Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λάθος στα συμβόλαια


Recommended Posts

Σε ευχαριστώ Δημήτρη για την απάντηση, όμως ο φωταγωγός ούτε έκλεισε ούτε επεκτάθηκε, γενικά το περίγραμμα είναι μια χαρά (αν εξαιρέσεις το όριο με το κλιμακοστάσιο) !

Αν αντί για φωταγωγό εννοούσες το κλιμακοστάσιο, τότε οκ στις παρατηρήσεις βάζω ότι το διαμέρισμα έγινε μικρότερο αλλά κρατείται το αρχικό εμβαδόν το οποίο γίνεται και τελικό στα 139. Θα έχω όμως κάποια κύρωση εγώ για αυτό?

Edited by cv01302
Link to comment
Share on other sites

"κλιμακοστασιο"   σωστα.. :sad:

 

κατα τα λοιπα εσυ τακτοποιεις  και   γραφεις ολα οσα πρεπει

και η συμβ/φος ξερει τι θα κανει

 

θα κανει συμβολαιο στα τμ. του τιτλου

και θα κανει "μνεια" οτι τακτοποιηθηκε  "τουτο" και εχει συμβει  "το αλλο   "

"ιδου και η βεβαιωση που τα λεει ολα"

Link to comment
Share on other sites

Μήπως στα 139 τμ συμπεριλαμβάνονται και οι κοινόχρηστοι χώροι; Στη βόρεια Ελλάδα τα συμβόλαια συντάσσονταν με τη μικτή επιφάνεια και όχι με την καθαρή.

 

edit: Ουπς! Μόλις πρόσεξα ότι η οικοδομή είναι Αθήνα. Ωστόσο, δες μήπως ισχύει το παραπάνω που έγραψα.

Edited by ted78
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως στα 139 τμ συμπεριλαμβάνονται και οι κοινόχρηστοι χώροι; Στη βόρεια Ελλάδα τα συμβόλαια συντάσσονταν με τη μικτή επιφάνεια και όχι με την καθαρή.

 

edit: Ουπς! Μόλις πρόσεξα ότι η οικοδομή είναι Αθήνα. Ωστόσο, δες μήπως ισχύει το παραπάνω που έγραψα.

 ειναι μια πολυ σωστη σκεψη

 

αν  τα  τμ.  ειναι μικτα, τοτε  στον υπολογισμο της αντικειμενικης αξιας η συμβ/φος  βαζει συντελεστη Χ0,90

οπότε ερχεται "μια η αλλη"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για τα πρακτικά, έπειτα από πολλές δοκιμές και πειράματα, τελικώς αυτό που κατά 95% ισχύει είναι ότι ο τότε μηχανικός μέτρησε τον φωταγωγό στην δόμηση και το ένταξε στο διαμέρισμα (ασχέτως που είναι ανοιχτός) όπως επίσης και το σχεδόν μισό μπροστινό εξώστη (που πραγματικά δεν καταλαβαίνω τον λόγο), το οποίο φαίνεται ξεκάθαρα από το τότε ΔΚ και τον υπολογισμό της κάλυψης για το τμήμα του εξώστη. Έτσι, μου έβγαλε περίπου το 139 τμ των συμβολαίων (εντός 2%), και πιστεύω ότι πλέον μπορεί να ξεκολλήσει η υπόθεση με πλήρη αναφορά στην βεβαίωσή μου.

Ενδεχομένως όμως να μην γίνει συμβόλαιο στα 139τμ καθώς αναφέρονται και σε τμήματα που δεν μετρούν στην δόμηση. Θα δω πώς θα μπορέσω να το περάσω..

Link to comment
Share on other sites

το συμβολαιο θα γινει στα "139"

 

αυτο δεν αλλαζει....μεχρι να αλλαξει η συσταση ολης της οικοδομης

 

εσυ γραφεις τα οσα σωστα προανεφερες..

 

και τελειωσες

 

ολα καλα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.