Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ θα έλεγα ότι δείχνει άνθρωπο σοβαρό και αποφασισμένο ενώ μέσω email μπορεί να στέλνει βιογραφικά αβέρτα ο κάθε αργόσχολος

 

Μέσω mail μπορεί να στέλνει κανείς κι ενώ εργάζεται αναζητώντας κάτι καλύτερο, δεν είναι απαραίτητο να είναι άνεργος και να κάθεται...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω....Η λιγούρα βγαίνει αν έτσι πλασάρεσαι. Το job hunting ειναι σε μεγάλο βαθμο marketing του εαυτού σου...

 

Δηλαδή ερωτήσεις του τύπου:

-Πως/Γιατί αποφασίσατε να έρθετε στην "Χ" χώρα;

-Πόσο καιρό μένετε εδώ;

-Που μένετε;

κ.α. δεν παίζουν στις συνεντεύξεις;!

 

Δεν ξέρω, μου φαίνεται ότι δείχνεις ξεκάθαρα στον υποψήφιο εργοδότη σου "λιγούρα" όταν απλώς πας και χτυπάς πόρτες χωρίς να έχεις καν μια πρόσκληση για συνέντευξη στα χέρια σου ή τελοσπάντων κάτι χειροπιαστό!Εκεί αλλάζει το πράγμα...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

 

Καταρχήν τα sites που ανέφερα πριν λειτουργούν σαν μηχανές αναζήτησης που συγκεντρώνουν τις δουλειές. Το να δώσω ονόματα γραφεία δεν έχει νόημα. Και οταν θα στείλετε βιογραφικα μέσω των web sites, τα γραφεία που θα λάβουν το βιογραφικό σας θα σας εγγράψουν στα data base τους και θα σας στέλνουν news letters και θέσεις εργασίας.

 

Όσον αφορά το ζήτημα λιγούρας, θα αναφέρω μερικά γεγονότα. Πρώτον, στη πρωτη μου δουλεια μου ο Άγγλος μάνατζερ μου ειπε χύμα οτι ο πρώτος λόγος που σε παίρνω ειναι οτι ήρθες εδω για να βρεις δουλεια, που δείχνει πολλά. Και για την ιστορία, το είπα και στην εταιρεία που ειμαι τωρα στην συνεντευξη. Μεχρι και ο Αμερικανος director μου ειχε πει οτι ξερω την ιστορία σου.

 

Πριν φυγω απο Ελλαδα, ειχα στείλει μαιλ σε εταιρείες στο hr με το βιογραφικό μου ρωτώντας αν έχουν δουλεια. Απάντηση καμία. Έστειλα απο την Αγγλία στην BASF με τον ιδιο ακριβως τροπο και μου απάντησαν με προσωπικό μαιλ οτι δεν έχουν και οτι θα με έχουν στα υπόψιν.

 

Στο εξωτερικό αυτο λεγεται self-starter και το ψάχνουν σαν τρελοί γιατι δε το έχουν. Πλεον οι ευκαιρίες δεν έρχονται. Οι ευκαιρίες δημιουργούνται.

 

Όσο εισαι στην Ελλαδα, οι πιθανότητες υπάρχουν αλλα ειναι λίγες κατα τη γνώμη μου. Αν θελεις εξωτερικό, πρεπει να ξεχωρίσεις ανάμεσα σε εκατοντάδες υποψήφιους. Και για να το κανεις αυτο, πρεπει να κανεις κατι που οι άλλοι δεν κάνουν.

 

Τελος, μια εταιρεία δύσκολα θα πληρώσει αεροπορικά για συνεντευξη. Μονο τα εξοδα του ατζεντη ειναι 10,000 λιρες τουλαχιστον (τιμή εξακριβωμένη). Και με τοσα πανεπιστήμια εδω, άνετα βρίσκουν άτομα με παρόμοια προσόντα με Ελληνες.

 

Οποτε, ερχόμαστε ξανα στα ίδια. Οι ευκαιρίες δημιουργούνται πλεον...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

 

Καταρχήν τα sites που ανέφερα πριν λειτουργούν σαν μηχανές αναζήτησης που συγκεντρώνουν τις δουλειές. Το να δώσω ονόματα γραφεία δεν έχει νόημα. Και οταν θα στείλετε βιογραφικα μέσω των web sites, τα γραφεία που θα λάβουν το βιογραφικό σας θα σας εγγράψουν στα data base τους και θα σας στέλνουν news letters και θέσεις εργασίας.

