Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία άρσης πρωτοκόλλου αυθαιρέτου που έχει υπαχθεί στον Ν4014/2011


Recommended Posts

Η διαδικασία του 4014 έχει περαιωθεί και έχει πληρωθεί όλο το πρόστιμο. Το θέμα είναι ότι δεν γουστάρω, από τη στιγμή που υπάρχει ΝΟΜΟΣ που λέει τι ΑΚΡΙΒΩΣ δίνουμε στην ΥΔΟΜ, αυτή να νομοθετεί μόνη της και να μου ζητάει σχέδια κτλ κτλ ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ψάξω να το βρω τις επόμενες μέρες που θα πάω μία βόλτα από κει...

Είμαι περίεργος τι θα πουν εάν μου ζητήσουν σχέδια και τους πω για τον ΝΟΜΟ.

Και εννοείται ότι θα ζητήσω εγγράφως το τι χρειάζεται...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα

Έχω μια περίπτωση αυθαιρέτου, το οποίο δηλώθηκε με 4014, πριν όμως από αυτό είχε καταγγελία στην αρμόδια ΥΔΟΜ. Τώρα ο ιδιοκτήτης θέλει να βγάλει άδεια υγειονομικού ενδιαφέροντος και από την ΥΔΟΜ ζητάνε να διαγραφούν τα πρόστιμα και να ενημερωθεί το τμήμα αυθαιρέτων σχετικά με την καταγγελία. Σύμφωνα με την τελευταία σχετική ενημέρωση μέσω του ΝΟΚ, πρέπει το πρόστιμο του 4014 να έχει εξοφληθεί ή μπορεί να βρίσκεται σε δόσεις? Συγκεκριμένα εκτόσ των άλλων ζητάει τη βεβαίωση υπαγωγής και όχι τη βεβαίωση περαίωσης που ζητούσε παλαιότερα, άρα καταλαβαίνω ότι δε χρειάζεται να έχει εξοφληθεί. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη διαδικασία, απ' ότι κατάλαβα, ποικίλει και εξαρτάται από τη ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ της ΚΑΘΕ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑΣ!!!!!

 

Εκεί που πήγα εγώ, θέλουν και σχέδια και ΟΛΑ ... ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!!

 

Όταν τους είπα για τον Ν4067, η απάντηση ήταν... "Και που θα ξέρουμε εμείς ότι αυτό είναι το ακίνητο? Θέλουμε πλήρη φάκελο!"

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην πολεοδομία Σωκράτους ζητάνε 2 αντίγραφα της βεβαίωσης περαίωσης (5σέλιδο), 2 κατόψεις που θα αντιστοιχούν ακριβώς με τα σχέδια που θα υποβληθούν ηλεκτρονικά και 2 υπεύθυνες δηλώσεις του μηχανικού που θα λένε ότι θα υποβάλει τα ίδια σχέδια. Σε σχέση με τις δόσεις, μου είπαν ότι τα βεβαιωθέντα π΄ροστιμα από καταγγελία, παίρνουν μια αναβολή, ώστε να μπορεί κάποιος να πάρει ΒΚΧ και η διαδικάσία διαγραφής ολοκληρώνεται με την εξόφληση.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Δεν υποβάλει ο μηχανικος την ΥΔ αλλά ο ιδιοκτήτης.Εκει πρέπει να αναγράφεται αυτό που λέει ο 4067 στο άρθρο 29 παρ 5 δ

 

2) υπεύθυνη δήλωση ότι τα πρόστιμα, των οποίων ζητείται η διαγραφή, αφορούν το ακίνητο, το οποίο έχει υπαχθεί στις διατάξεις του παρόντος.

Link to comment
Share on other sites

Στο υπόδειγμα της εγκυκλίου 17 για την Υ/Δ του ιδιοκτήτη αναφέρει "...γ) Υπάρχουν διαφορές μεγαλύτερες των ορίων ανοχής και υποβάλλεται συνημμένα υπεύθυνη δήλωσξ του ανωτέρω μηχανικού." Σε αυτήν αναφέρομαι.

Link to comment
Share on other sites

Για το ΔΙΚΟ ΣΟΥ καλό (εξοικονόμηση χρόνου) ρώτα στο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ μαγαζί, εεεε πολεοδομία ήθελα να πω, τι ΑΚΡΙΒΩΣ ζητάνε από χαρτιά και σχέδια.

 

ΔΥΣΤΥΧΩΣ στον οίκο ανοχής που λέγεται Ελλάδα, οι νόμοι δεν είναι ίδιοι για όλους, οπότε κάθε πολεοδομία έχει τους δικούς τους!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.