Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιδοτήσεις για πρόσληψη άνεργων επιστημόνων


sulik

Recommended Posts

Ο εργοδοτης ειναι υποχρεωμενος εκτος απο τα 25 ευρω του ΟΑΕΔ να δινει και αυτος ενα ποσο σαν ημερομισθιο ή μπορει να πει οτι θα παιρνεις τα 25 απο τον ΟΑΕΔ και 0 απο εμενα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
  • 1 month later...

Ασχοληθηκε κανεις με το συγκεκριμενο προγραμμα (ειτε σαν εργοδοτης ειτε σαν ανεργος); Τηλεφωνο εδω και καιρο στον ΟΑΕΔ και δεν παιρνω απαντησεις, ξερει κανεις ακριβως τι διαδικασιες χρειαζονται;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

το ψιλοκοιτάω τώρα, λόγω γενικότερης οικονομικής κατάστασης της αγοράς...

έχω κοιτάξει στο ίντερνετ και έχω μιλήσει κ με την υπεύθυνη του προγράμματος στο υποκατάστημα του ΟΑΕΔ, οπότε εν ολίγοις έχω αποκομίσει τις εξής πληροφορίες:

 

- μπορούμε ως μηχανικοί να υπαχθούμε στο πρόγραμμα μπαίνοντας στην ειδική κατασταση του ΟΑΕΔ, αντίστοιχο μητρώο με την κάρτα ανεργίας, κάτι που έγινε ακριβώς για να καλύψει την κατηγορία των μηχανικών, δικηγόρων κ.α.

- η επιχείρηση μας υποδεικνύει μέσα από το ειδικό μητρώο (δηλ κάνει άιτηση η επιχείρηση κ εφόσον πάρει έγκριση υπαγωγής κ εφόσον έχουμε συμφωνήσει να μας απασχολήσει κ έχουμε καταφέρει να γίνουμε δεκτοί στο ειδικό μητρώο του ΟΑΕΔ, μας υποδεικνύουν αυτοί στον ΟΑΕΔ. με άλλα λόγια μας διαλέγει η επιχείρηση.

- από δικαιολογητικά, το σημαντικότερο είναι να μην έχεις απασχοληθεί στην ίδια επιχείρηση τους προηγούμενους 12μήνες σε αντίστοιχο αντικείμενο κ κυρίως να μην "κόβεις" ΑΠΥ. Αυτό όπως το αντιλαμβάνομαι, σημαίνει πολύ απλά ότι έστω κ αν εχεις υπογράψει μία βεβαίωση του ν.4014 εντός του έτους "κόβοντας" το αντίστοιχο ΑΠΥ... δεν έχεις το δικαίωμα να υπαχθείς στο ειδικό μητρώο κ άρα η επιχείρηση να μπορέσει να σε διαλέξει, καθώς θεωρείται ότι δουλεύεις ως μηχανικός στην αγορά κ δεν είσαι "άνεργος"! έστω με ένα ΑΠΥ! δεν έχουν κανένα κριτήριο που θα μπορούσε να έχει νόημα με ρεαλιστικά δεδομένα (όπως όριο εισοδήματος)! άποψή μου βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

επειδη και εγω ρωτησα, μου ειπαν ολα οσα σωστα αναφαιρεις παραπανω. Αλλα δεν

μου ανεφεραν κατι για κομμενες ΑΠΥ. Απλα μου ειπαν οτι θα πρεπει να κλεισω τα βιβλια και να τους παω την διακοπη εργασιων απο την εφορια. Υ

 

Περα απο αυτο μου ειπαν βεβαια οτι δεν υπαχουν πολλες διαθεσιμες επιχειρησεις.Και γενικα ηταν σχετικα μικρος ο αριθμος ανα περιοχη αυτων που θα παρουν την εγκροση να ενταχθουν. Με λιγα λογια, βρειτε πρωτα την εταιρια να σας δεχθει, να παρει εγκριση οτι μπορει να προσλαβει ατο

ο μεσω του προγραμματος και μετα κλειστε βιβλια και δεσμευτειτε.

Link to comment
Share on other sites

Ο εργοδοτης ειναι υποχρεωμενος εκτος απο τα 25 ευρω του ΟΑΕΔ να δινει και αυτος ενα ποσο σαν ημερομισθιο ή μπορει να πει οτι θα παιρνεις τα 25 απο τον ΟΑΕΔ και 0 απο εμενα;

Η επιδοτηση 25 ευρω την ημερα ειναι καθαρα για τον εργοδοτη. Τον μισθο του εργαζομενου τον βγαζει ο επιθεωρητης εργασιας, πχ μικτα 586 ευρω τον μηνα. Απο τα μικτα αυτα ενα μερος κραταται απο τον εργαζομενο και ενα μερος απο τον εργοδοτη για εισφορες ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ.

 

Στο παραδειγμα των 586 ευρω μικτα το καθαρο ποσο που αμοιβεται ο εργαζομενος ειναι 500 ευρω, και ο εργοδοτης δεδομενου οτι λαμβανει τα 25 ευρω την ημερα επιδοτηση (625 ευρω τον μηνα), θα πρεπει να προσθεσει απο την τσεπη του αλλα 125~150 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλα και αν σου κραταει παραπανω για να μην βαζει απο την τσεπη του, τι θα τον κανεις? Τιποτα, απανταω μονος μου. Παιρνεις το 500αρικο και καλημερα σας. Αλλα υποψην, οποιος κανει το προγραμμα, ουτε μπορει να κοβει ΑΠΥ ουτε τιποτα. Δεν ξερω αν μια εταιρια, παρολο που δεν ειναι τεχνικη, αν προσλαβει μηχανικο (μεσω του προγραμματος) μπορει να κοβει ΑΠΥ για υπηρεσιες μηχανικου και να σφραγιζει ο μηχανικος της. Φανταζομαι πως δεν θα γινεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Περα απο αυτο μου ειπαν βεβαια οτι δεν υπαχουν πολλες διαθεσιμες επιχειρησεις.Και γενικα ηταν σχετικα μικρος ο αριθμος ανα περιοχη αυτων που θα παρουν την εγκροση να ενταχθουν. Με λιγα λογια, βρειτε πρωτα την εταιρια να σας δεχθει, να παρει εγκριση οτι μπορει να προσλαβει ατο

ο μεσω του προγραμματος και μετα κλειστε βιβλια και δεσμευτειτε.

 

Ρώτησα κι εγώ για το πρόγραμμα και αυτό μου απάντησαν από τον ΟΑΕΔ.

 

Πρακτικά,πρεπει να βρεις κάποια εταιρία, να σε δεχτεί και μετά να γίνει η διαδικασία με τον ΟΑΕΔ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.