Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Αμα είσαι +35 χωρίς τα παραπάνω θα σου κάνω πλάνο για άλλα κόλπα.

 

 

θα είχε ενδιαφέρον να τα ακούσουμε..... 8-)

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα είχε ενδιαφέρον να τα ακούσουμε..... 8-)

 

Απο τα βασικά

 

Πως πληρώνετε ένας consultant engineer?

 

α) Μετρητά, β) Με κατάθεση στο λογαριασμό γ) με pre-paid card.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

και όχι μόνο. Στο +28 Σου έρχονται κάτι παράξενα ραβασάκια για γεννητούρια, η πεθερά, ωχ πότε θα μείνω έγκυος, κλπ.

 

Αμα είσαι +35 χωρίς τα παραπάνω θα σου κάνω πλάνο για άλλα κόλπα.

Εδώ βαθμολογούμε με +10+09 Ο παλιός είναι έμπειρος. Μήπως θα 'επρεπε να καταγράφεται και στην επαγγελματική εμπειρία η επιτυχής αποφυγή τέτοιων καταστάσεων;

Link to comment
Share on other sites

Ζωγραφίζεις κύριε Καθηγητά..!

Ένα μεγάλο +1 από εμένα για τα γραφόμενα του κυρίου Ροδόπουλου.

Έτσι ακριβώς είναι, όπως σας τα γράφει. Μη μπερδεύεστε, ξεκαθαρίστε και ιεραρχήστε τις προσωπικές σας ανάγκες πριν πάρετε αποφάσεις.

Και γενικά, να παίρνετε αποφάσεις!

Μάστιγα της εποχής μας το "περίμενε" και το "θα δούμε", το "inshallah" που λένε οι μουσουλμάνοι μιας κ μιλάμε για Εμιράτα!

Εντοπίζεις στόχο, κλειδώνεις στόχο, οπλίζεις, πυροβολάς. Τέλος. Δύσκολο και απλό ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Να πιάσουμε τα πλάνα και για τους +35 όμως.....Εκτός του κυνικού αμα κοντεύεις τα δεύτερα αντα και δεν έχεις αποκατασταθεί επαγγελματικά είσαι looser
 

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για το πως βλέπω εγω τα πράγματα και τι έχω δει. Μπορεί να τα έμαθα λάθος, να τα είδα λάθος και άρα να σας λέω μ@@@@@. Το μόνο λοιπόν που κάνω είναι να παραθέτω τις δικές μου μ@@@@.

 

Το Engineering είτε είσαι στο γιαπί στην Δραπετσώνα είτε στην NASA είναι επιστημονική πώληση. Μην το πάρετε στραβά. Δεν υποβιβάζουμε τίποτα με τον όρο πώληση. Και η ιατρική είναι πώληση και η Φυσική είναι πώληση. Εφόσον λοιπόν δεν έχουμε μερικά εκατομμύρια στην μπάντα τα πάντα είναι πώληση. 

 

Σου πουλώ την ιδέα, σου πουλώ την λύση, σου πουλώ την γιατρειά και περιμένω να κερδίσω. Δεν μιλάμε για κέρδος αλα ΚΚΕ αλλα για κέρδος για να πληρώσω την ύπαρξή μου.

 

Τα τελευταία χρόνια πουλάνε πολλοί. Ας το κάνω ταληράκια.

 

Πουλάω το ίδιο παπούτσι που πουλάνε και άλλα 500 μαγαζιά. Ποιο είναι η πιθανότητα να πουλήσω? 1 στα 500 ζευγάρια. Μπορώ να ζήσω αν πουλήσω 1 ζευγάρι? ΟΧΙ

Πουλάω το ίδιο παπούτσι που πουλάνε και άλλα 50 μαγαζιά. Ποιο είναι η πιθανότητα να πουλήσω? 1 στα 50 ζευγάρια.Μπορώ να ζήσω αν πουλήσω 1 ζευγάρι? Την παλεύω.

Πουλάω το ίδιο παπούτσι που πουλάνε και άλλα 10 μαγαζιά. Ποιο είναι η πιθανότητα να πουλήσω? 1 στα 10 ζευγάρια.Μπορώ να ζήσω αν πουλήσω 1 ζευγάρι? Ανετα

Πουλάω το ίδιο παπούτσι που πουλάνε και άλλα 2 μαγαζιά. Ποιο είναι η πιθανότητα να πουλήσω? 1 στα 2 ζευγάρια.Μπορώ να ζήσω αν πουλήσω 1 ζευγάρι? Βγάζω πολύ χρήμα. 

 

 

συνεχίζετε...

