Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοηθεια για σπουδες στο εξωτερικο


Recommended Posts

Εαν σε παιρνει οικονομικα, μην το σκεφτεσαι καν, Strathclyde με τα μπουνια !!! καληεπιτυχια σε οτι κ να διαλεξεις..

Προσωπικα θεωρω οτι τα πλεονεκτηματα κ ειδικα αυτη την περιοδο ειναι πολλα :smile:

1. Θα τελειωσεις στην ωρα σου ( με το καταλληλο διαβασμα, χωρις να εξαρτασαι απο ''κολλημενους'' καθηγητες ή κομματα)

2. θα δεις αλλη νοοτροπια ζωης κ γενικα μαθησης

3. Θα μπορεις να λες οτι γνωριζεις απταιστα Αγγλικα !!χεχε :smile: :mrgreen:

4. Θα φας ινδικο με το κιλο !!χαχαχα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει σύγκριση. Γλασκώβη τρέχοντας (αν έχεις τα λεφτά). Ψάξε και για υποτροφίες από scottish awards agency. Μπορεί να δικαιούσαι.

Και θα βρεις και δουλειά όταν τελειώσεις. Και θα μπορείς να πας να δουλέψεις σε όλο τον ανεπτυγμένο κόσμο μόνο με το πτυχίο σου ( θα είναι αναγνωρισμένο από όλους, δες εδώ http://www.washingtonaccord.org/).

Link to comment
Share on other sites

Ινδικό,κινέζικό ελληνικό δεμ ξέρω πότε θα τρώω!Αντικειμενικά είναι καλύτερα εκεί..και ειμαι σχεδόν σίγουρη ότι θέλω να πάω..δεν θέλω ομως να πάρω λάθος απόφαση..γι αυτό συμβούλευτηκα εσάς που κάτι παραπάνω ξέρετε και έχετε ακούσει!Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Είχω κάνει αίτηση σε πανεπιστήμια στην Σκωτία και με δέχτηκαν στο University of Strathclyde στο Civil Engineering!Έδωσα βέβαια και πανελλήνιες και τώρα που βγήκαν τα αποτελέσματα είδα ότι περνάω και πολιτικών μηχανικών Ξάνθης.

 

Όπως είσαι φεύγεις έξω εννοείται...αν όμως περνούσες ΕΜΠ να πήγαινες ΕΜΠ...είναι καλό το ΕΜΠ...

Edited by Pappos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Ειμαι 24 χρονών και σε ένα χρονο περιπου τελειώνω πολιτικός μηχανικός ΑΠΘ. Έχει κανείς εικόνα σχετικά με πανεπιστήμια του Βελγίου για μεταπτυχικά; Γενικά παίζει ρόλο κ ο βαθμός πτυχίου κλπ για να γίνω κάπου δεκτός; δεν γνωρίζω καλά το σύστημα με τα μεταπτυχιακά θα μπορούσε κάποιος να μου πεί δυό πράγματα.ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

@ tsabika94

Να προσθέσω πως αν δεν έχεις μόνιμη κατοικία στην Ξάνθη το κόστος των σπουδών σου δεν θα είναι μικρότερο από των σπουδών στο εξωτερικό ( με έλενχο των εξόδων βέβαια, πχ συγκατοίκηση με 3+ άτομα που σπουδάζετε / διαβάζετε μαζί, βιβλία από την βιβλιοθήκη, φαγητό homemade, εισιτήρια αεροπορικά αγορασμένα 2.5 μήνες νωρίτερα...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.