Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Είναι προφανές ότι είναι δύσκολο και έχει πολύ δουλειά και πολλά χρόνια κυνήγι, αλλά όχι ότι είναι ακατόρθωτο! Παρακολουθώ σχεδόν 2 χρόνια τώρα διάφορες εξελίξεις στο θέμα της μετανάστευσης και έχω δει άτομα που φύγαν χωρίς συγγενείς και χωρίς πρόσκληση από εργοδότη και Αυστραλία και Καναδά.

Υπάρχουν συγκεκριμένα κριτήρια για τους skilled workers και πρέπει να τα τηρείς. Συγκεντρώνεις πόντους και αν είσαι πάνω από το όριο έχεις πιθανότητες!

@abenetos μπες στην ιστοσελίδα του υπουργείου μετανάστευσης του Καναδά και δες τις επιλογές. Αν πάει η σύζυγος μπορεί να σε σπονσοράρει. Αν ξέρεις Αγγλικά, Γαλλικά και το επάγγελμά σου είναι στην NOC* κλάση 0 ή Α ή Β (που είναι αν είσαι Χημικός μηχανικός) παίρνεις καβάτζα...Αν είσαι μεταξύ 21-49 επίσης...

 

*National Occupational Classification. Είσαι κατηγορία 213 Civil, mechanical, electrical and chemical engineers in skill level A - occupations usually require university education.

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα,

ένας γνωστός ψάχνει κάποιον μηχανολόγο με εμπειρία 3-5 έτη σε μελέτες, για εργασία στην Ντόχα. Το συμβόλαιο θα είναι για 12 μήνες. Μισθός μη φανταστείτε τίποτα περίεργο περίπου 1700ευρώ (+έξοδα διαμονής).

Αν κάποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει πμ

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλησπερα.

 

Χτες το βραδυ στελνω βιογραφικο για θεση στην Ολλανδια, μεσω γραφειου recruiting στο Λονδινο. Με παιρνουν τηλεφωνο σημερα το πρωι για να μου ζητησουν επιπλεον πληροφοριες οπως τρεχοντα μισθο, για ποιο λογο επιθυμω να αλλαξω εργασια, αν ειμαι διατεθειμενος να μετακομισω και αν θα μετακομισω μονος. Η ερωτηση ομως που ειλικρινα με παραξενεψε ηταν ποτε ηταν η τελευταια φορα που περασα απο συνεντευξη, σε ποια εταιρια και με ποιον μιλησα στην εταιρια αυτη. Μαλιστα στο τελευταιο επεμεναν ιδιαιτερα και επειδη δεν θυμομουν το ονομα του ανθρωπου, μου εστειλαν μετα την κληση και e-mail ωστε να βρω το ονομα και να το στειλω.

 

Θελω να πιστευω πως εχω καποιες μικρες πιθανοτητες αλλιως δεν θα εμπαιναν καν στον κοπο να τηλεφωνησουν. Αυτο ομως που δεν μπορω να καταλαβω ειναι για ποιο λογο με ρωτησαν για την τελευταια συνεντευξη. Βλεπω ανθρωπους στο thread με μεγαλη εμπειρια στο εξωτερικο και θα ηθελα αν καποιος εχει καποια παρομοια εμπειρια να δωσει τα φωτα του η αν καποιος μπορει να σκεφτει μια πιθανη αιτιολογηση ας την αναφερει, γιατι ειλικρινα...θα σκασω!!!

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ομως που δεν μπορω να καταλαβω ειναι για ποιο λογο με ρωτησαν για την τελευταια συνεντευξη. Βλεπω ανθρωπους στο thread με μεγαλη εμπειρια στο εξωτερικο και θα ηθελα αν καποιος εχει καποια παρομοια εμπειρια να δωσει τα φωτα του η αν καποιος μπορει να σκεφτει μια πιθανη αιτιολογηση ας την αναφερει, γιατι ειλικρινα...θα σκασω!!!

 

Ευχαριστω.

 

Είναι 100 λίρες το κεφάλι μην αγχώνεσαι

 

 

Για εύρεση εργασίας σε Μεγάλη Βρετανία δοκιμάστε και ΕΔΩ

Edited by McRaster
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Είναι 100 λίρες το κεφάλι μην αγχώνεσαι

 

 

Για εύρεση εργασίας σε Μεγάλη Βρετανία δοκιμάστε και ΕΔΩ

 

Μπορεις να το εξηγησεις λιγο παραπανω αυτο σε παρακαλω;

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό γενικό δεν είναι? Γι'αυτό έχουν λόγο ύπαρξης οι διάφοροι recruiters....Ο υπάλληλος βέβαια του κάθε recruiter, πληρώνεται ανάλογα τα ποσοστά επιτυχίας απο το πελατολόγιο που έχει. Αξιολογείται όμως και για τις επιλογές του. Δεν μπορείς πχ να προτείνεις άτομο σε εταιρεία που δεν πληρεί τις προυποθέσεις και δεν έχει ελπίδα...μπας και πάρεις το μπόνους άμα κάτσει η δουλειά. Αν το κάνεις συστηματικά εκτός ότι εκθέτεις την εταιρεία, φεύγεις σούμπιτος......

Αυτά ισχύουν και στους συμβούλους εργασίας που έχουμε στη χώρα μας.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές εταιρείες εδώ στο UK έχουν και διάφορα προγράμματα στα οποία αν εγώ πχ προτείνω κάποιον για μια θέση και προσληφθεί τότε έχω κάποιο bonus (από £100 έως και £ 1100).

Αυτό φυσικά συμβαίνει σε μεσαίες προς μεγάλες εταιρείες.

 

Ρίξτε μια επίσης και εδώ:

 

http://www.jamrecruitment.co.uk/

Link to comment
Share on other sites

Είναι 100 λίρες το κεφάλι μην αγχώνεσαι

 

 

Για εύρεση εργασίας σε Μεγάλη Βρετανία δοκιμάστε και ΕΔΩ

 

Τι μου θύμισες.....από εκεί ήταν η πρώτη μου δουλειά. Το agency το έχει ο Richard Giles. Πως και το έστειλες το συγκεκριμένο;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ας είναι καλα o Luke Hillier και ο Richard, πολύ καλά παιδιά.Το έστειλα γιατί είναι απο τα πιο σοβαρά γραφεία εύρεσης εργασίας στο τομέα μας.Αφού είσαι και εσυ δικός μας ενημέρωσε το κόσμο για Αγγλία τι παίζει

 

 

Αυτό θα το γνωρίζετε ήδη αρκετοί : http://www.constructionjobs.ie/

 

http://salary.careersinconstruction.com/?utm_source=jbe&utm_medium=email&utm_campaign=Salary%2BTracker%2BJBE

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.