Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

1 Συνελεξε οτι χαρτια εχεις απο τους εργοδοτες σου νυν και πρωην που να φανερωνουν εργασιακη εμπειρια

 

2 Απευθυνσου σε εταιρειες μηχανικων που δρουν ως μεσολαβητες-ενδιαμεσοι  πχ Bertrandt,EDAG,Ferchau,Brunel,Assystem

 

3 στειλε απευθειας στις εταιρειες email (επελεξε μικρες εταιρειες τουλαχιστον στην αρχη )

 

 

Απο διαμονη , επιλεγεις hostel η στα λεγομενα κοινοβια WG με αλλους μαζι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βρες Ελληνικές ταβέρνες στην περιοχή, πάρε τους τηλ και εξήγησε ότι έρχεσαι εκεί όπως και να έχει και ψάχνεις μεροκάματο για μερικές μέρες την  εβδομάδα.
Ειδάλλως πας βόλτα και ρωτάς εκεί πάλι. Κάποιος θα χρειάζεται ένα χέρι που μπορείς να δώσεις.
Στο ενδιάμεσο ψάχνε για δουλειές από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα είμαι νέος πολιτικός μηχανικός 23 χρονών και θέλω να εργαστώ στο εξωτερικό για διάφορους λόγους ( ανεργία στην Ελλάδα, εμπειρία κλπ.). Επειδή σίγουρα χρειάζεται μια προετοιμασία θέλω αν γίνετε να μου λύσετε κάποιες απορίες και προβληματισμούς. 

 

1. Έχω τελειώσει στην Ελλάδα και τώρα κάνω μεταπτυχιακό,το μεταπτυχιακό από Ελλάδα μετράει σαν plus για το εξωτερικό ή δε το λαμβάνουν τόσο υπόψιν τους και προτιμούν την εμπειρία. Από συζητήσεις αντιλήφθηκα ότι οι περισσότεροι που εργάζονται  στο εξωτερικό πήραν πτυχίο ή  μεταπτυχιακό έξω. Μπορεί κάποιος που τέλειωσε Ελλάδα να με ενημερώσει πως το χειρίστηκε και τη βήματα έκανε?

2. Δε με ενδιαφέρει η χώρα που θα βρω δουλειά αλλά προτιμώ Αγγλία. Όσον αφορά την ξένη γλώσσα χρειάζεται κάποια πιστοποίηση, γνωρίζω μόνο αγγλικά και τώρα προετοιμάζομαι για να δώσω το IELTS academic, όσοι έχετε πάει έξω έχοντας τελειώσει Ελλάδα με τη γλώσσα πως το διαχειριστήκατε, οι εταιρίες ζητάν κάποιο έγγραφο-πτυχίο κλπ?

3. Εκτός από Αγγλία που αλλού είναι καλά  για να ξεκινήσει κάποιος Πολιτικός Μηχανικός μόνο με γνώση Αγγλικής γλώσσας?  

4. Κάποια συμβουλή για να φτιάξω ένα πλάνο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι χαρτί για να αποδείξεις ότι ξέρεις Αγγλικά. Θα φανεί αν ξέρεις στη συνέντευξη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι νέος πολιτικός μηχανικός 23 χρονών και θέλω να εργαστώ στο εξωτερικό για διάφορους λόγους ( ανεργία στην Ελλάδα, εμπειρία κλπ.). Επειδή σίγουρα χρειάζεται μια προετοιμασία θέλω αν γίνετε να μου λύσετε κάποιες απορίες και προβληματισμούς. 

 

1. Έχω τελειώσει στην Ελλάδα και τώρα κάνω μεταπτυχιακό,το μεταπτυχιακό από Ελλάδα μετράει σαν plus για το εξωτερικό ή δε το λαμβάνουν τόσο υπόψιν τους και προτιμούν την εμπειρία. Από συζητήσεις αντιλήφθηκα ότι οι περισσότεροι που εργάζονται  στο εξωτερικό πήραν πτυχίο ή  μεταπτυχιακό έξω. Μπορεί κάποιος που τέλειωσε Ελλάδα να με ενημερώσει πως το χειρίστηκε και τη βήματα έκανε?

2. Δε με ενδιαφέρει η χώρα που θα βρω δουλειά αλλά προτιμώ Αγγλία. Όσον αφορά την ξένη γλώσσα χρειάζεται κάποια πιστοποίηση, γνωρίζω μόνο αγγλικά και τώρα προετοιμάζομαι για να δώσω το IELTS academic, όσοι έχετε πάει έξω έχοντας τελειώσει Ελλάδα με τη γλώσσα πως το διαχειριστήκατε, οι εταιρίες ζητάν κάποιο έγγραφο-πτυχίο κλπ?

3. Εκτός από Αγγλία που αλλού είναι καλά  για να ξεκινήσει κάποιος Πολιτικός Μηχανικός μόνο με γνώση Αγγλικής γλώσσας?  

4. Κάποια συμβουλή για να φτιάξω ένα πλάνο?

 

Θα σου απαντήσω πολύ φιλικά και ας μην σε ξέρω. Πριν φτιάξεις οποιοδήποτε πλάνο θα πρέπει να απαντήσεις γιατί θες να πας εξω?

