Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γκρέμισμα φέρουσας τοιχοποιιας.


 

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.Ανακαινίζω μία μονοκατοικία με ισόγειο-1ο όροφο.

Θέλω να ρίξω έναν τοίχο εσωτερικό.Είναι ανάμεσα σε 2 δωμάτια.Δέν είναι εξωτερικός.Είναι μπατικός.

Η κατοικία είναι κατασκευής 1970.Δέν υπάρχουν σχέδια στατικά.Ούτε στην πολεοδομία.Μόνο κατόψεις υπάρχουν.

Απ οτι γνωρίζω,εφόσον είναι τοίχος πλήρωσης , μπορώ να τον ρίξω. Αν είναι φέρουσα τοιψοποιία,δεν μπορώ να τον πειράξω.

Θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1.Άν έχει δοκάρι απο πάνω του , τότε σημαίνει οτι ειναι τοίχος πλήρωσης?

2.Άν δεν έχει δοκάρι απο πάνω του , τότε σημαίνει οτι ειναι φέρων τοίχος ?

 

Θα ήθελα την γνώμη σας. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε.Επειδη οσα περιγραφεις δεν λενε τιποτα για τους Πολιτικους Μηχανικους ,θα σου συνιστουσα να πας σε εναν αρμοδιο συναδελφο να σου κανει μια αυτοψια σε πρωτη φαση και μελετη στη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ανακαινίζεις μία μονοκατοικία, κάνοντας αυθαίρετες, ήγουν παράνομες, εσωτερικές διαρρυθμίσεις...

 

Επίσης, αν καταλαβαίνω καλά, δεν είναι το σπίτι σου, το κάνεις κατ' επάγγελμα.

 

Οπότε η πρότασή μου είναι να το δει κάποιος που ξέρει και που μπορεί να αναλάβει υπεύθυνα να γνωμοδοτήσει...

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται στατική μελέτη (αφού δεν υπάρχει, πρέπει να κάνεις_. Υπάρχει περίπτωση (συχνά) το δοκάρι να μην είναι φέρον, αλλά να αποτελεί ένα μεγάλο πρέκι και τίποτα άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε συνάδελφο και μου είπε όσα σας είπα παραπάνω.

Επαναλαμβάνω όσα μου είπε:

Άν έχει δοκάρι απο πάνω του , τότε σημαίνει οτι ειναι τοίχος πλήρωσης.Μπορώ να τον ρίξω.

Άν δεν έχει δοκάρι απο πάνω του , τότε σημαίνει οτι ειναι φέρων τοίχος. Να μην τον πειράξω.

 

Θα ήθελα μια ουσιαστική γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Μα ακριβως αυτη ειναι η ουσιαστικη γνωμη.Να απευθυνθεις σε αρμοδιο μηχανικο να σου κανει μελετη.Τι το ουσιαστικοτερο.

Ολα τα αλλα ειναι παραφιλολογια.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.