ξεκινούν. Όσοι εχουν εμπειρια, θα μιλήσει η εμπειρια και τα επιτεύγματα.

Και κατι τελευταίο μετρήσιμο, προς οςους σπούδασαν Ελλαδα και εξωτερικό. Πόσες ωρες χάσατε απο απεργίες ή καταλήψεις και στα δυο πανεπιστήμια;

 

 

 

Παρακαλώ να μένουμε στο θέμα

το ΘΕΜΑ είναι ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

και ΟΧΙ  αξιολόγηση σπουδών και πτυχίων στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

πέφτουν προειδοποιήσεις

μετά θα κάνω διαγραφή απαντήσεων ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
akius

Edited by akius
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.