 

Αν απαντήσεις επειδή γουστάρω και θέλω να δω και να κυνηγήσω πραγματα που στην Ελλάδα δεν ..........τότε να πιάσουμε τα πλάνα.

 

Αν απαντήσεις απο αναγκη επειδή δεν υπάρχει εδω δουλειά  ..........τότε να μην πιάσουμε τα πλάνα.

 

Τα παραπάνω για τους 23-28 ετων.

Link to comment
Share on other sites

Τα παραπάνω για τους 23-28 ετων.

Να υποθεσω οτι αν περάσει κανεις τα 30 πχ, παει όπου υπαρχει δουλεια ακομη και στην αλασκα, για αυτο βάζεις τις συγκεκριμένες ηλικίες;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ καταρχήν όλους για τις απαντήσεις και για το χρόνο σας.

 

Θέλω να δω μεγάλα έργα και να συμμετέχω, επίσης  να αποκτήσω εμπειρία και να έχω δυνατότητες εξέλιξης σαν μηχανικός , πιο πολύ με νοιάζει να αποκτήσω εμπειρίες αλλά θα ήθελα αν μπορώ να κάνω έστω κάποια μικρή αποταμίευση..

 

Πιο πολύ σκέφτομαι την Αγγλία γιατί με τη γλώσσα είναι πιο εύκολα τα πράγματα και θεωρώ ότι δουλεύοντας λίγο καιρό εκεί μπορεί  να σου ανοίξουν πόρτες για προς τα κάτω( εμιράτα κλπ) καθώς δεν πιστεύω ότι έχω την εμπειρία-εξειδίκευση σε κάτι συγκεκριμένο για να με πάρουν εκεί(εμιράτα). 

Edited by Ant23
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ενα καλο site για δουλειες στην Ευρωπη ειναι το Euroengineeringjobs

Edited by Dimitris_81
Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω οτι αν περάσει κανεις τα 30 πχ, παει όπου υπαρχει δουλεια ακομη και στην αλασκα, για αυτο βάζεις τις συγκεκριμένες ηλικίες;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

και όχι μόνο. Στο +28 Σου έρχονται κάτι παράξενα ραβασάκια για γεννητούρια, η πεθερά, ωχ πότε θα μείνω έγκυος, κλπ.

 

Αμα είσαι +35 χωρίς τα παραπάνω θα σου κάνω πλάνο για άλλα κόλπα.

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ σκέφτομαι την Αγγλία γιατί με τη γλώσσα είναι πιο εύκολα τα πράγματα και θεωρώ ότι δουλεύοντας λίγο καιρό εκεί μπορεί  να σου ανοίξουν πόρτες για προς τα κάτω( εμιράτα κλπ) καθώς δεν πιστεύω ότι έχω την εμπειρία-εξειδίκευση σε κάτι συγκεκριμένο για να με πάρουν εκεί(εμιράτα). 

 

Πριν 20 χρόνια κάτι έπαιζε. Η Αγγλία είναι τελειωμένη στην κατασκευή. Ακόμα και τα μεγάλα παιδάκια που παίζουν άλλα παιχνιδάκια την έχουν ακούσει άσχημα. 

 

δουλεύοντας λίγο καιρό........και πάω να τα αρπάξω? Δεν παίζει. 

 

Καθίστε διότι βλέπετε τα πράγματα τελείως διαφορετικά απο ότι είναι στην πραγματικότητα και πιθανότατα να ακούτε τα ποσά εκεί κάτω και νομίζετε οτι υπάρχει ήδη θυρίδα με το όνομά σας. 

 

Πουθενά στο κόσμο εκτός απο το Ελληνικό Δημόσιο, δεν πληρώνεσαι αν δεν παράγεις κέρδος τουλάχιστον τον μισθό σου +1ευρώ.

 

Υπάρχουν δουλειές που δίνουν εύκολα το +1Ε. Υπάρχουν δουλειές που δεν δίνουν εύκολα το +1Ε. Οι νέοι μετανάστες σήμερα συνηθως παίρνουν τις 2ες. Παλιά ήταν αλλιώς.

 

Συμπέρασμα. Από πλευράς ποιότητας μελέτης δεν κερδίζεις με την καμία. Υπάρχουν χιλιάδες PhD απο Κίνα και Ινδία που επειδή πήραν 2Ε/τμ θεωρούν οτι έπιασαν τον ταύρο απο τα α@@@. Οσα έργα δεν πάνε εκεί λύνονται στα πολύ κρυφά διότι η γνώση είναι χρήμα >>>>>>>>>>>>>>>>2Ε/τμ.

 

Τρια Πράγματα.

 

Δυνατότητα να μαθαίνεις και να κρίνεις ευκολα, σωστά και γρήγορα.

 

Δυνατότητα να πουλάς και να κερδίζεις

 

Δυνατότητα να βλέπεις απο που θα σου έρθει η μαλ@@@@.

 

Τα πρώτα 2 αν τα δεν τα έχεις προσπάθησε να τα αποκτήσεις. Το τρίτο θέλει εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.