Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελληνικός σίδηρος


 
VIVI

Recommended Posts

Θα ήθελα να σας κάνω την εξής ερώτηση. Το σίδερο από την Σιδενορ και από τα Ελληνικά Χυτήρια Θεσσαλίας έχουν διαφορά στην ποιότητα: Ζήτησα να μου φέρουν SD και μου έφεραν ΕΧΘ. Είμαι στην θεμελίωση και ψάχνω να δω αν πρέπει να τα γυρίσω πίσω ή όχι.

 

Ευχαριστω

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ. acnt

Link to comment
Share on other sites

Ο SD έχει όριο διαρροής fy=560MPa (μέση τιμή) και όριο θραύσης ft=665MPa πολύ πάνω από τις απαιτήσεις του ΕΛΟΤ-1421-3.

Περισσότερα για τα τεχνικά χαρακτηριστικά θα δεις ΕΔΩ.

Για τον χάλυβα της ΕΧΘ δεν έχω βρει αναλυτικά στοιχεία πέρα απ' ΑΥΤΟ που απλώς λέει ότι πληρεί το πρότυπο του ΕΛΟΤ.

Σημασία δώσε στην περιεκτικότητα σε άνθρακα που για τον SD είναι 0,22% στο χυτήριο και 0,24% στο τελικό προϊόν.

Για τον χάλυβα της ΕΧΘ έχω απλώς μια τιμή 0,24% χωρίς να ξέρω αν αφορά το τελικό προϊόν.

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά Χυτήρια Θεσσαλίας

??? Νομίζω είναι Ελληνική Χαλυβουργία Θεσσαλίας και το ΕΧΘ στις ράβδους σημαίνει Ελληνικά Χρυσά Θεμέλια, αλλά όπως και να έχει, η ποιότητα του οπλισμού είναι η ίδια και απο τις δυο εταιρίες αρκεί να σου έχουν φέρει την ίδια ποιότητα χάλυβα.

 

Προς Θεού, να μην τα κοιτάμε και αυτά!!! Το μόνο που πρέπει να προσέχεις είναι να μην είναι:

- οξειδωμένα

- απο κουλούρα

- αν τα τσερκια είναι κατασκευασμένα και όχι έτοιμοι κλωβοί, τις τμήσεις σε αριθμό, αγκύρωση άκρων και κατάσταση τους (να μην έχουν γρέζια).

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι τα ίδια. Έχει κανείς στοιχεία για τα όρια διαρροής και θραύσης του ΕΧΘ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι τα ίδια. Έχει κανείς στοιχεία για τα όρια διαρροής και θραύσης του ΕΧΘ;

 

Χάρη τα ίδια είναι. Οτι χάλυβας οπλισμού κυκλοφορεί σήμερα είναι τουλάχιστον B500c (ΕΛΟΤ 1421). Απλά όπως λένε στα sites τους έχουν όριο διαρροής > 500 ΜΡa . Ετσι μπορεί να είναι πιο πάνω από 500 το ένα από το άλλο, αυτό όμως δεν μας ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι χάλυβες είναι B500C και συμμορφώνονται με το πρότυπο του ΕΛΟΤ-1421. Αλλά ίδια ακριβώς δεν μπορεί να είναι. Ακριβώς πόση είναι το όριο διαρροής και το όριο θραύσης δεν λένε εκτός της Σιδενόρ. Επίσης στη χημική τους σύσταση έχουν μικρές διαφορές. Πχ ο SD έχει λιγότερο άζωτο (N) από το χάλυβα της Χαλυβουργικής.

Link to comment
Share on other sites

οταν φθάνει μια νταλίκα στο εργοτάξιο γεμάτη απο σίδερο εκτός απο το δελτίο αποστολής παραδίδει στον εργοταξιάρχη και ενα δελτίο που αναφέρει τα τεχνικά χαρακτηριστικά του χάλυβα που μεταφέρει, που παράχθηκε, ποιο εργοστάσιο, ποια είναι η χημική συνθεση τα μηχανικά χαρακτηριστικά κ.τ.λ.

