Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αερισμός λόγω αεροστεγανότητας


panos-vicious

Recommended Posts

Οπαδό της Γιουβέντους ή της Ιντερ τον κόβω :smile: .

Τζάμπα κοιτάς τις ψήφους και χαλιέσαι. Προσωπικά έχε 2-3 μέρες που πήρα γραμμή ότι έχει ψήφους και συνεχίζουν να μου είναι αδιάφοροι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αναβιωνω και παλι το τοπικ επειτα απο ενα χρονο για να ρωτησω το εξης...

Σε αδειο διαμερισμα που ειχε μελετηθει να εχει παλιες καμιναδες για να συνδεθει μπουρι σομπας, βλεπω 2 τετοιες με ανοικτες οπες αλλα βουλωμενες με χαρτια για να μη μπαζει και καλα...

Και βλεπω και το κλασσικο ανεμιστηρακι στην κουζινα για εξαερισμο...

 

Τα λαμβανω υποψιν μου ως καμιναδες και θυριδα αερισμου η τα αγνοω?

 

Αν τα λαβω υποψιν μου ανεβαζουν κατηγορια γιται αυξανουν την καταναλωση του ΚΑ μου...

 

Ανεβαζω και φωτογραφιες σχετικες....

post-47080-0-26879700-1386023065_thumb.jpg

post-47080-0-87520100-1386023083_thumb.jpg

post-47080-0-44775600-1386023099_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τις οπές για τα μπουριά θα τις αγνοούσα, αλλα το ανεμιστηράκι θα το λάμβανα υπόψη μου ως θυριδα αερισμού

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ετσι σκεφτηκα να το προσομοιωσω

Οι οπες απο τα μπουρια ειναι μεγεθους Φ100 χονδρικα...

Δε μπορει να εχουν την ιδια διεισδυση αερα με μια καμιναδα τζακιου

 

Το ανεμιστηρακι μπαζει οπως και να χει....

Οι οπες με τα χρονια μπορει και να βουλωσαν

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Ερωτηση SOS

 

Εφαγα φλασια τωρα και θελω τα φωτα σας.

Κατα την καταχωρηση των κουφωματων στις διαφανεις επιφανειες στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ, ως τι τυπο καταχωρουμε τα κουφωματα (μπαλκονοπορτες και παραθυρα) ενος διαμερισματος φερ ειπειν?

 

Ως τωρα τα καταχωρουσα ως ανοιγομενα κουφωματα ή μη ανοιγομενα κουφωματα αναλογα με το αν ανοιγαν η οχι

 

Πως μπορει το προγραμμα ομως απο τα δεδομενα που του δινουμε να υπολογισει τον αερισμο του ΚΑ?

Σε πειραματικο σταδιο, πειραζοντας τα 4 περιμετρικα κουφωματα του διαμερισματος, οταν ειναι και τα 4 καταχωρημενα ως ανοιγομενο κουφωμα, το ΚΑ μου δινει καταναλωση 142,7

Μολις τις 3 μπαλκονοπορτες τις γυρισω σε ανοιγομενη προσοψη, μου ριχνει τις καταναλωσεις στο 133,9.

 

Θεωρητικα, ο μονος τροπος για να καταλαβει το προγραμμα αν η διαφανης επιφανεια ειναι μπαλκονοπορτα η παραθυρο ειναι αυτη η καταχωρηση.

Και ριχνοντας τις καταναλωσεις μεταβαλλοντας το κουφωμα σε προσοψη, με κανει να πιστεψω πως ως προσοψη προσομοιωνει τη μπαλκονοπορτα και ως κουφωμα το παραθυρο, επηρεαζοντας τον αερισμο του ΚΑ

 

Αποψεις?

Link to comment
Share on other sites

Το Κ.Α. για ανοιγόμενα κουφώματα παίρνει τιμή αερισμού από χαραμάδες 5,5 [m3/h/m2 κουφώματος] ανεξάρτητα από τον τύπο του κουφώματος. Δεν το νοιάζει αν είναι "γυάλινη ανοιγόμενη πρόσοψη" ή "ανοιγόμενο κούφωμα". Κουφώματα ανοιγόμενα τα "βλέπει" και τα δύο όσον αφορά στην διείσδυση αέρα από χαραμάδες.

Εκείνο που αλλάζει είναι ο συντελεστής θερμοπερατότητας. Τα "ανοίγματα" (παράθυρα, μπαλκονόπορτες κ.ά.) έχουν UV_F = 3,20 ως και 2,60 [W/(m2*K)] ενώ οι "γυάλινες προσόψεις κτιρίων μη ανοιγόμενες και μερικώς ανοιγόμενες" UV_GF = 2,20 ως και 1,80 [W/(m2*K)].

