Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αποριών συνέχεια...όσοι κάνατε μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, τα μαθήματα γίνονταν σε block courses των 2-3 εβδομάδων ή καθ'όλη τη διάρκεια του εξαμήνου όπως εδώ? π.χ Sheffield κάθε μάθημα 3 βδομάδες και μετά εξέταση, φαίνεται είναι εντατικότατα τα μαθήματα και προβέπεται πολύ λιώσιμο! ή και στις δύο περιπτώσεις είναι το ίδιο απαιτητικά?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παιδιά μπορείτε να κάνετε μεταπτυχιακό αγγλικού πανεπιστημίου και στην Ελλάδα. Αν σας ενδιαφέρει ο δυναμικός και αναπτυξιακός τομέας της Ενέργειας, επισκεφτείτε τα site μας για να ενημερωθείτε:

 

http://www.facebook.com/MScEnergy

 

http://www.sealab.gr/pages/viewpage.action?pageId=6193313

Link to comment
Share on other sites

Αποριών συνέχεια...όσοι κάνατε μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, τα μαθήματα γίνονταν σε block courses των 2-3 εβδομάδων ή καθ'όλη τη διάρκεια του εξαμήνου όπως εδώ? π.χ Sheffield κάθε μάθημα 3 βδομάδες και μετά εξέταση, φαίνεται είναι εντατικότατα τα μαθήματα και προβέπεται πολύ λιώσιμο! ή και στις δύο περιπτώσεις είναι το ίδιο απαιτητικά?

 

Κάθε πανεπιστημίο (ενδεχομένως και κάθε διαφορετική σχολή στο ίδιο πανεπιστήμιο) έχει διαφορετικό σύστημα με τα μαθήματα-εξετάσεις. Θα αναφέρεται στο σαιτ του κάθε προγράμματος αν ειναι με μπλοκ, αν είναι εξαμήνου ή αν είναι ετήσια ή οτιδήποτε άλλο.

 

Εγώ είχα 7 μαθήματα σύνολο τα οποία μετά τα χριστούγεννα άλλαζαν σε περιεχόμενο (part 2) και μία φορά εξετάσεις στα 4 μετά το πάσχα (τα 3 είχαν μόνο εργασίες).

 

 

Νομίζω το ίδιο λιώσιμο θέλει γενικά, αν και διαφέρει από πρόγραμμα σε πρόγραμμα το πόσο πολύ θα λιώσεις. Κάποιοι προτιμάνε τα μπλοκ ή έστω τις περιπτώσεις που έχεις εξετάσεις και μετά τα χριστούγεννα, γιατί έτσι τελειώνεις από νωρίς με κάποια μαθήματα και σου φεύγει κάποιο βάρος σαν να λέμε! Αισθάνεσαι και μια ικανοποιήση ότι ολοκλήρωσες επιτυχώς κάτι .. στον καθένα είναι αυτά βέβαια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα 8 μαθήματα, 4 στο πρώτο εξάμηνο και 4 στο δεύτερο. Μάθημα κάθε Δευτέρα και Τρίτη, από τις 9 πρωί μέχρι τις 6 το απόγευμα. Και τα 8 μαθήματα είχαν εργασίες και εξετάσεις τον Γενάρη και τον Ιούνη αντίστοιχα. Τις υπόλοιπες ημέρες (Τετάρτη, Πέμπτη, Παρασκευή, Σάββατο, Κυριακή) ασχολούμασταν με τις εργασίες και προς το τέλος με διάβασμα για τις εξετάσεις + ρετούς σε αυτά που είχαμε κάνει!! Κλάμα.. Αλλά ωραίο κλάμα όμως... Έπειτα Διπλωματική! Το ποιο ωραίο πράγμα, να ασχολείσαι με κάτι που πραγματικά γουστάρεις.. ;)

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ομοίως 5 μαθήματα πρώτο τετράμηνο 5 δεύτερο τετράμηνο και μετά dissertation τρίτο τετράμηνο. Μαθήματα τρίτη Glasgow και πέμπτη Edinburgh.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Έμενα κέντρο στο Edinburgh και πήγαινα με τραίνο Glasgow . Το τρένο που περνούσε απο τα χωριά (πιο φτηνό από το express που ήταν full young profeessionals κτλ κτλ ήταν απόλαυση....ειδικά το βραδυνό-καταλαβαίνεις φαντάζομαι!)

Edited by banskoboy
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Εδιαφέρομαι να φύγω για μεταπτυχιακό στην Αγγλία τον ερχόμενο Σεπτέμβρη. Το θέμα είναι ότι στην παρούσα φάση έχω 4 μαθήματα για πτυχίο και τη διπλωματική. Υπάρχei περίπτωση να γίνει αποδεκτή η αίτηση μου τον Φεβρουάριο ακόμα και αν δεν έχω το πτυχιο στα χερια μου? Και επισης τι βαθμοι περιπου χρειαζονται για πανεπιστημια τα οποια κατεχουν υψηλες θεσεις στα rankins? Επειδη απο οτι ξερω οι απαιτησεις τους οσον αφορα την Ελλαδα είναι πολυ υψηλοτερες σε σχεση με απο αυτες που αναγραφονται στο εκαστοτε site.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παιδιά μπορείτε να κάνετε μεταπτυχιακό αγγλικού πανεπιστημίου και στην Ελλάδα. Αν σας ενδιαφέρει ο δυναμικός και αναπτυξιακός τομέας της Ενέργειας, επισκεφτείτε τα site μας για να ενημερωθείτε:

 

http://www.facebook.com/MScEnergy

 

http://www.sealab.gr...?pageId=6193313

 

με τόσα δίδακτρα που ζητάτε δώστε μου ένα λόγο να το κάνω εδώ , και μετά το συζητάμε το θέμα των μεταπτυχιακών στην Ελλάδα.........

Επιπλέον...απο άτομα που το περάσανε το μεταπτυχιακό σας επιβεβαιώθηκα ότι ήταν ένα μεταπτυχιακό που απλά τους έφαγε 2 χρόνια απο τη ζωή τους και μόνο για ακαδημαϊκή καριέρα τους φάνηκε χρήσιμο............. Πώς μπορεί να έχει τόσο υψηλό κόστος σε ένα δημόσιο Ελληνικό ίδρυμα ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.