Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Επειδή γύρισα απο Μελβούρνη πριν απο 2 εβδομάδες θα σας πω οτι αρχίζουμε και βλέπουμε στοιχεία κορεσμού. Το ανησυχητικό για του Ελληνες είναι η ραγδαία αύξηση μηχανικών απο Γερμανία, Αγγλία και Ολλανδία. Εχει να κάνει γενικά με το γεγονός οτις υπάρχει μια έντονη δραστηριότητα στο Aerospace και στο construction. Γενικά υπάρχει καλώς ή κακώς μια τάση να τους προτιμάνε σε σχέση με τους Ελληνες που πλέον τους βλέπουνε σαν ακρίδες που έρχονται ώστε να στέλνουν λεφτά στην Ελλάδα και άρα να χαθεί συνάλλαγμα. Γενικά και στο υπουργείο επικρατεί μια τέτοια κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λυπηρό, απλά λυπηρό.

Καταντήσαμε από το να θεωρούμαστε Μηχανικοί με @ρχίδι@, να είμαστε μηχανικοί @ρχίδι@...

Θυμάμαι οτι ακόμα και πριν 2-3 χρόνια, άκουγα τα καλύτερα για τους Έλληνες Μηχανικούς. Τώρα με το που δουν όνομα ελληνικό στο CV γελάνε...

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

Γιατί παλαιότερα δεν σκέφτονταν οι Ελληνες να φέρνουν συνάλλαγμα πίσω? Τώρα ξύπνησαν οι Αυστραλοί? Σε συζήτηση πρόσφατα με συνταξιούχο από Αυστραλία, που έλεγε πως τότε έρχονταν οι Ελληνες και τα λεφτά τα είχαν ακόμη και στα παπούτσια τους...Ασε που μου από ότι μου έλεγε, υπήρχε κάποια εμπλοκή και τότε οι φωστήρες εδώ δεν δέχονταν τίποτε άλλο εκτός από dollars...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω αυτο που με ανησυχει περισσοτερο ειναι τι θα γινει οταν οι ΗΠΑ δεν θα μπορουν πλεον να τυπωνουν 24/7 $, κρατωντας ετσι ψηλα τις τιμες των εμπορευματων. Καναδας και Αυστραλια ειναι δυο χωρες απολυτα εξαρτημενες απο τον ορυκτο τους πλουτο.

Πτωση των τιμων θα σημανει σημαντικη πτωση του ΑΕΠ τους.

 

Τωρα προχτες μιλουσα με τον ξαδερφο μου που ζει Λονδινο, αρχιτεκτοντας στο επαγγελμα, ο οποιος μου ελεγε οτι πλεον ερχονται παρα πολλοι Μηχανικοι απο Ελλαδα και Ισπανια κυριως οι οποιοι ψαχνουν δουλεια απο εταιρεια σε εταιρεια. Βεβαια μου ειπε πως σημερα στην Μ. Βρετανια με την κριση και εκει να ειναι μεγαλη, αν δεν εχεις σημαντικη προυπηρεσια δεν εχεις πολλες ελπιδες για καποια δουλεια. Και οι περισσοτεροι που πηγαινουν εκει ειναι νεοι σε entry level. 

Μεγαλος αριθμος εξ αυτων μαλιστα μου ειπε πως μη βρισκοντας δουλεια προτιμουν να ξεκινησουν σε καποιο διδακτορικο προγραμμα ευελπιστωντας κατι να βρεθει στο μελλον.

 

Στην Αραβικη χερσονησο επισης η κατασταση δεν ακουω να ειναι πολυ καλη. Νεα projects δεν βγαινουν και υπαρχει στασιμοτητα σε ολα τα επιπεδα.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Σωστά όλα αυτά....

Να συμπληρώσω ότι για Αγγλία που ξέρω, πολύ σημαντικό είναι ότι όποιοι ήδη σπουδάζουν εκεί έχουν ένα πλεονέκτημα σε σχέση με τον Ελλληνα που πηγαίνει για πρώτη φορά...Λογικό θα μου πείτε, γι'αυτό πολλοί επιλέγουν τη λύση του μεταπτυχιακού ως ένα είδος σύνδεσμου με την εκεί αγορά εργασίας. Δεν είναι πάντα η λύση καθώς οι πρώτοι εξακολουθούν να βρίσκονται ένα βήμα μπροστά.. Οι θέσεις επίσης έχουν περιοριστεί αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Οι θεσεις εχουν περιοριστει αρκετα, κ διαφαινεται οτι θα περιοριστουν ακομα περισσοτερο, plus υπαρχει τοσο μεγαλος ανταγωνισμος απο Ελληνες, Ισπανους, Ιταλους κ UK μηχανικους που το τοπιο ειναι εξαιρετικα θολο.