Αυτός είναι ο λόγος που παρατηρείς μειωμένες τιμές όταν πας και δηλώνειςς τα ανοιγόμενα κουφώματα του κτιρίου σου σαν "ανοιγόμενες γυάλινες προσόψεις".

 

Πάντως για να θεωρηθεί ένα άνοιγμα σαν "γυάλινη πρόσοψη" θα πρέπει η πρόσοψη να αποτελείτε στο σύνολό της από γυαλί και είναι μερικά ανοιγόμενη όταν κάποιο τμήμα της είναι ανοιγόμενο, π.χ. γυάλινη πόρτα σε γυάλινη πρόσοψη καταστήματος.

 

Να το πω αλλιώς:

Να καταλαμβάνει το σύνολο της όψης, δηλαδή να μην υπάρχει καθόλου τοιχοποιία, εκτός ίσως από δοκάρια και κολόνες. Τουλάχιστον στο παράδειγμα της εξαόροφης αυτό φαίνεται. Πως δεν χρειάζεται, σώνει και καλά, να πιάνει από το δάπεδο ως την κάτω πλευρά της πλάκας οροφής.

Η απορία μου είναι, αν λογαριάζονται σαν γυάλινες προσόψεις και οι τζαμαρίες που συναντάμε σε ημιυπόγεια καταστήματα (εννοείται με κουφώματα κατά ΚΕΝΑΚ), που σχεδόν όλο το τοιχίο είναι εντός εδάφους και το πάνω από το έδαφος τμήμα είναι -σχεδόν όλο- διαφανή στοιχεία.

Ή ας πούμε οι φεγγίτες σε ένα ψηλοτάβανο κτίριο, που πιάνουν σχεδόν όλο το μήκος της όψης. Για αυτούς, νομίζω πως αν στην όψη υπάρχουν μόνο δοκοί και υποστυλώματα και κάτω από τις δοκούς υπάρχουν γυάλινες προσόψεις, τότε και οι φεγγίτες θα λογαριάζονται κι αυτοί σαν γυάλινες προσόψεις.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ετσι σκεφτηκα να το προσομοιωσω

Οι οπες απο τα μπουρια ειναι μεγεθους Φ100 χονδρικα...

Δε μπορει να εχουν την ιδια διεισδυση αερα με μια καμιναδα τζακιου

 

Το ανεμιστηρακι μπαζει οπως και να χει....

Οι οπες με τα χρονια μπορει και να βουλωσαν

 

Επειδή λόγω του νέου post τώρα είδα το topic, παραθέτω τι αναφέρει το TEE KENAK FAQ για τις θυρίδες αερισμού:

 

"Καθορισμός θυρίδων αερισμού στο λογισμικό.

Ως θυρίδες αερισμού θεωρούνται τα ανοίγματα που λόγω της κατασκευής τους και της θέσης τους, συμμετέχουν στο συνεχή φυσικό αερισμό των χώρων.

Δεν θεωρούνται ως θυρίδες αερισμού οι απορροφητήρες στις κουζίνες και οι εξαερισμοί των λουτρών, καθώς εφαρμόζουν βεβιασμένη κυκλοφορία (μηχανικός αερισμός) και η χρήση τους είναι περιοδική."

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, αλλά τους απορροφητήρες και τα ανεμιστηράκια των εξαερισμών θα πρέπει να τα καταχωρούμε σαν μηχανικό αερισμό; Για κατοικίες το ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου έτυχε πριν ένα χρόνο σπίτι με μηχανικό αερισμό όπως στη φωτο του #22, φυσικά δεν το έβαλα μηχανικό αερισμό στο ΤΕΕ αλλά ως φυσικό αερισμό, δεδομένου οτι και όταν δεν χρησιμοπποιείται η κουζίνα, το άνοιγμα υπάρχει και συνεπώς υπάρχει διείσδυση αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο κάνω κι εγώ, αλλά ίσως οι συντάκτες να θεωρούν πως υπάρχει πάντα κλαπέ, οπότε δεν υπάρχει διείσδυση αέρα όταν αυτό είναι κλειστό.

Πάντως για να πω την αλήθεια, ποιο σωστό μου φαίνεται να καταχωρούνται σαν μηχανικός εξαερισμός. Ειδικά όταν υπάρχουν "τυφλά" λουτρά/WC.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.