Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Τώρα που ανθίζουν τα κλαριά & βγάζει η γη χορτάρι, δε μου βαστάει η καρδιά να φύγω εξωτερικό με καμία δύναμη.

Σπαράζω μέσα μου, αν & γνωρίζω πως δε θα το αποφύγω κάποια στιγμή sooner or later...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ντάξει, αφού δεν είναι ακόμα ανάγκη να φύγεις μη βιάζεσαι να απογοητευτείς. Στη ζωή υπάρχουν και ανατροπές.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγω παιδες εξακολουθω να μην βλεπω φως...στελνω βιογραφικα με προσαρμοσμενο cover letter για θεσεις κυριως site engineer και project manager assistant για εργα με κτιρια ´η οδοποιιας...χωρις εμπειρια στο εξωτερικο ειναι δυσκολο ´η χωρις σπουδες εξω σε γνωστο πανεπιστημιο...απο το ιντερνετ και το λινκεντιν δεν γινεται τιποτε...τοσο σκατα ειναι το βιογραφικο μου;;;το ΑΠθ εβγαλα κ δουλεψα σχεδον 10 χρονια σε διαφορα εργα απο υπουργειο-Δεη -κατασκευαστικη κ τεχνικο γραφειο..3 χρονια χωρις δουλεια και το 1 ψαχνω εξω...τιποτα τα εγραψα και παλια...

Τι να κανω αραγε ;;;αγγλια να παω να ψαχνω να μενω σε χοστελ ´η σε σπιτι με 4;;;

να παω για μεταπτυχιακα ,θελουν χρημα δεν ειμαι κ μικρος 39 ειμαι;;τι πιστοποιησεις μπορω να παρω για να βρω μια δουλεια;;;πχ για health and safety αληθεια πως γινεσαι HSE εξω με τα σεμιναρια του τεε;;Quantity πως γινεσαι;;για διαχειριση ρισκου;αξιζει;;;το pmp εχω κανει...αλλα για μανατζιριαλ θεσεις δε βλεπω καμμια ελπιδα...ουτε για junior positions θα παρουν καποιον νεο!!!!

Πως μπορω να βρω θεσεις σε χωρες που δεν εχουν πολυ ζητηση οπως ΑΦΡΙΚΗΣ Ασιας Nαμερικης;;;;

Ο μιση υφηλιος παει ΑΓΓΛΙΑ ´η εμιρατα.....τεραστιος ανταγωνισμος...Ηπα καναδα αυστραλια δυσκολιες βιζας κλπ

 

Τα φωτα σας παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδες εξακολουθω να μην βλεπω φως...στελνω βιογραφικα με προσαρμοσμενο cover letter για θεσεις κυριως site engineer και project manager assistant για εργα με κτιρια ´η οδοποιιας...χωρις εμπειρια στο εξωτερικο ειναι δυσκολο ´η χωρις σπουδες εξω σε γνωστο πανεπιστημιο...απο το ιντερνετ και το λινκεντιν δεν γινεται τιποτε...τοσο σκατα ειναι το βιογραφικο μου;;;το ΑΠθ εβγαλα κ δουλεψα σχεδον 10 χρονια σε διαφορα εργα απο υπουργειο-Δεη -κατασκευαστικη κ τεχνικο γραφειο..3 χρονια χωρις δουλεια και το 1 ψαχνω εξω...τιποτα τα εγραψα και παλια...

Τι να κανω αραγε ;;;αγγλια να παω να ψαχνω να μενω σε χοστελ ´η σε σπιτι με 4;;;

να παω για μεταπτυχιακα ,θελουν χρημα δεν ειμαι κ μικρος 39 ειμαι;;τι πιστοποιησεις μπορω να παρω για να βρω μια δουλεια;;;πχ για health and safety αληθεια πως γινεσαι HSE εξω με τα σεμιναρια του τεε;;Quantity πως γινεσαι;;για διαχειριση ρισκου;αξιζει;;;το pmp εχω κανει...αλλα για μανατζιριαλ θεσεις δε βλεπω καμμια ελπιδα...ουτε για junior positions θα παρουν καποιον νεο!!!!

Πως μπορω να βρω θεσεις σε χωρες που δεν εχουν πολυ ζητηση οπως ΑΦΡΙΚΗΣ Ασιας Nαμερικης;;;;

Ο μιση υφηλιος παει ΑΓΓΛΙΑ ´η εμιρατα.....τεραστιος ανταγωνισμος...Ηπα καναδα αυστραλια δυσκολιες βιζας κλπ

 

Τα φωτα σας παρακαλω

 

Αν δεν δηλώσεις διεύθυνση Αγγλίας και αριθμό κινητού τηλεφώνου εκεί πολύ δύσκολο, στο λέω εκ πείρας. Όταν τα αλλάξεις αυτά θα δεις τεράστια διαφορά

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μερικά πράγματα για την Ολλανδία.

