Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για τοπογραφικό-κτηματογραφικό


Recommended Posts

Καλημέρα σας...

 

Κάποιος πελάτης μου θέλει να διεκδικήσει οικόπεδο με ΚΑΕΚ που δείχνει κύριο άγνωστο και να κάνει και αντιδικία στους γείτονες αυτού που ισχυρίζεται ότι δήλωσαν το δικό του οικόπεδο σαν δικό τους στο κτηματολόγιο...

 

Κάνω τοπογραφικό-κτηματογραφικό διάγραμμα με το οικόπεδο που διεκδικεί κανονικά και εγώ έχω τελειώσει σαν μηχανικός, σωστά;

 

Το θέμα μου είναι ότι οι συντεταγμένες του κάθε σημείου των ΚΑΕΚ που διεκδικεί είναι γνωστές από το κτηματολόγιο...

 

Εγώ τι αμοιβή να πάρω; Μιλάμε για εξαρτημένο τοπογραφικό οικοπέδου περίπου 250τμ...

 

Η εντολή edit βρίσκεται ακριβώς κάτω από τα μηνύματα σου συνάδελφε όταν θέλεις να διορθώσεις κάτι.

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς να υπογράψεις εξαρτημένο τοπογραφικό ως Τ.Ε. Δε θα γίνει αποδεκτό.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς να υπογράψεις εξαρτημένο τοπογραφικό ως Τ.Ε. Δε θα γίνει αποδεκτό.

 

Σίγουρο αυτό; Από που δεν θα γίνει αποδεκτό;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρο αυτό; Από που δεν θα γίνει αποδεκτό;

 

 

100%.Απο καμια υπηρεσια καθως και απο το κτηματολογιο.Εξαρτημενα τοπογραφικα πλεον υπογράφουν μόνο αγρονομοι τοπογραφοι μηχανικοι πολυτεχνειου και πολιτικοι μηχανικοι πολυτεχνειου.

Link to comment
Share on other sites

100%.Απο καμια υπηρεσια καθως και απο το κτηματολογιο.Εξαρτημενα τοπογραφικα πλεον υπογράφουν μόνο αγρονομοι τοπογραφοι μηχανικοι πολυτεχνειου και πολιτικοι μηχανικοι πολυτεχνειου.

Ούτε αν περάσω έναν αγρονόμο στο έργο;;;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πώς είσαι σίγουρος ότι οι συντεταγμένες κτηματογράφησης δεν είναι λάθος? Μπορεί κάλλιστα η πραγματικότητα να είναι διαφορετική.

Οι αμοιβές είναι ελεύθερες.

 

Την τέταρτη πρόταση θα σε παρακαλούσα να κάνεις edit.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πώς είσαι σίγουρος ότι οι συντεταγμένες κτηματογράφησης δεν είναι λάθος? Μπορεί κάλλιστα η πραγματικότητα να είναι διαφορετική.

Οι αμοιβές είναι ελεύθερες.

 

Την τέταρτη πρόταση θα σε παρακαλούσα να κάνεις edit.

Δεν γίνεται edit! Το είδα μετά... Εξαρτημένο τοπογραφικό! Συγγνώμη...

 

Εδώ μου λένε ότι δεν μπορώ να υπογράψω εξαρτημένο τοπογραφικό!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γίνει δικαστήριο για το άγνωστος και αν κατάλαβα καλά και κάποια χωρική μεταβολή και με τους γείτονες.Αυτά αποτυπώνονται σε ένα τοπογραφικό που δείχνει την πραγματικηκατάσταση που αποτυπώνεται από τις μετρήσεις υπαίθρου και από την οριοθέτηση των γηπέδων με τις συντεταγμένες του κτηματολογίου που έχουν αγοραστεί από εκεί.Χρειάζεται να φανεί το πριν και το μετά πάνω στο τοπογραφικό με εμβαδομετρήσεις τμημάτων που αλλάζουν ιδιοκτησίακό.Ολα αυτά φυσικά σε συντεταγμένες ΕΓΣΑ, που σημαίνει ότι το τοπογραφικό αυτό με δικιά σου υπογραφή δε θα γίνει δεκτό από το κτηματολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

100%.Απο καμια υπηρεσια καθως και απο το κτηματολογιο.Εξαρτημενα τοπογραφικα πλεον υπογράφουν μόνο αγρονομοι τοπογραφοι μηχανικοι πολυτεχνειου και πολιτικοι μηχανικοι πολυτεχνειου.

Η επίσημη ανακοίνωση για το ποιος έχει δικαίωμα:

http://www.sdatmbe.gr/c/document_library/get_file?uuid=e673988f-4923-4dc2-b5c5-db9863899d0c&groupId=69226

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

af.civileng ρε παλλήκαρε την ξέρεις την δουλειά; μπορείς να την κάνεις; τι είναι αυτά που ρωτάς; αν την ξέρεις την δουλειά κάντην και αν χρειαστείς υπογραφή θα την βρεις μην σκας, δικτυώσου λίγο.. τώρα το να ακούω αγρονόμους τοπογράφους να κυνηγάνε πολιτικούς ΤΕ και να δέχονται το καπέλωμα από πολιτικούς ΠΕ ελέω Ν.1930 είναι ντροπή..και μην αρχίσουμε για μαθήματα,επίπεδα και π@π@ρ_ες το ίδιο ΑΝΙΔΕΟΙ είναι και οι μεν και οι δε εκτός αυτών που είχαν μια κλίση τέλος πάντων στην τοπογραφία ή έναν μπάρμπα και ασχολήθηκαν και στην σχολή και μετέπειτα με την δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.