Μετάβαση στο περιεχόμενο

κατάτμηση, κάθετη ιδιοκτησία


Recommended Posts

... η περίπτωση που με ενδιαφέρει έχει να κάνει με πραγματικά τεράστια έκταση και πάρα πολλές μικρές ανεξάρτητες κατοικίες (άνω των 20), θεωρώ οτι η σύνδεση με ημιυπαίθριους είναι πρακτικά αδύνατη... οπότε είχα στο μυαλό μου μικρές ανεξάρτηες κατοικίες διάσπαρτες, εξ'αδιαιρέτου του γήπεδο, όπως είπε κ ο φίλος, και μετά ΄συμφωνητικά μεταξύ των ιδιοκτητών ή μισθωτών... δεν ξέρω.. γιαυτο περιμένω κ ιδέες απο εσάς! :confused:

και αν ρωτάω κ καμιά μπαρούφα συγχώρήστε με! :shock:

 

Δεν υπάρχουν "μπαρούφες" ερωτήσεις συνάδελφε. Κανείς δεν τα ξέρει όλα και όλοι μαθαίνουμε κάθε μέρα. Στο θέμα μας τώρα.

Στο άρθρο 1 παρ. 4 του ΠΔ/24-5-85 ΦΕΚ 270/Δ/-31-5-85 αναφέρεται ότι "το ανεγερθησόμενο εντός του γηπέδου κτίριο πρέπει να είναι ενιαίο. Επιτρέπεται η διάσπαση αυτού σε περισσότερα κτίρια μόνο μετά από γνώση της ΕΠΑΕ" (νυν αρχιτεκτονικού συμβουλίου).

Άρα, αν συζητάμε για χρήση κατοικίας, συνήθως οι ΕΠΑΕ σπανίως συναινούσαν για διάσπαση σε περισσότερα κτίρια.Σύσταση κάθετης όπως προανέφεραν η συνάδελφοι δεν επιτρέπεται στα εκτός σχεδίου. Δώσε μας αν θες περίσσοτερα στοιχεία για να εκφέρουμε πιο εμπεριστατωμένες απόψεις. Μέγεθος και εκμετάλλευση γηπέδου, σκοπός δόμησης (πχ κατοικία, τουριστικά καταλύματα κλπ)

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οκ! πρόκειται για τουριστική εκμετάλλευση.. όμως δεν πρέπει να αποκλειστεί κ το ενδεχόμενο κάποια απο αυτά να πουληθούν, κάποια να μισθωθούν και κάποια να χρησιμοποιούνται σαν καλοκαιρινά θέρετρα.. σε πολύ μεγάλη έκταση, κοντά σε θάλασσα.. τα ερωτήματα που ενδεχόμενα θα ενσκήψουν σε μια υποτιθέμενη υλοποίηση θα είναι προφανώς πολλά.. εγώ όμως σε μια πρώτη θεωρητική βάση ερωτώ το πώς θα μπορούσαν να αποκτήσουν κάποια αυτοτέλεια αυτές οι κατοικίες..

Edited by bagg21
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα ν ακάνω και εγω μια ερώτηση για κάθετη ιδοκτησία αν και δεν ξέρω αν είναι η σωστή θέση. Σε οικόπεδο εντός σχεδίου(288τ.μ.) έχω κάθετη ιδιοκτησία 50 χλιοστά και 50 χιλιοστά. Σε τοπογραφικό που έγινε τώρα για έκδοση αδείας βγήκε ότι ο οικόπεδο έιναι 298τ.μ. και η μία κάθετη είναι 146τ.μ. και η άλλη 152τ.μ. Οι διαφορές αυτές είναι ανεχτές ή πρέπει να μπω σε διαδικασία τροποποίησης συμβολαίου. Κάτι το οποίο θέλω να αποφύγω γιατί είναι πολύ χρονοβόρο και πολύ ακριβο?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοείς 500 χιλιοστά.

Θεωρώ ότι το σωστότερο είναι η διόρθωση συμβολαίου γιατί έχεις και διαφορετικό οικόπεδο και διαφορετικές κάθετες.

Χρονοβόρο δεν είναι αλλά από κόστος ρώτα συμβολαιογράφο (επειδή πρόκειται για διόρθωση αρχικού συμβολαίου ίσως δεν είναι τόσο ακριβό)

Link to comment
Share on other sites

η ανοκοδομηση γινεται με βαση τα ποσοστα καθε καθετης...