 

Δρόμοι: Η χώρα είναι επίπεδη οπότε η μετακίνηση οπουδήποτε μπορεί να γίνει με ποδήλατο. Υπάρχουν ποδηλατόδρομοι παντού, κυριολεκτικά παντού, οπότε μπορείς να διασχίσεις όλη την χώρα από την μια άκρη έως την άλλη. Αυτό που μου έκανε εντύπωση με τους δρόμους και τους ποδηλατόδρομους, είναι πως έχουν αισθητήρες σε κάθε φανάρι μέσα στο οδόστρωμα, οι οποίοι ενεργοποιούνται ηλεκτρομαγνητικά από την μεταλλική μάζα του αυτοκινήτου ή ποδηλάτου (και οι ποδηλατόδρομοι έχουν φανάρια) , οπότε με αλγόριθμους η κυκλοφορία βελτιστοποιείται.

Όλα είναι καθαρά, περιποιημένα, οι δρόμοι είναι οι καλύτεροι που έχω δει οπουδήποτε, (χωρίς λακούβες) και η άσφαλτος όσο και να βρέχει δεν κρατάει νερό. Παντού υπάρχουν κάμερες και έχουν απίστευτη οργάνωση στο θέμα έργα οδοποιίας (συνήθως γίνονται βράδυ για να μην εμποδίζουν την κυκλοφορία) και σε περίπτωση ατυχήματος στον περιφερειακό, με τους ίδιους αισθητήρες στην άσφαλτο, ξέρουν που να στείλουν ασθενοφόρο, αστυνομία κλπ(πάντα η βοηθητική λωρίδα είναι ανοιχτή για τέτοια.).Κορναρίσματα χωρίς λόγο, 200 ευρώ πρόστιμο. Οπότε περνάνε μήνες για να ακούσεις έστω και μια κόρνα.

 

Ανθρωποι: Όσο κάνουμε εμείς παρέα εμείς με αλλοδαπους στην Ελλάδα, ε καμία σχέση. Αν κάνεις γνωριμίες, θα σε καλέσουν και στο σπίτι τους και θα πας και για wakeboarding και για μπύρες και γενικά ότι θέλεις. Αν μάθεις και Ολλανδικά (δεν ξέρω προς το παρόν καλά), τότε ενσωματώνεσαι κανονικά στην κοινωνία. Είναι άνθρωποι που τους αρέσει η κουβέντα, το να συζητάνε για τον καιρό, είναι τσιγκούνηδες, έχουν χιούμορ και δεν έχουν ιδέα από φαγητό. Τρώνε κάτι φρικαντέλες και κάτι κροκέτες, βάζουν μια industrial sauce και το ονομάζουν μεσημεριανό...Δεν είναι εξυπνότεροι, αλλά αυτό που ξέρουν, το ξέρουν καλά. Και ξέρουν πως να δουλευουν σε ομάδες. Μπορεί να περνάς 1-2 ωρες την ημέρα στην δουλειά συζητώντας για το πως θα κάνεις κάτι, και στο τέλος κάνει ο καθένας αυτό που πρέπει και η δουλειά πάει μπροστά. Οπότε ομαδικότητα. Επίσης νοιάζονται να έχεις καλό work/life balance. 15-20 βαθμοί κελσίου τους φαίνεται ζέστη....

 

Δουλειά: Απο την αρχή σε βοηθάνε και σου δειχνουν το πως να κάνεις το κάθετι. Ερχόμενος από Ελλάδα και δύσκολες καταστάσεις, σκεφτόμουν πότε θα μου την φέρουν. Τελικά κατάλαβα πως αυτό που σου δείχνουν, αυτό είναι και αν διαφωνούν μαζί σου ή συμφωνούν, θα στο πουν κατάμουτρα. Επαγγελματικές συνθήκες, συστήματα και νοοτροπία, που σε αφήνουν έκπληκτο (ειδικά σε μεγάλες εταιρείες).

 

Θα το συνεχίσω αύριο... :) 

Link to comment
Share on other sites

Και προς τον προηγούμενο, στείλε μου το cv σου να σου δώσω μερικές συμβουλές. Δεν θέλω να προσβάλλω, αλλά μάλλον είναι το στήσιμο του βιογραφικού και όχι μόνο το περιεχόμενο.

Σκέψου πως θα το σκανάρουν μέσα σε 10 δευτερόλεπτα οι HR και αν δεν έχεις τις λέξεις κλειδιά, δεν το κοιτάνε παραπέρα.

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι σχετικό-άσχετο . Γιός φίλου μηχανολόγος , κάνει μεταπτυχιακό εκεί και πρέπει να κάνει και 3μηνη πρακτική , αλλά δεν ξέρει ολλανδικά και δεν βρίσκει εταιρεία . Μιλάει αγγλικά και γερμανικά , αλλά φαίνεται δεν είναι αρκετό . Παίζει να συμβαίνει κάτι άλλο ? Πρέπει οπωσδήποτε να ξέρει ολλανδικά γιά πρακτική ?

Link to comment
Share on other sites

Όλοι ζητάνε Ολλανδικα ως προυπόθεση, αλλά δεν έχουν πρόβλημα με τα αγγλικά μόνο. Σε μεγάλες εταιρείες ειδικά έχεις πολλούς από διαφορετικές χώρες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα σας,

δεν έχω γραφτεί ακόμη στο τεε, αλλά ψάχνω αυτή την περίοδο να βγω έξω για δουλειά.

Για να εργαστώ στο εξωτερικό λοιπόν (σε εταιρία πχ) πρέπει να έχω βγάλει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος + ΤΣΜΕΔΕ;;

Edited by Isoldy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.