Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπέρβαση δόμησης σε σημείο κοινόχρηστου χώρου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

επανέρχομαι και γω:

Δήλωση συναίνεσης χρειαζόμαστε από τους συγκύριους της καθέτου ή από

όλους τους οικοπεδούχους;;;

Της κάθε καθέτου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, διαμέρισμα ισογείου σε εργατικές κατοικίες έχει επεκτείνει τη μπαζωτή βεράντα κατά ενα μέτρο στο κοινόχρηστο χώρο (θεωρητικά με άλλους 300 συνιδιοκτήτες). Μη μου πείτε ότι θέλω 300 συνιπογραφές? Τι κάνω? Να μην ασχοληθώ το ξέρω, αλλά δεν είναι πάντα η λύση. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, διαμέρισμα ισογείου σε εργατικές κατοικίες έχει επεκτείνει τη μπαζωτή βεράντα κατά ενα μέτρο στο κοινόχρηστο χώρο (θεωρητικά με άλλους 300 συνιδιοκτήτες). Μη μου πείτε ότι θέλω 300 συνιπογραφές? Τι κάνω? Να μην ασχοληθώ το ξέρω, αλλά δεν είναι πάντα η λύση. Ευχαριστώ

 

Ο νόμος λέει:

 

 

3. Δεν υπάγεται στις εξαιρέσεις της προηγούμενης

παραγράφου η μεταβίβαση αυτοτελούς ιδιοκτησίας ή

σύσταση εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο στο ο-

ποίο έχει εκτελεστεί αυθαίρετη κατασκευή ή έχει εγκα-

τασταθεί αυθαίρετη χρήση, αν:

α) το ακίνητο βρίσκεται:

αα) σε εγκεκριμένο κοινόχρηστο χώρο της πόλης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, διαμέρισμα ισογείου σε εργατικές κατοικίες έχει επεκτείνει τη μπαζωτή βεράντα κατά ενα μέτρο στο κοινόχρηστο χώρο (θεωρητικά με άλλους 300 συνιδιοκτήτες). Μη μου πείτε ότι θέλω 300 συνιπογραφές? Τι κάνω? Να μην ασχοληθώ το ξέρω, αλλά δεν είναι πάντα η λύση. Ευχαριστώ

 

Δυστυχώς με βάση τον 4014 θέλεις συναίνεση από όλους!

Το πως θα ενεργήσεις είναι αποκλειστικά και μόνο δική σου υπόθεση!

Link to comment
Share on other sites

Σε συγκρότημα κατοικιών διαμέρισμα του ισογείου ενώ στην άδεια φαίνεται να έχει είσοδο από τον ακάλυπτο κοινόχρηστο χώρο στη πραγματικότητα λόγω εκχωμάτωσης (αποκάλυψη κάτωθι υπογείου-άλλη οριζ. ιδιοκτησία) έχει κατασκευασθεί αυθαίρετη εξωτερική κλίμακα ευρισκόμενη στο κοινόχρηστο χώρο η οποία αποτελεί και τη μοναδική πρόσβαση για το διαμέρισμα.

Ερώτηση 1. Μπορώ να δώσω βεβαίωση για μεταβίβαση ?

Ερώτηση 2. Εάν προχωρήσω σε τακτοποίηση θα εντάξω το κλιμακοστάσιο σε δήλωση για κοινόχρηστους χώρους η σε δήλωση για το διαμέρισμα ?

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι δίνεις βεβαίωση γιατί αναφερεται σε δόμηση κάλυψη ύψος του διαμερίσματος.

2. Σε δήλωση του ιδιοκτήτη του διαμερίσματος αλλά θα πάρεις συναίνεση από ΟΛΟΥΣ τους υπόλοιπους.Και όταν λέω ΟΛΟΥΣ εννοώ ΟΛΟΥΣ :smile:

Link to comment
Share on other sites

Μανώλη καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.

Όσον αφορά την δήλωση και εγώ θεωρώ καλύτερα να δηλωθεί στο διαμέρισμα (με συναίνεση) αλλά νομίζω ότι μπορεί να πάει και σε μία συγκεντρωτική δήλωση που θα περιλαμβάνει όλες τις αυθαιρεσίες του περιβάλλοντος χώρου.

Εκεί που έχω αμφιβολία είναι το κατά πόσο μπορώ να δώσω βεβαίωση για μεταβίβαση.

Δεν μου φαίνεται λογικό να θεωρήσω ότι δεν επηρεάζει δόμηση - κάλυψη διαμερίσματος διότι παρόλο που η αυθαίρετη εξωτερική κλίμακα βρίσκεται σε κοινόχρηστο χώρο αποτελεί τη μόνη πρόσβαση στο διαμέρισμα άρα αποτελεί αναπόσπαστο μέρος του.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Έχω και εγώ μια παρόμοια περίπτωση με την παραπάνω, με τη διαφορά ότι ο πελάτης μου είναι ο ιδιοκτήτης του υπογείου που έχει αποκαλυφθεί.Συναίνεση δεν του δίνουν για να δηλώσει το ξεμπάζωμα(αν και αυτό κανονικά πρέπει να δηλωθεί από όλους)και επιπλέον καθως ξεψάχνιζα το συμβόλαιο διάβασα ότι στον κοινόχρηστο χώρο υπάρχει υποσταθμός της ΔΕΗ με ποσοστό συνιδιοκτησίας επί του οικοπέδου.Υπάρχει περίπτωση να πάρει βεβαίωση μια τέτοια ιδιοκτησία;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.