επομενως καθε τμημα χτιζει το 50% του συντελεστη.

Επειδη ομως αλλαζει και το εμβαδον ολου του οικοπεδου και η περιγραφη των πλευρικων διαστασεων,

ωστε να επηρεαζεται και το εμβαδον και οι περιγραφες των τεμαχιων ως προς τις πλευρικες διαστασεις...

και - οπως πολυ ορθα σημειωσε ο αγιος-ουτε χρονοβορο ειναι

και δεν εχει εξοδα, αφου δεν χτισθηκε τιποτε...

 

επομενως ας γινει τροποποιηση της καθετης.

καλημερα

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως εννοώ 500 χιλιοστά.

 

Το θέμα είναι ότι έχουν χτιστεί ήδη και οι δύο κάθετες. Με εξάντληση τη δόμησης.

Αναρωτιόμουν μήπως, επειδή το ποσοστό που προκύπτει από τα νέα δεδομένα είναι 10 τετραγωνικά και τα χιλιοστά είναι 510 και 490 μήπως μπορύμε να τα δεχτούμε  με κάποια ανοχή.

Όπως ισχύει στον έλεγχο κτιρίων π.χ. σε περίπτωση που έχω απόκλιση μέχρι ποσοστού 2% (με μέγιστο τα 20 εκ) των διαστάσεων του κτιρίου, δέχομαι ότι είναι οκ.

 

Και στην περιπτωσή μου το θέμα προκύπτει από 35 εκ στη μία διάσταση.

 

Επίσης ρωτάω γιατί π.χ. σε περίπτωση που το κτημτολόγιο έχει βγάλει διαφορετικά εμβαδά μέσα σε κάποιο ποσοστό δεν γίνονται αλλαγές και τροποποιήσεις συμβολαίου

Link to comment
Share on other sites

μα πως εχουν χτισθει "δυο" καθετες, αφου λες "στο τοπογραφικο τ ω ρ α για εκδοση αδειας...."?????

εν πασει περιπτωσει

 

.......αν επαναδιατυπωνες τα ερωτηματα σου

Link to comment
Share on other sites

το αν κατατμείται το γήπεδο δημιουργώντας άρτια γήπεδα είναι αποτέλεσμα που επηρεάζεται από αρκετές παραμέτρους όπως τι δρόμος εφάπτεται του γηπέδου, τι καθεστώς υπάρχει στη περιοχή από άποψη ΖΟΕ, ΣΧΟΑΠ κλπ. Επαναδιατύπωσε με περίσσοτερες λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

οκ! πρόκειται για τουριστική εκμετάλλευση.. όμως δεν πρέπει να αποκλειστεί κ το ενδεχόμενο κάποια απο αυτά να πουληθούν, κάποια να μισθωθούν και κάποια να χρησιμοποιούνται σαν καλοκαιρινά θέρετρα.. σε πολύ μεγάλη έκταση, κοντά σε θάλασσα.. τα ερωτήματα που ενδεχόμενα θα ενσκήψουν σε μια υποτιθέμενη υλοποίηση θα είναι προφανώς πολλά.. εγώ όμως σε μια πρώτη θεωρητική βάση ερωτώ το πώς θα μπορούσαν να αποκτήσουν κάποια αυτοτέλεια αυτές οι κατοικίες..

 

Αν τα κτίρια δεν ακουμπάνε δεν μπορεί να συσταθεί οριζόντια ιδιοκτησία και μιας και απαγορεύεται η κάθετη σε εκτός σχεδίου τότε το μόνο που απομένει είναι η εξαδιαιρέτου ιδιοκτησία.Με αυτή όμως δεν υπάρχει ξεκάθαρη ιδιοκτησία επί κτισμάτων έτσι δεν γίνεται να πουληθούν με ιδιοκτησιακό επί συγκεκριμένων κτισμάτων παρά μόνο εξ αδιαιρέτου.Προφανώς η μίσθωση δεν επηρεάζεται από το ιδιοκτησιακό σύστημα.Νόμιμα λοιπόν δεν υπάρχει λύση.Τώρα με ιδιωτικά συμφωνητικά να πειστεί κάποιος να αγοράσει δε νομίζω ότι θα είναι εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.