 

Όσον αφορά το ζήτημα λιγούρας, θα αναφέρω μερικά γεγονότα. Πρώτον, στη πρωτη μου δουλεια μου ο Άγγλος μάνατζερ μου ειπε χύμα οτι ο πρώτος λόγος που σε παίρνω ειναι οτι ήρθες εδω για να βρεις δουλεια, που δείχνει πολλά. Και για την ιστορία, το είπα και στην εταιρεία που ειμαι τωρα στην συνεντευξη. Μεχρι και ο Αμερικανος director μου ειχε πει οτι ξερω την ιστορία σου.

 

Πριν φυγω απο Ελλαδα, ειχα στείλει μαιλ σε εταιρείες στο hr με το βιογραφικό μου ρωτώντας αν έχουν δουλεια. Απάντηση καμία. Έστειλα απο την Αγγλία στην BASF με τον ιδιο ακριβως τροπο και μου απάντησαν με προσωπικό μαιλ οτι δεν έχουν και οτι θα με έχουν στα υπόψιν.

 

Στο εξωτερικό αυτο λεγεται self-starter και το ψάχνουν σαν τρελοί γιατι δε το έχουν. Πλεον οι ευκαιρίες δεν έρχονται. Οι ευκαιρίες δημιουργούνται.

 

Όσο εισαι στην Ελλαδα, οι πιθανότητες υπάρχουν αλλα ειναι λίγες κατα τη γνώμη μου. Αν θελεις εξωτερικό, πρεπει να ξεχωρίσεις ανάμεσα σε εκατοντάδες υποψήφιους. Και για να το κανεις αυτο, πρεπει να κανεις κατι που οι άλλοι δεν κάνουν.

 

Τελος, μια εταιρεία δύσκολα θα πληρώσει αεροπορικά για συνεντευξη. Μονο τα εξοδα του ατζεντη ειναι 10,000 λιρες τουλαχιστον (τιμή εξακριβωμένη). Και με τοσα πανεπιστήμια εδω, άνετα βρίσκουν άτομα με παρόμοια προσόντα με Ελληνες.

 

Οποτε, ερχόμαστε ξανα στα ίδια. Οι ευκαιρίες δημιουργούνται πλεον...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εμπειρίες από ελεύθερο επαγγελματία στο ΗΒ υπάρχουν; Δεν είναι όλοι οι μηχανικοί υπάλληλοι σε εταιρίες στο ΗΒ. Τα αγγλικά τα ξέρω πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

@Julius Caesar

 

Από παλαιότερο μου post σχετικά με το Chartership στην Αγγλία.

 

Q. Μπορώ να ανοίξω δικό μου γραφείο στην Αγγλία εάν δεν είμαι Chartered Engineer?

A. Ναι, αν και αυτό το κακό που κάθε μηχανικός το έχει καημό να είναι το «αφεντικό του εαυτού του» είναι γενικά ελληνικό φαινόμενο. Μπορείς να ανοίξεις το δικό σου γραφείο, είτε είσαι είτε δεν είσαι Chartered Engineer, αλλά γενικά κανένας δεν το κάνει αυτό χωρίς επαγγελματική ασφάλιση (PII, Professional Indemnity Insurance), κάτι που στην Ελλάδα το κάνουν μόνο μερικές ΑΕ. Και μαντέψτε τι ζητάνε οι ασφαλιστικές εταιρίες για να σε ασφαλίσουν επαγγελματικά? Σωστά το μαντέψατε: να είσαι Chartered Engineer για να μπορούν να σιγουρευτούν ότι έχεις ένα επίπεδο και εμπειρία τέτοια που δεν θα κάνεις μαμακιες ώστε αυτοί να πληρώνουν τα σπασμένα.

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

Χαίρε Ιούλιε,

 

Το consulting και ο ελεύθερος επαγγελματίας ζει και βασιλεύει εδω. Μπορεις να δουλέψεις σε εταιρείες ως εργολάβος με πολλα πολλα λεφτα.

