Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αισχροκέρδεια εις βάρος αποθεματικού πολυκατοικίας


skifx

Recommended Posts

Η πρώτη δουλειά που πρέπει να κάνεις είναι να διαβάσεις και να "κατανοήσεις" τον κανονισμό και, ειδικά, τις διαδικασίες λήψης αποφάσεων, την εκπροσώπηση των συνιδιοκτητών στις ΓΣ κλπ.

 

Στα 30 χρόνια λειτουργίας μιας πολυκατοικίας (νομίζω ότι στο Π. Φάληρο, από τα νότια προάστια, υπάρχουν 7όροφες) δεν είναι παράλογο να παραμένει ο ίδιος διαχειριστής για 10 χρόνια. Αυτό που πρέπει να διερευνήσεις είναι εάν 1) οι εργασίες που εκτελέστηκαν στα 30 χρόνια πραγματοποιήθηκαν μετά από αποφάσεις ΓΣ, 2) η λήψη αποφάσεων στις ΓΣ γίνεται και γινόταν με βάση τους όρους και τις διαδικασίες του κανονισμού, 3) για κάθε εργασία και, ειδικά, για εκείνες με μεγάλο προϋπολογισμό, έγινε συλλογή προσφορών από διαφορετικούς τεχνίτες, ώστε να εξασφαλίζεται η επιλογή του καταλληλότερου κλπ.

 

Στην έρευνα αυτή μπορούν να σε βοηθήσουν και οι γονείς σου, περιγράφοντας την εμπειρία τους από τη συμμετοχή τους στα δρώμενα της πολυκατοικίας, στα 30 χρόνια λειτουργίας της.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχουν προσφορές και από άλλα συνεργεία? ασχέτως με την ελευθερία αποφάσεων του διαχειριστή. Παραστατικά υλικών,σύμβαση, φπα κλπ; Επίσης σε περίπτωση ατυχήματος όλοι οι ιδιοκτήτες είναι συνυπεύθυνοι και όχι μόνο ο διαχειριστής (λόγω μη έκδοσης άδειας, συμβουλέψου και δικηγόρο).

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

Η πλειοψηφία των διαχειριστών πολυκατοικιών είναι, συνήθως, απλοί άνθρωποι, χωρίς τεχνικές γνώσεις, οι οποίοι καλούνται να αντιμετωπίσουν αφενός τον έλεγχο και την κριτική των λοιπών συνιδιοκτητών, για τον τρόπο επιλογής (συνήθως με το μικρότερο κόστος χωρίς έλεγχο ποιότητας) του όποιου συνεργείου θα επιλέξουν για την εκτέλεση κάποιας εργασίας αφετέρου το τεράστιο και αδηφάγο κύκλωμα του αποκαλούμενου, στις περιπτώσεις αυτές, "τεχνικού" κόσμου που αποτελείται, συνήθως, από μεμονωμένους εμπειροτέχνες ή και τεχνίτες μερικές φορές.

 

Για τους λόγους αυτούς, οι διαχειριστές, που δεν "γνωρίζουν" τον "τεχνικό" κόσμο, απευθύνονται είτε σε γνωστούς τους που τον γνωρίζουν είτε σε συνιδιοκτήτες που έχουν αντίστοιχες προτάσεις. Στις σπάνιες περιπτώσεις, όπως η συγκεκριμένη, που ο διαχειριστής έχει "σχέση" με τον τεχνικό κόσμο είναι μεν ευκολότερο να βρεθεί το κατάλληλο συνεργείο ή τεχνίτης και τα κατάλληλα υλικά, όπως στην περίπτωση των χρωμάτων, αλλά, παράλληλα, γεννώνται και οι αμφιβολίες ως προς τη σωστή διαχείριση του συγκεκριμένου θέματος, με ότι αυτό συνεπάγεται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η ανοχή μας έχει θρέψει την διαφθορά και γεννήσει όλα τα λαμόγια (πολιτικούς, Δημάρχους, ακόμη και τους Διαχειριστές πολυκατοικιών).

Και ξαναλέω: τέλος στην ανοχή της διαφθοράς γύρω μας.

+1 και από μένα. Από εμάς εξαρτάται... Τέλος στην ανοχή!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ενημέρωση...

