Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιώματα Μηχανικών Περιβάλλοντος για απλές Η/Μ εγκαταστάσεις


Recommended Posts

Υποτίθεται οτι σαν μηχανικός έχω το δικαίωμα "επίβλεψης και εκπόνησης [align=left:8e337e6723]απλών ηλεκτρολογικών και μηχανολογικών μελετών" σύμφωνα με ενα Β.Δ του 1934 (άλλη φορά λίγο πιο πάλιό ) :P : http://www.enveng.gr/APANTHSH%20TEE.jpg

 

Ξέρει κάποιος στην πράξη αν χρησιμοποιούνται πουθενά τέτοιες μελέτες?[/align:8e337e6723]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το απλών με προβληματίζει...! Δηλαδή μία μεζονέτα έχει σύνθετες μηχανολογικές μελέτες;

 

Στα μητρώα μηχανολόγων και ηλεκτρολόγων στην νομαρχία σας αφήνουν να γραφτείτε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αλλά απ'οτι έχω καταλάβω οχι (Στα συγκεκριμένα μητρώα δλδ πρέπει να γράφονται μόνο οι μηχανολόγοι,ηλεκτρολόγοι + ναυπηγοί bonus :razz: ).Το θέμα είναι οι υπόλοιπες ειδικότητες τι ακριβώς μπορύν να κάνουν ? (Όχι τόσο για προσωπική χρήση απλά από περιέργεια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

ZaHous / deathlok

 

Έλαβα πρόσφατα ένα αντίστοιχο γράμμα απο το ΤΕΕ και επειδή το κοίταξα λίγο σε ένα βιβλίο που έχω για τα δικαιώματα / υποχρεώσεις κλπ του μηχανικού, αναλύει λίγο το "απλές" εγκαταστάσεις που ορίζει το 6422/1934. Όσον αφορά σε ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις, η συνολική τους ισχύς δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 25 kW. :sad: Σε μια τελευταία μελέτη που είχαμε κάνει στο γραφείο που εργάζομαι ... τόσο έβγαζε ένας μόνο όροφος κτιρίου γραφείων αρκετά φορτωμένος... 8-) Θέλω να ψάξω και την περίπτωση των μηχανολογικών ... Δεν μπορούμε να εγγραφούμε στα βιβλία της Νομαρχίας εκτός και αν "φύγει" το "απλές" απο εκεί! ;) εργάζομαι ήδη προς αυτή την κατεύθυνση με ένα ακόμα πτυχίο ... για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά ενδιαφέρον το ιστορικό αλλά δεν καταλαβαίνω τι έχει να κάνει με το θεμα ...

Επαναλαμβάνω επειδη το πρώτο μήνυμα ήταν πριν 4 (!) χρόνια οτι το ερώτημα δεν είναι τόσο για προσωπική χρήση όσο ως προς γενικά τι ορίζεται ως απλή εγκατάσταση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βλέποντας τη παραπάνω συζήτηση, τελικά δεν απαντήθηκε το κυριότερο. ΝΑι, πράγματι το Β.Δ. του 34 (αναφέρεται και στο Π.Δ. 274/1997) δίνει το δικαίωμα σε οποιοδήποτε ειδικότητα μηχανικού να εκπονήσει την μελέτη και να επιβλέψει για τις περιπτωση απλων χημικών εγκαταστάσεων (ορίζονται με βάση τους ίππους).

 

Το ερώτημα είναι αν επιτρέπουν στους Μηχ. Περ. και στις υπόλοιπες ειδικότητες να εγγραφούμε στα μητρώα της νομαρχίας για μελέτη και επίβλεψη χημικών εγκαταστάσεων? Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος αν γνωρίζει, διότι το θέμα αυτό με απασχολεί αρκετό καιρό τώρα. Γνωρίζω ότι δεν υπάρχει κωδικός απο το Τ.Ε.Ε. για Μηχ. Περιβάλλοντος με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να εγγραφούμε στα μητρώα της νομαρχίας που αφορούν επίβλεψη κατασκευής απλών χημικών εγκαταστάσεων.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.