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Πριν πάμε όμως στην λογική του πως θα βρω δουλειά και τι δουλειά θα βρω θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα. Το κάνω αυτό διότι επειδή έτυχε να είμαι απο την άλλη πλευρα του τραπεζιού πολλές φορές μπορώ να εκφράσω μια σχετική άποψη. 

 

1. Εμείς οι πιο παλιοί είχαμε την τύχη να πουλάμε παπούτσια σε μια αγορά που ήταν όλοι ξυπόλητοι. Σαν νέοι λοιπόν μηχανικοί μας δόθηκε σαν θείο δώρο η αβάντα του λάθους. Ορισμένοι μάθαμε. Άλλοι γρήγορα άλλοι αργά και άλλοι ποτέ. Στην πορεία μάθαμε οτι το παιχνίδι δεν είναι αν ο Χρήστος το κάνει καλύτερα ή ο Κώστας αλλα το πως θα στήσεις το παιχνίδι ώστε να δουλέψει και ο Χρήστος και ο Κώστας. Θα μου πείτε μα το παιχνίδι στήνετε αν έχεις τους καλύτερους στα procurement, design, BIM, management. Επιτρέψτε μου την έκφραση "Παπάρια γεμιστά". Το παιχνίδι στήνετε στην αρχική προσφορά και στο πελατολόγιο που έχεις.

 

2. Αν το πελατολόγιο που έχεις είναι στο high end θα αναγκαστείς να σπάσεις το μυαλό σου να βρεις την άκρη. Στην διαδικασία αυτή θα μάθεις αλλα θα μάθεις για το high end. Αν πχ πάρεις ένα μαγαζί που κάνει τρελά έργα να σου κάνει κτιριακό θα τα κάνει σκατά. Ισχύει σαφώς και το αντίθετο.

 

3. Στην ουσια λοιπόν σε παγκόσμιο επίπεδο κοντα στο 1990 είχαμε χωρίσει τα παπούτσια σε αθλητικά, κυριλέ, παραλίας. Εδώ πάθαμε όλοι το εξής στραπάτσο. 

 

Πουλάω το ίδιο αθλητικό παπούτσι που πουλάνε και άλλα 500 μαγαζιά. Ποιο είναι η πιθανότητα να πουλήσω? 1 στα 500 ζευγάρια. Μπορώ να ζήσω αν πουλήσω 1 ζευγάρι? ΟΧΙ

 

Πουλάω το ίδιο αθλητικό παπούτσι που πουλάνε και άλλα 50 μαγαζιά. Ποιο είναι η πιθανότητα να πουλήσω? 1 στα 50 ζευγάρια.Μπορώ να ζήσω αν πουλήσω 1 ζευγάρι? Την παλεύω.

 

με λίγα λόγια ο ανταγωνισμός αυξήθηκε και πάλι. Λόγω της πίεσης πλέον νομίζαμε ότι αν πάρουμε τους καλύτερους θα τα πάμε καλά. Τους πήραμε αλλά δεν ήταν αρκετό. Η απάντηση διότι πλέον είμαστε 1000 μαγαζιά που πουλάμε αθλητικά παπούτσια. Μην ξεχνάτε οτι η παγκοσμιοποίηση δηλαδή το είμαι στην Ελλάδα και χτυπάω μελέτη στην Κίνα είναι πλέον εύκολο. 

 

Κάποια έξυπνα μαγαζιά πήραν γρήγορα το μήνυμα και είπαν θα σταματήσω να πουλάω παπούτσια με αυτό τον τρόπο και θα πουλάω όλη την γκάμα των αθλητικών ειδών. Ένα απο τα ελάχιστα παραδείγματα η Arup. Κάποια άλλα είπαν θα το παίξω επιδιορθωτής των παπουτσιών (ενίσχυση, συντήρηση). 

 

Οταν λοιπόν είμαι στο τραπέζι δεν με ενδιαφέρει αν ο Κώστας έχει 3 διδακτορικά. Καλό είναι να τα έχει και μου λένε οτι έχει την λόξα αλλα μπορώ να τον σηκώσω στο δικό μου μαγαζί και για πόσο καιρό?

 

Λέω το για πόσο καιρό διότι εγω ξέρω πως θα μοιραστεί το κέρδος και πως η ζημιά. Ο Κώστας δεν μπορεί να το ξέρει. Εγω ξέρω πχ αν το 2016 θα έχω μείωση κερδών αλλα ο Κώστας δεν το ξέρει. Θα σκεφτώ λοιπόν μπορεί ο Κώστας να μου δώσει κάτι σε χρήμα? θα πετάξω λοιπόν το μπαλάκι στον Κώστα για το πως κινείται ο χώρος και τι νομίζει για το αύριο. Αν δω οτι ο Κώστας έχει άποψη θα τον πιέσω παραπάνω μέχρι να μου βγάλει το Κώστα πωλητή. Αν δεν έχει δεν θα τον πάρω. 