Επισης μην ξεχνατε, οπως εχει αναφερει κ ο κ.Ροδοπουλος, εδω ψαχνουν μηχανικους με απολυτη εξειδικευση σε ενα θεμα κ οχι πολυ-μηχανικους (για αρχη).

Edited by george_RES
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο παντως για μηχανικους που ασχολουνται με operations research εχω ακουσει πως ακομα και σημερα το ΗΒ εχει προσφορα θεσεων. Εχεις δει κατι τετοιο?

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Η Αυστραλία εχει μια τελείως διαφορετική νοοτροπία. Τα τελευταία 5-6 χρόνια προσπαθεί να παίξει ενα στρατηγικό ρόλο ενεργειακής δύναμης. Ταυτόχρονα υπάρχει αύξηση τιμών κατα 400% σε σχέση με πριν 15 χρόνια. Υπάρχει μια τάση να δημιουργηθεί ένα hub πλουσίων ειδικά στην Μελβούρνη απο χώρες όπως Κινα, Ρωσία, Σιγκαπούρη αλλα και απο ΗΠΑ.  Ακόμα και πολλοί Αυστραλοί νιώθουν οτι με τον τρόπο αυτό δεν μπορούν να ζήσουν αξιοπρεπώς στην χώρα τους. Ειδικά το AUSD σήμερα είναι σχετικά σκληρό νόμισμα και αρα δεν θες να βγαίνει έξω. θες το χρήμα να γυρίζει μέσα. Ηδη μιλάνε για 250000 επιπλέον μετανάστες απο το 2008. Είναι το όριο. Η χώρα δεν εχει πρόβλημα εργατικού δυναμικού.  

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο παντως για μηχανικους που ασχολουνται με operations research εχω ακουσει πως ακομα και σημερα το ΗΒ εχει προσφορα θεσεων. Εχεις δει κατι τετοιο?

δεν ξέρω τι κάνει το operations research, αλλα όσο αφορά τον ενεργειακό τομέα οι αγορά είναι δύσκολη, μονο εάν κινείσαι k έχεις εμπειρία με νέες τεχνολογίες μπορείς να απορροφηθείς εύκολα

Link to comment
Share on other sites

Οσοι έχουν κάνει oil&gas and maintenance engineering θα μπορέσουν σχετικά εύκολα να βρούνε κάτι. Το πρόβλημα που έχουμε στην Ελλάδα είναι οτι λόγο της οικονομίας/νοοτροπίας της χώρας δεν αναπτύχθηκαν νέες ειδικότητες και παραμείναμε σε πατροπαράδοτες. Έχουμε μια διαφορά φάσεις 20 χρόνια. Δεν είναι μόνο στο μηχανηλίκι. Πχ. το corrosion engineering βρίσκει τρομερή άνθιση στις ΗΠΑ με 530000 γέφυρες που πλέον μέχρι το 2030 σε ποσοστό 70% θα είναι structurally deficient  και δεν υπάρχουν χρήματα για νέες.  Υπάρχει μια προσπάθεια να διατηρήσουν τις υπάρχουσες (rehabilitation). Το ίδιο ισχύει και σε άλλες υποδομές. 2 απόφοιτοι απο την Πάτρα πήγαν και έκαναν το NACE Certificate III και βρήκαν δουλειά σε 1 εβδομάδα στο Τεξας με 127000 τον χρόνο. Ενας άλλος απόφοιτος πέρσι έκανε σεμινάριο σε water jet peening  και τώρα είναι υπεύθυνος του τμήματος σε ναυπηγείο στην Κορέα.  2 ΠΜ έκαναν διδακτορικό σε inspection of tendoms using Digital image correlation analysis και δεν δουλεύουν κάτω απο 100000$ το έργο. Σε 3 χρόνια έφτιαξαν μια μικρή περιουσία. Η αγορά σήμερα ζητάει εξειδίκευση, εμπορικό πνεύμα, costumer relations, quality control. Βέβαια δεν υπάρχουν γενικές λύσεις.  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.