Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση αδείας και αυτοψίες χώρου πριν το Ν. 4030/11


giotaki

Recommended Posts

Καλημέρα στο forum..

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής : Έχω μια άδεια στέγης εκδοθείσα το 2011 για την οποία υπέβαλα αναθεώρηση

πριν λίγες μέρες, διότι ο ιδιοκτήτης σήκωσε τη μια πλευρά κατά 0,60μ οπότε αυξήθηκε ο πραγματοποιούμενος όγκος της στέγης.

Το θέμα είναι ότι ο ιδιοκτήτης έχει σχεδόν τελειώσει τις εργασίες από πέρυσι και τώρα με ενημέρωσαν από την πολεοδομία ότι χρειάζεται αυτοψία του χώρου.

Στην περίπτωση αυτή τι προβλέπεται?

Μου είπαν ότι αν έχει κατασκευαστεί η στέγη τότε θεωρείται αυθαίρετη και πάει με το Ν. 4014..

Όμως βάσει της παρ. 3 του άρθρου 22 του ΓΟΚ 85 ισχύει ότι οι αυθαίρετες κατασκευές μπορούν να νομιμοποιηθούν ύστερα από αναθεώρηση οπότε δεν κρίνονται κατεδαφιστέες αλλά όμως επιβάλλονται πρόστιμα. Ωστόσο αναφέρεται ότι : " δεν επιβάλλονται τα παραπάνω πρόστιμα σε περίπτωσης αναθεώρησης οικοδομικής αδείας,

που βρίσκεται σε ισχύ, εφόσον τηρείται το περίγραμμα της οικοδομής, ο συντελεστής δόμησης και ο συντελεστής όγκου."

Στην περίπτωση μου, έχει αυξηθεί πραγματοποιούμενος όγκος αλλά δεν υπερβαίνει τον επιτρεπόμενο.. Τι ισχύει απο όλα????????

Η αυτοψία προβλέπεται σίγουρα και από που προκύπτει??

Σας επισυνάπτω το ΦΕΚ Δ795/1993 που αναφέρεται σε έλεγχο ανεγειρόμενων κατασκευών

Ευχαριστώ πολύ.....

φεκ 795- Δ-1993.pdf

Link to comment
Share on other sites

Από τα γραφόμενά σου

συμπεραίνει κάποιος πως εσύ δεν εμπλέκεσαι στην κατασκευή καθότι όλα τα έκανε ο ιδιοκτήτης κατά το δοκούν.

 

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί (και με ποια αφορμή) ενημέρωσαν, εσένα συγκεκριμένα, για αυτοψία και όχι τον ιδιοκτήτη.

Γράφεις κάτι για αναθεώρηση. Μα αφού είναι κατασκευή η οποία έγινε από τον ιδιοκτήτη και όχι από τον μηχανικό, άρα εκ προοιμίου λαθραία.

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο όπως το θέτεις Brasco..Εγώ δεν το έκανα σαφέστερο...Η άδεια είναι στενού θείου μου και την είχα βγάλει εγώ..Του είχα πει να την ακολουθήσει

αλλά στην κατασκευή γινόμαστε όλοι ξερόλες..Όσο για την αυτοψία ενημέρωσαν και τον ιδιοκτήτη με κοινοποίηση και σε εμένα..Εγώ δεν είχα υπογράψει την επίβλεψη αλλά

καλούμαι τώρα να του βρω τρόπο να ξεμπλέξει και δε θέλω να διαπληκτιστώ λόγω συγγένειας..

Στην πολεοδομία όπου είχα ρωτήσει πριν καταθέσω την αναθεώρηση μου είπανε ότι θα έπρεπε το κάνω εφόσον άλλεξε ο όγκος της στέγης..

Επιπλέον, όσους παλαιότερους συναδέλφους έχω ρωτήσει μου είπανε ότι δεν γινόταν αυτοψία του χώρου μέχρι τώρα σε αναθεωρήσεις..Τι άλλαξε?????

Διότι η δική μου περίπτωση υπάγεται στη προγενέστερη του 4030/12 νομοθεσία όπως αναφέρεται και στην παρ. 5 του άρθρου 29 του Νέου Οικοδ. Κανονισμού..

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια είναι στενού θείου μου και την είχα βγάλει εγώ..Του είχα πει να την ακολουθήσει

Τι,

έδωσες τις μελέτες σε έναν άνθρωπο που δεν είναι μηχανικός, λέγοντάς του να τις εφαρμόσει??

Μα αφού δεν είναι μηχανικός, ούτε να τις διαβάσει δεν ξέρει καλά - καλά, όχι να τις εφαρμόσει κιόλας!

 

Πάντως, όταν πέρσι οι πολεοδομίες έκαναν αυτοψίες στις άδειες του '10 που έληγαν σε 5

έριχναν τα πρόστιμα στις παρανομίες που έβλεπαν, χωρίς να εξετάζουν αν είναι νομιμοποιήσιμες.

Link to comment
Share on other sites

μηπως σε εκανε κανενας καρφωτη? δεν εξηγητε αυτοψια ειδικα σε σκεπη? εδω σε οικοδομες οταν ληγει η αδεια ζητανε φωτογραφια (που να σηκωθει ο δημοσιος υπαλληλος απο την καρεκλα του)

 

παντως αν ο μπαρμπας σηκωσε τη μια τη πλευρα 60 ποντους για α εχει πιο πολυ κλιση η σκεπη καλα εκανε. θα φευγουν τα νερα πιο γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπηρξαν καρφωματα.. Η στέγη ήταν δίκλινη και πολύ απλή..Αλλωστε ο θείος είναι οικοδομος..Το θεμα είναι ότι με το που κατεθεσα το φακελο

της αναθεωρησης η υπαλληλος που τον χρεωθηκε μου ειπε ότι θα πρεπει να προβει σε αυτοψια..τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

καλεσε τον απανω φτιαξτου καφε βαλε και σε ενα φακελο 100 ευρω και πες οτι σηκωθηκε η στεγη κατα 40 ποντους (μην πεις 60, κρυψε κατι) για να φευγουν τα νερα για να μην εχεις υγρασιες και διαφορα αλλα. βαλε σαλτσα μπολικη. κανε και το σταυρο σου και οτι γινει :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

giotaki

από εδώ προκύπτει το πρόβλημα σου

..εφόσον τηρείται το περίγραμμα της οικοδομής, ο συντελεστής δόμησης και ο συντελεστής όγκου."

 

ο όγκος της οικοδομής σου, δυστυχώς αυξάνεται -άρα μεταβάλλεται και ο συντελεστής όγκου

 

Επίσης δες εδώ

 

άρθρο 6 παρ 2 ΦΕΚ 795

Για τις υπό στοιχεία γ, δ, ε ( ε. Αύξηση του όγκου της οικοδομής,) περιπτώσεις, οι αντίστοιχες εργασίες πρέπει να αρχίζουν μετά από τη χορήγηση της σχετικής αναθεώρησης της οικοδομικής άδειας, όπως και για την περίπτωση στ’ αν για την αλλαγή της χρήσης του κτιρίου πρέπει να γίνουν τροποποιητικές εργασίες, δηλαδή επιβάλλεται αλλαγή της μελέτης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.