 

Σας μπέρδεψα αλλα το κάνω για να καταλάβετε το πως κινείτε η αγορά έξω.

 

Οι νέοι μηχανικοί έχουν μια τάση λόγω των υπολογιστών να κοιτάνε την οθόνη και τίποτα πιο έξω. Αν πέσεις σε μαγαζί να σε πάρει απο το χεράκι και να σου δείξει τον πραγματικό κόσμο θα γίνεις καλός μηχανικός. Αμα δεν το κάνει θα γίνεις καλός user μηχανικός. Και οι 2 διατρέχουν τον κίνδυνο να βρεθούν στάσιμοι. Ο δεύτερος μάλιστα περισσότερο διότι καλούς user βρίσκω εύκολα. 

 

Υπάρχουν μερικοί μύθοι στην Ελληνική ιδιαίτερα αγορά. Είμαι στην Arup και άρα είμαι καλός. Είμαι πχ στην ΧΙΕΣΕ ΕΠΕ και είμαι κακός. Καμία σχέση. Η Arup μπορεί να σηκώσει περισσότερους κακούς απο την ΧΙΕΣΕ ΕΠΕ. Στα μεγάλα μαγαζιά ο κακός πάντα κρύβετε. Η διαφορά είναι οτι ο κακός στην Arup θα βρει ευκολότερα δουλειά σε μια άλλη εταιρία επειδή κρύβετε. Ο καλός στην ΧΙΕΣΕ ΕΠΕ θα συνεχίσει να νομίζει οτι είναι κακός. 

 

συνεχίζετε απο αύριο.........

Edited by Ροδοπουλος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ τις απαντήσεις σας και δεν διαφωνώ σε κάτι, ούτε είπα οτι θέλω αρπαχτή ούτε ότι είναι εύκολα τα πράγματα. Σίγουρα όσο πιο λίγοι είναι ικανοί για κάτι τόσο πιο περιζήτητοι και καλοπληρωμένοι είναι. Είμαι τόσο απαισιόδοξος που μπορεί να τα βλέπω χειρότερα από τι είναι για να καταλάβετε , απλά για την Ελλάδα το ξέρω από τώρα ότι έχω φάει πακέτο είτε θέλω δουλειά για τα έξοδα μου έιτε για να εξελιχθώ. Οπότε κοιτάω για έξω και ρωτώ συναδέλφους με πτυχία από Ελλάδα πως ξεκίνησαν και ποιες χώρες μπόρει νέος μηχανικός να ξεκινήσει τα πρώτα του βήματα (σε αγγλόφωνες δουλειές). Δε ψάχνω εύκολη λύση ούτε εύκολα λεφτά,ούτε να μου πει κάποιος κάνε αυτό και θα βρεις δουλειά, δύο τρία βασικά πράγματα θέλω να μάθω και να ακούσω πραγματικές ιστορίες από άτομα που βρέθηκαν στη κατάσταση που είμαι τώρα και προχώρησαν. Δλδ απόφοιτος με μεταπτυχιακό Ελληνικου ΑΕΙ χωρίς εμπειρία, χωρίς κονέ με γνώση αγγλικών μόνο. Η συζήτηση με βοήθησε να γίνω πιο συγκεκριμένος. Μέχρι στιγμής έχω συγκρατήσει το να μάθεις να προμοτάρεσαι καλά και αυτό που προωθείς να μην έχει μεγάλη προσφορά. Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Άστοχο το παράδειγμα με τα "ταληράκια".

 

Έχει άμεση και απόλυτη σχέση με τι βαλαντίου πελάτες έρχονται στο μαγαζί σου.

 

Μπορεί η πιθανότητα 1/500 να εμφανίζεται κάθε μήνα.

Όπως επισης και η πιθανότητα 1/10 να εμφανίζεται κάθε δύο χρόνια.

 

Τότε βγάζεις λεφτά με την πιθανότητα 1/500

 

Ροδόπουλε, μην κοιτάς που εσύ έρχεσαι από μια εποχή (μιας και είσαι πολύ μεγαλύτερος από μένα) που η άνωθεν συλλογιστική σου πουλούσε.

 

Και δεν είναι πάντα οι Μηχανικοί στο μοντέλο το δικό σου, υπάρχουν και Μηχανικοί στα αστικά περιβάλλοντα της ελληνικής καθημερινής πραγματικότητας. Μη τους σνομπάρεις. Μηχανικοί είναι και αυτοί.