 

Τελικά

 

1.η προσφορά η δική μας (με ασφαλτόπανα, από συνάδελφο Χημ.Μηχανικο μονωτή, 12ετη εγγύηση) 8000-10000 χωρίς φπα

2. η προσφορά άλλου ιδιοκτήτη (με γυναίκα και κόρη αρχιτέκτονες) 8500 χωρίς φπα

3. η προσφορά εργολάβου που ξέρουμε ότι συνεργάζεται 100% με τον διαχειριστή 4500 χωρίς φπα

 

Επιλέχτηκε η τρίτη προσφορά ως πιο οικονομική λύση με αγορά υλικών από εταιρεία χρωμάτων.

 

Ο συνεργάτης μου, μου ανέφερε ότι θα γίνει ακρυλική επάλειψη και το καθαρό κέρδος

για όποιον το αναλάβει (δηλ διαχειριστής/εργολάβος) θα είναι σίγουρα 3000euro.

 

Αυτα.

Edited by skifx
Link to comment
Share on other sites

Ο συνεργάτης μου, μου ανέφερε ότι θα γίνει ακρυλική επάλειψη και το καθαρό κέρδος

για όποιον το αναλάβει (δηλ διαχειριστής/εργολάβος) θα είναι σίγουρα 3000euro.

Μα καλά είστε 2 μηχανικοί στην πολυκατοικία και δεν μπορούσατε να συγκρίνετε 3 προσφορές.

 

Η καθε προσφορά δεν γράφει τα υλικά που θα χρησιμοποιηθούν; εμβαδό;

Link to comment
Share on other sites

Σε τι κατάσταση βρίσκεται η μόνωση και εν γένη το δώμα (υπάρχον τελικό δάπεδο, αρμοί, ρύσεις, σιφώνια κλπ)

Τι είναι αυτό που σας προβλημάτισε ώστε να σκεφτείτε νέα μόνωση?

Υπό ορισμένες μόνο συνθήκες η ακρυλική επάλειψη είναι κατάλληλη λύση.

Link to comment
Share on other sites

να επαναλάβω ότι αυτό το μήνυμα το ξεκίνησα για να δείτε όλοι

ότι "χέρι" μπορεί να μπει ακόμα και σε ένα χορταστικό αποθεματικό πολυκατοικίας

που κάνεις δεν υποψιάζεται...

Συγκεκριμένα το παράπονο μου δημιουργήθηκε από τον συγκεκριμένο διαχειριστή

που αναλαμβάνει κατά καιρούς χρέη εργολαβίας για μεγάλα ποσά.

Για να μην ξαναλέω τα ίδια, η ταράτσα είναι 700m2.

ΔΕΝ έχει ΠΟΥΘΕΝΑ σοβαρές βλάβες.

Προσωπικά ότι κατασκευαστικές λεπτομέρειες έχω σχεδιάσει μέχρι τώρα είχαν πάντα μεμβράνες

(ασφαλτοπανα, γεωυφασματα, pvc κτλπ)

Τα ακρυλικά γαλακτώματα δεν τα έχω δει σε πράξη αλλά πιστεύω ότι είναι προσωρινή λύση.

Τελικά ο διαχειριστής έκρινε από μόνος του ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ως καλύτερη προσφορά

εκείνη του εργολάβου που πρότεινε ο ίδιος και φυσικά απέρριψε τις δίκες μας λυσεις ως δαπανηρές...

οπότε 4600+φπα κάνουν φτερά για ακόμα μια φορά από το αποθεματικό και

το παραμύθι θα συνεχίζεται έτσι χωρίς κανένας να μιλαει, απλά με μένα να κάνω τον κακό ιδιοκτήτη...

Link to comment
Share on other sites

Δικηγόρος, ενημέρωση, κατάθεση ποσού που σου αναλογεί στο παρακαταθηκών και δανείων, εξώδικο στον διαχειριστή για σπατάλη χωρίς ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να μπορουσα να το κανω Κωστα...

αλλα ειμαι μονος μου...

 

το μονο που θελω πραγματικα να κανω, ειναι στην επομενη

συνελευση να τα πω ολα ως εχουν...

 

(δεν εχω κατεβει ποτε σε συνελευση εκει γιατι ειναι το πατρικο μου)

Edited by skifx
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.