Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής ΥΔΕ για φωτοβολταϊκά


Recommended Posts

Το ξαναδιατυπώνω: Μπορεί ο ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης με άδεια ΣΤ να υπογράφει την ΥΔΕ, το μονογραμμικό, την αίτηση της ΔΕΗ και τα υπόλοιπα επισυναπτόμενα έγγραφα για το οικιακό Φ/Β των 10kW...???

 

Η αίτηση και τα υπόλοιπα αναφέρουν τη λέξη μηχανικός....μπορεί η άδεια ΣΤ να σε κάνει μηχανικό...ή έστω να σου δώσει παρόμοια επ. δικαιώματα....???

 

Εγώ μπορώ, χαίρω πολύ, αυτός...???

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μηχανικοί και όχι εγκαταστάτες υπογράφουν ΥΔΕ για Φ/Β.

 

Φίλε Σταύρο και εγώ αυτής της άποψης είμαι.......έχεις κάτι που να το αποδεικνύει, πέραν της αυτονόητης δήλωσης της ΔΕΔΔΗΕ που ζητά μηχανικό....???

Link to comment
Share on other sites

Παντού αναφέρεται "μηχανικός" κατάλληλης ειδικότητας. Όχι ηλεκτρολόγος/εγκαταστάτης/καλωδιάς/υδραυλικός/γείτονας κτλ. Σε περίπτωση που η ΔΕΔΔΗΕ δεχτεί ΥΔΕ για φ/β από μη μηχανικό τότε ο αρμόδιος υπάλληλος πράττει παρανομα. Όμως το θέμα είναι πως αν έχει όντως δεχτεί η ΔΕΔΔΥΕ την ΥΔΕ, τι μπορείς να κάνεις; Άποψη μου: πρακτικά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παντού αναφέρεται "μηχανικός" κατάλληλης ειδικότητας.

 

Stayros ποιοι είναι οι ''μηχανικοί κατάλληλης ειδικότητας'' που μπορούν να υπογράψουν ΥΔΕ για φ/β , γιατι ομολογούμενος έχω μπερδευτεί για το ποιοι έχουν αυτό το δικαίωμα , έκτος αυτού, βλέπω συνεργεία εγκατάστασης φ/β ηλεκ μηχανικών όπου είναι όλοι αλλοδαποί δλδ αδειούχος ηλεκ εγκαταστάτης δεν υπάρχει

Κ' για την ιστορία πιστεύω ότι ένας συνάδελφος μου που έχει ΣΤ έχει δικαίωμα υπογραφής ΥΔΕ για 3 λόγους,

1 είναι παραγωγή

2 έχει δικαίωμα να ''ακουμπήσει'' τάση άνω των 400V όπου εμείς που έχουμε την Α & Γ δεν έχουμε

3 για να πάρει την ΣΤ θέλει 20 χρόνια προϋπηρεσία στο ανάλογο αντικείμενο , πράγμα που σημαίνει ότι έχει χάσει στην διαδρομή την Α & Γ

Link to comment
Share on other sites

Άποψή μου είναι ότι η ΔΕΗ (ΔΕΔΔΗΕ) παρανομεί. Βάσει επαγγελματικών δικαιωμάτων ο εγκαταστάτης ΣΤ, δικαιούται να υπογράφει ΥΔΕ για τη συγκεκριμένη κατηγορία έργων.

 

Για να μην πώ ότι και βάσει λογικής, είναι γελοίο αυτό που συμβαίνει. Δηλ να θεωρείται ότι όλοι οι μηχανικοί πρέπει να είναι και εγκαταστάτες.

 

Ας κάνει ερώτημα κάποιος ερώτημα γραπτό στη ΔΕΗ, με δικαίωμα αρνείται να εφαρμόσει τη νομοθεσία περί επαγγελματικών δικαιωμάτων στις ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Άποψή μου είναι ότι η ΔΕΗ (ΔΕΔΔΗΕ) παρανομεί. Βάσει επαγγελματικών δικαιωμάτων ο εγκαταστάτης ΣΤ, δικαιούται να υπογράφει ΥΔΕ για τη συγκεκριμένη κατηγορία έργων.

 

Mα είναι παραγωγή

 

 

 

Για να μην πώ ότι και βάσει λογικής, είναι γελοίο αυτό που συμβαίνει. Δηλ να θεωρείται ότι όλοι οι μηχανικοί πρέπει να είναι και εγκαταστάτες.

 

 

 

όχι βέβαια , απλά ο ένας συμπληρώνει τον άλλον εσύ στο θεωρητικό -πρακτικό κ εγώ στην εφαρμογή- εγκατάσταση, η δουλεία μου είναι να εφαρμόσω το σχέδιο μελέτη αφού το αναλύσω

Link to comment
Share on other sites

Παντού αναφέρεται "μηχανικός" κατάλληλης ειδικότητας. Όχι ηλεκτρολόγος/εγκαταστάτης/καλωδιάς/υδραυλικός/γείτονας κτλ. Σε περίπτωση που η ΔΕΔΔΗΕ δεχτεί ΥΔΕ για φ/β από μη μηχανικό τότε ο αρμόδιος υπάλληλος πράττει παρανομα. Όμως το θέμα είναι πως αν έχει όντως δεχτεί η ΔΕΔΔΥΕ την ΥΔΕ, τι μπορείς να κάνεις; Άποψη μου: πρακτικά τίποτα.

 

20 ΥΔΕ έχουν δεχθεί οι τύποι στη ΔΕΔΔΗΕ και δεν ξέρουν καν ποιός νόμος δίνει το δικαίωμα στους εγκαταστάτες με τη ΣΤ...μάλλον Δευτέρα θα έχω αντίγραφο άδειας ΣΤ να δω επιτέλους τι γράφει....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα τι γράφει η άδεια. Τα ΦΕΚ αναφέρουν Μηχανικό και όχι εγκαταστάτη. Δεν υπάρχει εξαίρεση για κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

Για , ρίξτε μια ματιά εδώ, φαίνεται τελικά ότι όσοι εγκαταστάτες έχουν την ΣΤ 3 και επάνω έχουν το δικαίωμα υπογραφής ΥΔΕ Φ/Β

 

Θα ήταν καλό να τις διαβάζεται όλες (αναφέρομαι για του εγκαταστάτη) για να δείτε τα δικαιώματα που έχουμε οι εγκαταστάτες από ΤΕΛ ή ΕΠΑΛ ( εγώ προσωπικά έχω την Α3 κ την Γ3)

 

Αλλά θα ήθελα να ήξερα ποιοι είναι οι μηχανικοί κατάλληλης ειδικότητας που έχουν τα επαγγελματικά δικαιώματα για υπογραφή υδε φ/β, γιατί κάποιος εδώ μέσα πήρε άκυρο

Edited by miltos
Συγχώνεψη
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.