 

Αν και εγώ καριέρα έξω έχω ξεκινήσει να κάνω, έχω περάσει 7 χρόνια από το στάδιο της ελληνικής πραγματικότητας για τον Μηχανικό.

 

Μην είσαι τόσο απόλυτος. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα υπάρχει λόγω το Πολυτεχνείου ένα καλό θεωρητικό υπόβαθρο γνώσεων. Το πρόβλημα είναι οτι το ίδιο υπόβαθρο υπάρχει και στην Γαλλία, Γερμανία, Πορτογαλία, Ισπανία, Ολλανδία, Αγγλία κλπ. Στην πραγματικότητα όμως υπάρχει skills mismatch. 

 

Δηλαδή οι διάφορες εταιρίες και ειδικότερα οι μεγάλες ζητάνε άλλα πράγματα απο αυτά που διδάσκονται στο πολυτεχνείο. Θα σας φανεί περίεργο αλλα το engineering είναι πρώτο στην Ευρωπη σε skills mismatch, εικόνα 1. 

 

Θα φέρω ένα παράδειγμα χρησιμοποιώντας τις παρακάτω πραγματικές αγγελίες απο την Arup

 

Lighting Design Engineer

Acoustic Consultant

Building Physics Engineer

Renewable Energy Engineer

Energy Modeller

Quality Assurance Analyst

Senior Urban Planner

Senior Hydrogeologist

 

Στην ουσία με τα παραπάνω σου δείχνω το skills mismatch ή αν θέλεις οτι οι απαιτήσεις είναι διαφορετικές απο αυτές που θεωρούμε. Οι παραπάνω δουλειές θα δεχτούν το πολύ 10 βιογραφικά έκαστη.

 

Στην δουλειά πχ

 

Engineer (Bridge/Civil Structures) θα δεχτεί μερικές χιλιάδες βιογραφικά.

 

Που θέλω να καταλήξω. Για να αποδείξει κάποιος τι μπορεί να κάνει θα πρέπει πρώτα να πιάσει δουλειά. Για να πιάσεις δουλειά θα πρέπει να έχεις την πιθανότητα. Αν είσαι μέσα στο skills mismatch δεν θα βρεις εύκολα την πιθανότητα.

 

Οι Ελληνες απόφοιτοι έχουν όμως και ορισμένα αρνητικά 

 

1. Οι ξένοι δεν εμπιστεύονται το Ελληνικο Chartering με το δίκιο τους. Αδυνατούν να καταλάβουν πως μπορεί κάποιος χωρίς εμπειρία να είναι Chartered. 

2. Η γλώσσα είναι ένα πρόβλημα αλλα οχι σημαντικό

3. Η αδυναμία χρήσης συγκεκριμένων λογισμικών (των πολύπλοκων) μπορεί να είναι πρόβλημα διότι η εκπαίδευση κοστίζει ακριβά.

 

Οδηγίες για νέους <28

 

Επιλέξτε ένα μεταπτυχιακό οχι με το τι με βολεύει αλλα με το πιο είναι το κουφό για εμένα. Οτι δεν θεωρείτε κουφό το θεωρούν και άλλοι και άρα δεν έχετε ελπίδες.

Όταν επιλέγετε μεταπτυχιακό μην βάζετε πουθενά τις Ελληνικές απαιτήσεις ή την επιστροφή σας στην Ελλάδα.

Όταν επιλέγετε μεταπτυχιακό μην πάτε με την λογική οτι θα μου καλύψουν το skills mismatch διότι σε όλο το κόσμο τα μεταπτυχιακά δεν βλέπουν πάντα το skills mismatch. 

Διαβάστε απο μόνοι σας και διαβάστε πολύ. Κοιτάξτε τα στατιστικά της αγοράς και προσπαθήστε να βγάλετε συμπεράσματα. Είναι τεράστιο όπλο στο interview.

Μάθετε να πουλάτε την γνώση και όχι απλά να χειρίζεστε την γνώση. Η καλύτερη πώληση γίνετε οταν η ίδια η γνώση είναι κτήμα σας.

 

Πολλοί θα πουν δεν έχω τα χρήματα να πάω πχ στην Νορβηγία, στις ΗΠΑ κλπ και θα πάω πχ στο ΕΜΠ. Εδω υπάρχει ένα τρομερό πρόβλημα όμως διότι το ΕΜΠ δεν έχει πρόγραμμα για να καλύψει το skills mismatch. Στην περίπτωση αυτή κοιτάξτε distant learning.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

post-25466-0-08994300-1442559033_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.