Μετάβαση στο περιεχόμενο

Freeware Λογισμικό


Adavis

Recommended Posts

με το microsoft mathematics δεν κάνεις τη δουλειά σου;

 

Τι είναι αυτό; Δεν θέλω πρόγραμμα για γραφικές παραστάσεις 2D και 3D των εξισώσεων αλλά πρόγραμμα για την συγγραφή των μαθηματικών εξισώσεων.

Για γραφικές παραστάσεις χρησιμοποιώ το GnuPlot.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και ορισμένα freeware για συγγραφή μαθηματικών εξισώσεων που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο αλλά δεν είναι τόσο καλά όσο ήταν ο equation editor του WinWord της δεκαετίας '90. Το πρόγραμμα eqedit.exe δούλευε και ανεξάρτητα.

αν σου κάνει μόνο το exe μπορώ να στο στείλω

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό; Δεν θέλω πρόγραμμα για γραφικές παραστάσεις 2D και 3D των εξισώσεων αλλά πρόγραμμα για την συγγραφή των μαθηματικών εξισώσεων.

http://www.microsoft...matics-4.0.aspx

Δεν ξέρω αν σε καλύπτει.... πάντως να η διεύθυνση, για όποιον ενδιαφέρεται

Δεξιά έχει λινκ για ένα δωρεάν οδηγό χρήσης.

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εαν δεν σε καλύπτει το calc του Libreoffice εγώ για να πάρω εικόνα από μια εξίσωση χρησιμοποιώ ΑΥΤΟ.

Το έχω στήσει σε xampp. Γράφω τον τύπο και παίρνω την εικόνα. Μπορείς να το προσαρμόσεις να σου δίνει και γραφική παράσταση κάτι όμως που δε μου χρειάστηκε ακόμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ αλλά το MathType είναι καλό και σχεδόν ίδιο με τον equation editor του WinWord.

Το μόνο ελάττωμα είναι ότι οι χαρακτήρες των εξισώσεων είναι λίγο bold και δεν ταιριάζουν απόλυτα με τους χαρακτήρες του κειμένου.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ τα Times New Roman αλλά στις εξισώσεις οι χαρακτήρες του MathType είναι λίγο πιο bold από το κείμενο του κειμενογράφου με ίδιο μέγεθος γραμματοσειράς.

Στο MathType αλλάζει το μέγεθος της γραμματοσειράς αλλά όχι το πάχος των χαρακτήρων. Και το σύμβολο του ολοκληρώματος δεν μου αρέσει πολύ. Αν ήταν italic και λίγο πιο αδύνατο θα ήταν πιο ωραίο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.