Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρική ενδοδαπέδια θέρμανση


rasbou

Recommended Posts

3 λεπτά πριν, stayros said:

Θα μου απαντήσεις στο ερώτημα ή θα κάνεις μόνο χαρακτηρισμούς;

να σου θυμίσω... αυτοχαρακτηρίστικες...

σε ό,τι αφορά το ερώτημά σου, έχει την ίδια αξία με το να ρωτά κανείς τον πωλητή αυτοκινήτων πόσα € θα πληρώνει για βενζίνα το χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ΕΧΕΤΕ κουράσει πολύ θες να πεις. Βγάζετε χωρίς στοιχεία πόρισμα ότι μια εμπορική λύση θέρμανσης που υπάρχει εδώ και δεκαετίες είναι "οικονομική αυτοκτονία" χωρίς να μπορείτε να απαντήσετε στο ερώτημα της κατανάλωσης.

Εγώ είπα ότι ΔΕΝ μπορώ να απαντήσω, και ο άλλος μου λέει ότι παίρνω κόσμο στο λαιμό μου. Σκέψου να απαντούσα κιόλας τι θα έκανα. Γενοκτονία...

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, astrah said:

να σου θυμίσω... αυτοχαρακτηρίστικες...

σε ό,τι αφορά το ερώτημά σου, έχει την ίδια αξία με το να ρωτά κανείς τον πωλητή αυτοκινήτων πόσα € θα πληρώνει για βενζίνα το χρόνο...

Εσύ όμως απάντησες, και είπες ότι είναι οικονομική αυτοκτονία χωρίς να ξέρεις τίποτα για το σπίτι, ούτε τι λεφτά διαθέτει ο ενδιαφερόμενος. Θέλω να δω τους υπολογισμούς, θέλω να μάθω. Μπορείς να τους δείξεις;

Edited by stayros
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ναι γιατί πολύ απλά θα πληρώνει συγκριτικά έως και 400% παραπάνω για να θερμάνει το σπίτι του... 

3 λεπτά πριν, stayros said:

θέλω να μάθω.

κάτσε και διάβασε την μελέτη και άσε το τρολλάρισμα

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Είπαμε είμαι βλάκας (κάνε όσα quote θες btw), δείξε εσύ που είσαι έξυπνος πως υπολόγισες τη κατανάλωση ενός έτους με ηλεκτρική ενδοδαπεδεια θέρμανσης ενός σπιτιού 100m²  κάπου στην Ελλάδα.

Μήπως υπεκφεύγεις της ερώτησης; Γιατί δεν απαντάς 4 σελίδες τώρα;

  • Upvote 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζεις λοιπον εστω μια περιπτωση που να ενδυκνειται η συγκεκριμενη λυση.

Επειδη προκαλεις θα σου απαντησω εγω. Ο τροπος υπολογισμου του κοστους καταναλωσης ξεφευγει της δυνατοτητας σου να τον κατανοησεις.

Οποτε ασχολησου με καποιο αντικειμενο που γνωριζεις καλυτερα και σεβασου τους λοιπους "συναδελφους " σου και την παρουσα κοινοτητα.

Edited by maneni
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Το τι μπορώ να κατανοήσω και τι όχι άσε να το κρίνουν άλλοι. Μην γίνεσαι κριτής εσύ που δεν ήξερες καν τι θα πει ανεξάρτητος χειρισμός ανά χώρο και μου έλεγες για on off λειτουργία κουνώντας το δάχτυλο.

Και φυσικά υπάρχουν λύσεις που η ηλεκτρική ενδοδαπέδεια συμφέρει. Θα κάτσω όμως να φανταστώ ένα κτίριο σε μια θεωρητική περιοχή, να κάνω όλους τους υπολογισμούς, να πάρω προσφορές για να σου αποδείξω το αυταπόδεικτο; Όχι φυσικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι δεχτηκα την κυριολεκτικη σημασια της λεξης χειρισμος και απλα γελασα. Ακομα ομως και με τη δυνατοτητα ελεγχου και ρύθμισης  (ανά χώρο) που τονίζεις, η οικονομια που επιτυγχανει ενα κατα τα αλλα κοστοβορο συστημα με κανει και γελαω διπλα.

Ολοι εδω μεσα σου λενε οτι το συτημα δε συμφερει αλλα εσυ επιμενεις.

Αναφερεις ως επιχειρημα οτι " μια εμπορική λύση θέρμανσης που υπάρχει.......". Εμπορικες λυσεις εξιικονομησης ειναι και τα μαγνητακια για την εξοικονομηση καυσιμου ή οι θαυματουργες συσκευες που τοποθετουνται σε ενα ρευματοδοτη και μειωνουν το λογαριασμο ηλεκτρικου σε μια κατοικια. Θέλεις να συζητήσουμε και για αυτά υπό ποιες προΥποθέσεις συμφέρουν?

Ο ιδιώτης ρώτησε για κατανάλωση και συ προσπαθείς να βάλεις μέσα και κόστος εγκατάστασης.

Ακόμα και έτσι όμως δεν συμφέρει. Μπορεέι υπό προύποθέσεις να ενδύκνειται η εγκατάσταση θέρμανσης με ηλεκτρικές αντιστάσεις (πχ υπερυθρες, θερμοπομποί κλπ). Η (ηλεκτρική) ενδοδαπέδια όμως κατά κανόνα ΠΟΤΕ. Το γιατί δεν θα κάτσω να στο εξηγήσω.

 

Edited by maneni
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό να μπερδευτείς και να μην γνωρίζεις τι θα πει χειρισμός ενός συστήματος αν δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ σου με αυτό. Και σίγουρα σε μπερδεύουν και σου ξεφεύγουν πολλά περισσότερα. Και αυτό είναι λογικό. Η ιδία πείρα δεν αντικαθίσταται με ένα γρήγορο ψάξιμο στο internet. Ούτε και το feedback από χρήστες που δηλώνουν ευχαριστημένοι επί χρόνια.

Όσο για τα μαγνητάκια κτλ κάθε χρόνο ακους και από μια βλακεία. Πέρυσι νομίζω είχαμε τους λέβητες ιόντων. Φέτος εξαφανίστηκαν. Ο ψεύτης και ο κλέφτης το πρώτο χρόνο χαίρονται. Η ηλεκτρική ενδοδαπέδεια όμως είναι εμπορική λύση που υπάρχει δεκαετίες. Δεν εξαφανίστηκε τόσα χρόνια και ούτε πρόκειται να εξαφανιστεί...

Edited by stayros
  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

δηλ επειδη δεν εχω ασχοληθει με ηλεκτρικες ενδοδαπεδιες (και ουτε προκειτε) σημαινει οτι δεν εχω αποψη?

Για να μπορέσω να αξιολογησω ενα συστημα επι θεματων οπως εν προκειμένω πρεπει να εχω εγκαταστησει καμποσα πρωτα?

Οτι ναναι....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.