Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Ωραια παιδια αν ειναι για μενα ντροπη που βλεπω τα χαλια της χωρας μου και τα λεω τοτε τι να πω... Και δεν ειμαι οικονομικος μεταναστης του 2015...
http://www.iaponia.gr/?p=1209

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ντροπή δεν είναι να βλέπεις τα χάλια της χώρας σου και να τα λες. Μπορούσες να το πεις πιο κομψά  και όχι με τρόπο που εκ πρώτης όψεως φαίνεται να είναι είναι μειωτικός για τους συναδέλφους που είναι στην χώρα τους. Έλεος, στοιχειώδεις κανόνες συμπεριφοράς.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια παιδια αν ειναι για μενα ντροπη που βλεπω τα χαλια της χωρας μου και τα λεω τοτε τι να πω... Και δεν ειμαι οικονομικος μεταναστης του 2015...

http://www.iaponia.gr/?p=1209

 

Καλά, περίμενε να πέσουν σε 2-3 χώρες τα μεροκάματα λίγο ακόμα και θα τη δούμε και του Ιάπωνα την ανταγωνιστικότητα σε 20 χρόνια. Ή μήπως νομίζεις ότι θα επιβιώσει λόγω ποιότητας? Το έχουμε ξαναδεί το έργο. Τον Κινέζο όμως (ή τον εκάστοτε Κινέζο) δεν τον ρώτησε κανένας αν του αρέσει που η οικονομία του είναι ανταγωνιστική και υπό ποιές συνθήκες εργάζεται. Όλοι για εκεί πάμε αν δεν το έχετε καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites

Εάν η τιμή είναι σχεδόν η ίδια, και αφήνεις τον άλλο να κατασκευάζει κάποιο προϊόν που χρειάζεσαι συνεχώς, τότε ο άλλος δεν κερδίζει μόνο χρήματα, αλλά και την τεχνογνωσία και τη δυνατότητα παραγωγής. Σ' αυτό το σημείο την πατήσαμε όλοι με τους Κινέζους. Το να εξάγουμε δουλειές στην Κίνα, μας ήρθε τελικά πιο ακριβά. Διότι τώρα πρέπει να πληρώσουμε με δικά μας λεφτά (όχι των Κινέζων) όλους τους ανέργους. Η Ιαπωνία έφτιαχνε αυτοκίνητα πριν από τον ΒΠΠ - οπότε η δική τους "ζημιά" ήταν σχετικά μικρή για τη δύση. Άλλωστε οι Ιάπωνες πληρώνονται πλέον καλά. Η ζημιά όμως με τις μαζικές μεταναστεύσεις τεχνογνωσίας κι εφαρμογής στην Κίνα θα είναι ανυπολόγιστη για τη δύση. Δεν μπορείς να περιμένεις 1 δις κόσμο να φτάσει στα 30Κ κατά κεφαλήν ώστε να ισορροπήσει η αγορά. Και μετά σειρά έχει η Ινδία βέβαια...

Edited by shelby
Link to comment
Share on other sites

Ωραια παιδια αν ειναι για μενα ντροπη που βλεπω τα χαλια της χωρας μου και τα λεω τοτε τι να πω... Και δεν ειμαι οικονομικος μεταναστης του 2015...

http://www.iaponia.gr/?p=1209

 

δηλαδη μεταναστευσες για την κουλτουρα;;;;και οχι απο αναγκη... ειχες δουλεια Ελλαδα στο αντικειμενο που σπουδασες, και την αφησες να πας οπου πηγες για να δεις αλλο κοσμο, αλλο εργασιακο περιβαλλον κτλ...ΟΚ

Edited by ANEMONA
Link to comment
Share on other sites

Η συζητηση εγινε για τον εξης απλο λογο απο τη στιγμη που κοιτας να μεταναστευσεις κοιτα να πας εκει που θα εχεις δουλεια για μακρο χρονο παρα να πας για 10 χρονια και να ξαναφυγεις για αλλη χωρα πλην Ελλαδας. Προτεινω με τα λινκ που εχω βαλει Ιαπωνια λογω κλειστης κοινωνιας και τεχνογνωσιας, Κινα λογω αναπτυξης και τεχνογνωσιας και Ινδια λογω ανερχομενης οικονομιας. Σε οποια χωρα της Δυσης και να πατε γρηγορα θα αναγκαστειτε να μεταναστευσετε παλι και την αιτια την ειπα.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη μεταναστευσες για την κουλτουρα;;;;και οχι απο αναγκη... ειχες δουλεια Ελλαδα στο αντικειμενο που σπουδασες, και την αφησες να πας οπου πηγες για να δεις αλλο κοσμο, αλλο εργασιακο περιβαλλον κτλ...ΟΚ

 

ντάξει, υπάρχει κι αυτή η περίπτωση: άνθρωποι με καλή οικονομική κατάσταση, υψηλή μόρφωση και αρκετές ευκαιρίες εργασίας, οι οποίοι πήγαν έξω ψάχνοντας για κάτι αντίστοιχο των προσόντων τους, που δεν υπάρχει εδώ (πχ να δουλέψουν στη nasa). πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι και μπράβο τους.

 

Συμφωνώ με Ιαπωνία και γενικά Ασία, συμπεριλαμβανομένης και της Ρωσίας. Αλλά είναι πιο δύσκολο να πάει κανείς σ' αυτές τις χώρες και δε μπορούν να θεωρηθούν λύση ανάγκης, αλλά είναι μάλλον όνειρο ζωής. Νομίζω ότι όσοι πάνε εκεί ήταν προ πολλού αποφασισμένοι για μια πετυχημένη μετανάστευση και το δούλεψαν από νωρίς, με βασικό θέμα τη γλώσσα. Γιατί σκεφτείτε πόσο δύσκολο είναι να ανταγωνιστείς τον Ιάπωνα στη γλώσσα του και σε τεχνογνωσία που ακόμα μπορεί και να μην έχει μεταφραστεί στα αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

Οι Ρωσοι ειναι κυριως ενεργειακοι και κυνηγανε ενεργειακες δουλειες με τους Κινεζους - Ινδους για αυτο και η Gazprom ειναι κυριως κρατικη. Πολυ μπροστα οι Ρωσοι σχετικα με τους Αμερικανους σε αυτο το θεμα

http://www.zougla.gr/automoto/article/akoma-metroun-ta-xrimata-stin-bmw

Link to comment
Share on other sites

Ποσο τυχερος νιωθω που εγινα μηχανικος στην Ελλαδα....!!!!!!!!!!!

 

Πλεον με την κριση στην χωρα μου και την διαλυση της οικοδομικης δραστηριοτητας  μπορω να ταξιδεψω απο καζακσταν μεχρι ιαπωνια για να εργαστω....αφου πρωτα εχω μαθει την γλωσσα της εκαστοτε χωρας τελεια.!!!!!!!!!super!!!

 

O μηχανικος των 5 ηπειρων και ωκεανων για ενα κομματι ψωμι......

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.