Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ημιυπαίθριος χώρος


Recommended Posts

Σε περίπτωση τακτοποίησης ημιυπαίθριου χώρου με τον καινούργιο νόμο, τι δικαιολογητικά χρειάζονται;

 

Αναφέρομαι σε κλασική περίπτωση που υπάρχει κανονικά οικοδομική άδεια και έχει κλειστεί απλά ο ημιυπάιθριος χωρίς απολύτως καμία άλλη παρανομία!

Link to comment
Share on other sites

Ο κλεισμένος ημιυπαίθριος θεωρείται υπέρβαση κάλυψης;

 

Έντυπο Ε9 του 2002 που δηλώνεται το διαμέρισμα με τον ημιυπάιθριο στα τετραγωνικά εγκρίνεται ώς απόδειξη παλαιότητας πριν το 2003;

 

Έντυπο Ε9 του 2002 που δηλώνεται το διαμέρισμα με τον ημιυπάιθριο στα τετραγωνικά εγκρίνεται ώς απόδειξη παλαιότητας πριν το 2003;

 

Στο amoives.gr μου ζητάνε εμβαδόν οικοπέδου για τον υπολογισμό της αμοιβής μου... Τι περνάω στην περίπτωση διαμερίσματος με κλεισμένο ημιυπαίθριο εντός σχεδίου με άδεια; Επηρεάζει την αμοιβή μου; Μου φαίνεται πολύ περίεργο...

 

Επίσης, ο κλεισμένος ημιυπαίθριος θεωρείται υπέρβαση κάλυψης;

 

Τέλος ποιες από τις παρακάτω εργασίες χρειάζονται για την παραπάνω περίπτωση;

 

Αυτοψία, συλλογή στοιχείων

Επεξεργασία, διεκπεραίωση, παρακολούθηση ρύθμισης, κ.λπ.

Τοπογραφικό διάγραμμα εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων ΕΓΣΑ 87'

Αποτύπωση κτιρίου

Αποτύπωση φέροντος οργανισμού

Έλεγχος στατικής επάρκειας

Έλεγχος Η/Μ εγκαταστάσεων

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύσει το περί ιδιωτικών εγγράφων βέβαιας χρονολογίας του 4030, ναι με το Ε9 είσαι εντάξει.

Δε θα σου υπολογίσει αμοιβή για το οικόπεδο αν δεν κλικάρεις το τοπογραφικό. Στην περίπτωσή σου δεν χρειάζεται καινούριο τοπογραφικό (φαντάζομαι είσαι εντός σχεδίου).

Όχι ο κλεισμ ΗΧ δεν παίρνει ΥΚ.

Τα 1,2,4.

Περισσότερα για τις αμοιβές δες στο τόπικ αμοιβές...

Περισσότερα για τη Ν4014 στο Ν4014, 4030, 4052, ερ/σεις στο ΥΠΕΚΑ και ΤΕΕ, εγκυκλίους, αναζήτηση στα 100δες σχετικά θέματα του σαιτ...

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύσει το περί ιδιωτικών εγγράφων βέβαιας χρονολογίας του 4030, ναι με το Ε9 είσαι εντάξει.

Δε θα σου υπολογίσει αμοιβή για το οικόπεδο αν δεν κλικάρεις το τοπογραφικό. Στην περίπτωσή σου δεν χρειάζεται καινούριο τοπογραφικό (φαντάζομαι είσαι εντός σχεδίου).

Όχι ο κλεισμ ΗΧ δεν παίρνει ΥΚ.

Τα 1,2,4.

Περισσότερα για τις αμοιβές δες στο τόπικ αμοιβές...

Περισσότερα για τη Ν4014 στο Ν4014, 4030, 4052, ερ/σεις στο ΥΠΕΚΑ και ΤΕΕ, εγκυκλίους, αναζήτηση στα 100δες σχετικά θέματα του σαιτ...

 

Χρειάζεται αποτύπωση κτιρίου αφού υπάρχει άδεια και ξέρουμε τα όρια του ημιυπαίθριου;

 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

 

Ο 4052 τι είναι;

Edited by af.civileng
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σε τέτοιες περιπτώσεις δε βάζω αποτύπωση. Άλλοι μπορεί να διαφωνούν...

 

4042 εννοούσα.

 

Αν κάνω αποτύπωση θα κάνω μόνο του η.χ. σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Πάλι από εσένα εξαρτάται.Σίγουρα του ΗΧ μπορείς αλλά καμιά φορά τσεκάρουμε και το υπόλοιπο κτίσμα , οπότε βάζεις ότι νομίζεις.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι και πάλι...

 

Ο πελάτης μου παρέδωσε κάτοψη και οικοδομική άδεια χωρίς όμως σχέδια οικοδομικής άδειας... Απλά μία κάτοψη... Και δεν έχει τα σχέδια της άδειας! Εγώ που μπορώ να τα βρω;

 

Επίσης για την παλαιότητα είναι αρκετό ένα Ε9 του 2003 που αναφέρεται στα τετραγωνικά με τον ημιυπαίθριο και όχι μόνο την νόμιμη δόμηση;

 

Για την κύρια και μοναδική κατοικία είναι αρκετό ένα Ε9 του 2011;

Link to comment
Share on other sites

Με απλή κάτοψη δεν γίνεται δουλειά. Πρεπει να αναζητήσεις τα σχέδια στην αντίστοιχη πολεοδομία.

 

Για την παλαιότητα, με την απόφαση του ΣΤΕ όλα είναι ανοικτά. Το Ε9 είναι μια χαρά σαν ιδιωτικό έγγραφο, αν επιτραπεί τελικά η χρήση τους.

 

Για τη μοναδική κατοικία, ναι χρειάζεται να δεις το τελευταίο Ε9...

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.