 

αρα λοιπόν δεν εχει νόημα να μιλάμε γενικά για το χάλυβα μιας εταιρείας.

 

κάθε παρτίδα εχει συνοδευτικό χαρτί με τα χαρακτηριστικά αυτής της παρτίδας.

 

επειδή εχουμε μικρά εργοτάξια και συνήθως παίρνουμε σίδερα απο τη μάντρα και οχι απο την εταιρεία συνήθως δεν μας δίνουν το έντυπο αυτό.

το έντυπο υπάρχει όμως στη μάντρα.

 

ζητήστε το απο τη μάντρα.

 

 

υ.γ. θα παρατηρήσετε οτι τα τεχνικά χαρακτηριστικά διαφέρουν.......

 

ΒΕΒΑΙΩΣΗ : ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΧΑΛΥΒΕΣ ΕΧΟΥΝ ΕΛΕΓΧΘΕΙ ΚΑΙ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΡΑΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑΣ. ( ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΓΡΑΦΟΥΝ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ!!!)

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι χάλυβες είναι B500C και συμμορφώνονται με το πρότυπο του ΕΛΟΤ-1421. Αλλά ίδια ακριβώς δεν μπορεί να είναι. Ακριβώς πόση είναι το όριο διαρροής και το όριο θραύσης δεν λένε εκτός της Σιδενόρ. Επίσης στη χημική τους σύσταση έχουν μικρές διαφορές. Πχ ο SD έχει λιγότερο άζωτο (N) από το χάλυβα της Χαλυβουργικής.

 

 

θα διαφωνησω. στο καταγραφικό αναφέρονται τα πάντα απο ολες τις εταιρείες.

 

 

 

υ.γ.2 αυτό που αναφέρει ο συνάδελφος οτι αλλη εταιρεία παρήγγειλε και άλλη του φέρανε προφανώς η μάντρα με την οποία συνεργάζεται δεν συνεργάζεται με την σιδενορ.

Link to comment
Share on other sites

Παντως επι του αρχικου ερωτηματος , εμεις λεμε στην μελετη πχ B500C. Αν ο χαλυβας που μας ερθει καλυπτει τις προδιαγραφες αυτης της κατηγοριας , τοτε ειτε ειναι ΣΙΔΕΝΟΡ ειτε Χαλ. Θεσσαλιας ειτε Ελλ.Χαλυβουργια ειμαστε καλυμενοι.

Link to comment
Share on other sites

mixanikos710

Αναφέρθηκα στους ιστότοπους των εταιρείων χάλυβα που δεν λένε ποια είναι ακριβώς τα τεχνικά χαρακτηριστικά και η χημική σύνθεση του χάλυβα που παράγουν.

 

avgoust

Σίγουρα σαν μηχανικός επιβλέπων και κατασκευαστής είσαι καλυμμένος.

Αλλά αν ο πελάτης θέλει SD και δεν παίρνει SD τότε αυτό είναι φάουλ. Προσωπικά θα το γυρνούσα πίσω γιατί δημιουργείται και κακό προηγούμενο.

Ας μην εξετάσουμε αν ο χάλυβας της Σιδενόρ είναι καλύτερος ή όχι. Σημασία έχει ότι άλλο ζήτησε και άλλο πήρε χωρίς μάλιστα προηγούμενη ενημέρωση.

 

Δηλαδή αν τηλεφωνούσατε σε μια πιτσαρία και ζητούσατε μια πεπερόνε και σας έστελναν μια πεπερόνε από άλλη συνεργαζόμενη πιτσαρία θα λέγατε ΟΚ. Πεπερόνε η μια, πεπερόνε και η άλλη; Μπορεί επί της ουσίας να ήταν η ίδια. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.