 

Θα πρεπει ομως να εχεις δυο πράγματα: πρώτον, γνωριμίες και δεύτερον υπομονη γιατι θέλει πολυ ψάξιμο γιατι πρεπει να δώσεις skills που δεν έχουν στην εταιρεία. Και ο ιδανικός συνδυασμός θέλει χρονο για να βρεθεί.

 

Πολλοί Άγγλοι αυτο κάνουν. Ειχα παει σε ενα training και ένας απο τους δυο εισηγητές ηταν 30 χρονια στην Exxon ως Head of Global Engineering Projects. Μολις έφυγε, το έριξε στο consulting και στα training και πλεον κόβει χρήμα. Εχει και τη σύνταξη να τρέχει και Άγιος ο Θεος.

 

Διαλέγεις και παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

TopAp,

 

Σίγουρα ομως μπορεις να δουλέψεις ως εργολάβος σε εταιρεία με ενα σκασμό λεφτα με συμβόλαιο ορισμένης χρονικής διαρκείας.

 

Το Chartership ειναι αλλη ιστορία. Μολις θυμήθηκα φίλη που μου έλεγε οτι αν δεν εισαι πιστοποιημένος δε μπορεις να εχεις γραφειο να να δηλώνεις Structural Engineer. Για το δικό μου τομέα δε ξερω.

 

Και απο Institute σε Institute οι εξετάσεις διαφέρουν. Στους Structural Engineers ειναι απιςτευτα αυστηρά, για εμας εχει report, recommendations και interview.

 

Σημειώνω οτι σαν project manager, τους εργολάβους μου τους ψαχνω πολυ πριν τους επιλέξω. Κοιτάω references απο αλλα site μας, ιστορικό δουλειών, συμπεριφορά, επαγγελματισμό, τιμή, κλπ. Ολα αυτα τα σκοραρουμε με το team σε matrix και ο νικητής παίρνει τη δουλεια. Οποτε, ενα γραφειο που μολις ξεκινα θα το εμπιστευτείς πολυ δύσκολα...

Link to comment
Share on other sites

AAlex,

Μη μπερδεύεσαι φίλε μου, αυτό που αναφέρεις ουσιαστικά είναι το freelancing αλλά με την πραγματική έννοια του όρου και όχι με την ελληνική... Να πας δηλαδή σε μια εταιρία σαν σύμβουλος ή σαν εξωτερικός συνεργάτης που τους χρεώνεις όσο γουστάρεις (ανάλογα το τι πουλάς). Πολλοί από τους draughtsmen που είχαμε στις εταιρίες που πέρασα ήταν freelancers, χρεώνανε με την ώρα και φυσικά δεν έπαιρναν τίποτα όταν δεν έρχονταν στο γραφείο (διακοπές ή αρρώστια). Αν και μετά το 2008 που έσκασε η κρίση στο νησί, σε πολλούς απο αυτούς τέθηκε το δίλλημα: ή πρόσληψη ή bye bye.

Ο Julius Caesar αναφέρεται στο ελληνικό φαινόμενο όπου σε κάθε γειτονιά έχει και ένα τεχνικό γραφείο για να πάει ο Άγγλος να του κάνει τη μελέτη για ένα σπίτι. Αυτό, γενικά, δεν υπάρχει και εξήγησα τον λόγο παραπάνω. Κάποιοι συνάδελφοι μου, ενίοτε έκαναν κάποιες ψιλό-μελετούλες του τύπου: άνοιγμα σε φέρουσα τοιχοποιία για να ενωθούν δυο χώροι, χρήση της σοφίτας για έξτρα δωμάτιο, καμία επέκταση στο κήπο με ελαφριά μεταλλική κατασκευή, κλπ. Σοβαρά έργα δεν δίνει κανείς σε τέτοιους μηχανικούς χωρίς να έχουν επαγγελματική ασφάλιση. Ακόμα και τα μικρά αρχιτεκτονικά γραφεία συνεργάζονται με μικρά ή μεσαία γραφεία.
 

 

Καλή αρχή σου εύχομαι και προσπάθησε να κάνεις το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.