Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρόνος δημιουργίας γηπέδου εκτός σχεδίου για εφαρμογή της αρτιότητας


Recommended Posts

Θα λάβεις υπόψην σου το ΦΕΚ που σου είπαν από το αρμόδιο πολεοδομικό γραφείο πως ισχύει σήμερα, το οποίο θα μεριμνεί να υπάρχουν παρεκκλίσεις για τα γήπεδα τα οποία προυπάρχουν της έκδοσης του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 190
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με μπέρδεψαν στην πολεοδομία.....Στην αρχή μου είπαν να χρησιμοποιήσω το ΦΕΚ707Δ/79 που ισχύει στην περιοχή και την επόμενη φορά που ξαναπήγα μου είπαν να χρησιμοποιήσω το ΦΕΚ538Δ/78 που δίνει αρτιότητα στον κανόνα 4.000 τμ.Με τις τροποποιήσεις που ακολουθούν χρειάζεται και πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο 25μ.Όταν ζήτησα τον χαρακτηρισμό του δρόμου που έχει πρόσωπο το γήπεδο, μου απάντησαν ότι δεν χρειάζεται(χωρίς να το δικαιολογούν) και ότι αρκεί το εμβαδόν των 4.000 τμ......

Link to comment
Share on other sites

Το πρόσωπο των 25 μ. σε ΚΧ δρόμο απαιτείται για γήπεδα τα οποία δημιουργήθηκαν μετά την ισχύ του Ν. 3212/2003, δεν είναι για την περίπτωση σου.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόσωπο των 25 μ. σε ΚΧ δρόμο απαιτείται για γήπεδα τα οποία δημιουργήθηκαν μετά την ισχύ του Ν. 3212/2003, δεν είναι για την περίπτωση σου.

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία με τους όρους δόμησης.Το θέμα μου είναι ότι δεν έχω καταλάβει όταν δημοσιεύεται ένα ΦΕΚ αν ισχύει για γήπεδα που έχουν δημιουργηθεί πριν από αυτό ή μόνο για τα μεταγενέστερα.....

Με την ίδια λογική και το ΦΕΚ270Δ/85 ισχύει για γήπεδα που δημιουργήθηκαν μετά την ισχύ του;

 

Μπορείς να ρωτήσεις στην πολεοδομία σου γιατί δεν ισχύει εκεί το 270Δ/85?

Μάλλον επειδή ισχύουν ειδικοί όροι δόμησης που καθορίζονται από το 707Δ/79.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

ακομα και αν θεωρησουμε σαν χρονο δημιουργιας το ετος 1990 όταν συνταχθηκε το πρωτο συμβολαιο

και παλι εισαι πριν τον ν.3212/2003

 

επομενως με 4000 τμ. εστω και χωρις προσωπο μπορεις να χτισεις.

 

Νομιζω οτι υπαρχει διαδικασια με την οποια υποβαλλεις αιτηση στην Πολεοδομία και παιρνεις βεβαιωση για τους ορους δομησης...

Δες αν γινεται και τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει ειδικό ΦΕΚ στην περιοχή(πχ 707Δ/1979) και το γήπεδο έχει δημιουργηθεί προγενέστερα (πχ το 1950) λαμβάνω υπ' όψη το 707Δ/1979 ή κάποιο προγενέστερο ΦΕΚ για την αρτιότητα και τους όρους δόμησης;

Link to comment
Share on other sites

Οι όροι δόμησης είναι αυτοί που ισχύουν σήμερα στην περιοχή.Για την αρτιότητα ελέγχεις την ημερομηνία δημιουργίας του γηπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.