Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής ΥΔΕ για φωτοβολταϊκά


Recommended Posts

Διπλωματούχοι μηχανολόγοι-ηλεκτρολόγοι, ηλεκτρολόγοι Τ.Ε....

 

αυτούς ξέρω κ εγώ αλλά με τόσες ειδικότητες έχω μπερδευτεί :confused:

Link to comment
Share on other sites

....Βασικά από δεν έφαγε άκυρο, απλά αναρωτάται γιατί κάποιοι πλην αυτών των 3 έχουν το δικαίωμα από ότι κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

....Βασικά από δεν έφαγε άκυρο,

 

Δεν το καταλαβαίνω αλλά στο #10 έχει άκυρο

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

Ουπς σόρρυ...άλλο κατάλαβα. Δεν ξέρω γιατί ο συνάδελφος έφαγε άκυρο, πάντως τον επανέφερα γιατί δεν νομίζω ότι είπε κάτι κακό....

Link to comment
Share on other sites

Για , ρίξτε μια ματιά εδώ, φαίνεται τελικά ότι όσοι εγκαταστάτες έχουν την ΣΤ 3 και επάνω έχουν το δικαίωμα υπογραφής ΥΔΕ Φ/Β

 

Θα ήταν καλό να τις διαβάζεται όλες (αναφέρομαι για του εγκαταστάτη) για να δείτε τα δικαιώματα που έχουμε οι εγκαταστάτες από ΤΕΛ ή ΕΠΑΛ ( εγώ προσωπικά έχω την Α3 κ την Γ3)

 

Αλλά θα ήθελα να ήξερα ποιοι είναι οι μηχανικοί κατάλληλης ειδικότητας που έχουν τα επαγγελματικά δικαιώματα για υπογραφή υδε φ/β, γιατί κάποιος εδώ μέσα πήρε άκυρο

 

Ψιλά γράμματα θα μου πείτε αλλά μάλλον μετά τη ΣΤ-4 υπογράφετε Φ/Β...

 

 

ΣΤ-3: Οι κάτοχοι αδείας Ηλεκτρολόγου Εγκαταστάτη ΣΤ’ Ειδικότητας της 3ης Κατηγορίας δικαιούνται να αναλαμβάνωσιν υπευθύνως την εκτέλεση ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων ηλεκτρικών εργοστασίων παραγωγής και διανομής (δεν αναφέρεται μετατροπή) ηλεκτρικής ενεργείας, υπό μορφή συνεχούςή εναλλασσομένου ρεύματος μέχρι τάσεως 1000 βολτ και μέχρις ορίου ισχύος 150 kW συμπεριλαμβανομένων των εφεδρικών ομάδων ως και των αντιστοίχων δικτύων διανομής ηλεκτρικής ενεργείας.

 

ΣΤ-4: Οι κάτοχοι αδείας Ηλεκτρολόγου Εγκαταστάτη ΣΤ’ Ειδικότητας της 4ης Κατηγορίας δικαιούνται να αναλαμβάνωσιν υπευθύνως την εκτέλεση ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων παραγωγής, μετατροπής, μεταφοράς ή διανομής ηλεκτρικής ενεργείας υπό οιανδήποτε τάση και οιασδήποτε ισχύος.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός αλλά,

εδώ να δεις τι σου έχω. Τελικά τη ισχύει σε αυτό το κράτος?

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι η μετατροπή αφορά στους Μ/Σ των Υ/Σ. Για 10άρια δηλ δεν έχει νόημα, άλλα ούτε και για τμήματα εγκαταστάσεων που η ίδια η εγκατάσταση, και όχι το τμήμα δικτύου που αφορά στη ΔΕΗ, δεν έχει Μ/Σ. Η ουσία είναι ότι προφανώς και έχουν όλα τα δικαιώματα που απορρέουν από το γεγονός ότι είναι εγκαταστάτες. Και προφανώς και ΥΔΕ.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Μετατροπή...εγω το ερμηνεύω σαν μετατροπή του συνεχούς σε εναλλασσόμενο.....!! Γενικά υπάρχει ασάφεια....δέχομαι το ΣΤ-4.....φίλε ΝΙΚΟΣΤΡΙ.....άμα έχεις και εσύ κανένα κονε θα την είχες πάρει τη ΣΤ-4 φίλε...όπως και κάποιο συνάδελφοί σου......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.