Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία στην Σαουδική Αραβία


traganeus

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

   Θα ήθελα να ρωτήσω συναδέλφους που έχουν εμπειρία από Μπαχρέιν, την άποψη τους για ποιότητα ζωής, ασφάλεια, πακέτο αποδοχών ώστε να μπορείς να πείς οτι αξίζει να πάω για κάποια χρόνια.

    Πληροφοριακά, είμαι πολ. μηχανικός, 34ετών, ανύπαντρος, 10ετής εμπειρίας κυριώς πάνω στα κτιριακά. Συζητάω με μια ελληνική κατασκευαστική εταιρεία για κάποια κτιριακά projects που έχει κλείσει, με πακέτο του τύπου γύρω στα 2500Ε(tax free), σπίτι με συγκάτοικους συναδέλφους, αυτοκίνητο ανα 2 μηχανικοί, 1 ή 2 χρόνια συμβόλαιο, και 1 αεροπορικό aller-retour το χρονο πληρωμένο.

    Ξέρω ήδη, οτι δεν μιλάμε για καλό πακέτο αποδοχών,αλλά επειδή δεν ξέρω την ζωή εκεί, δεν μπορώ να προσδιορίσω και το πόσο κακό είναι και μάλιστα, την ώρα που στην Ελλάδα οι αποδοχές απο interview σε interview, πάνε από κακές ώς γελοίες.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Edited by nikar
Link to comment
Share on other sites

Το Μπαχρειν ειναι μικρό, αλλα ζωάρα. Υπάρχει για να διασκεδάζουν οι στερημένοι Σαουδαραβες καθώς και οι Αμερικανοί και Ευρωπαιοι που εχουν πήξει (βλέπε εμένα). Άρα ειναι πανάκριβο.

 

Κάποτε είχε απευθείας πτήσεις η Gulf Air, πανάκριβη και αυτη. Δε ξερω τωρα αλλα τσέκαρε το.

 

Τα λεφτα ειναι άκρως γελοία, ειδικά για την έμπειρια σου κ το κοςτος ζωής εκει. Και καποιος να σφυρίξει στις ελληνικές εταιρείες να πάψουν επιτέλους να παρουσιάζουν το σπιτι σαν benefit. Ο ΝΟΜΟΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ να δίνουν το σπιτι στους εργαζομένους, ή να τους δίνει ενα πόσοςτο απο το ετήσιο salary τους για να βρουν σπιτι (δε θυμαμαι ποσο). Αλλιώς σε τσαντίρι θα μας έβαζαν να μείνουμε με τους Βεδουίνους.

 

Στο τέλος θα πληρώνουμε για να δουλεύουμε. Η αποφαση δική σου.

Link to comment
Share on other sites

AAlex σε ευχαριστώ για την απαντησή σου.

   Κατάλαβα τι εννοείς και συμφωνώ για την στάση των ελληνικών εταιρειών........και εργοδοτών γενικώς. Δεν είναι τυχαίο νομίζω οτι οι Έλληνες εργοδότες σε σχετική έρευνα βγαίνουν οι χειρότεροι Ευρωπαίοι εργοδότες. Άλλο το δε βγαίνω και άλλο το εκμεταλλέυομαι την κατάσταση. Δεν επιθυμούν συνεργάτες που θα επενδύσουν τον μέλλον τους σε μια εταιρεία, αναλώσιμα εργατικά χέρια-μυαλιά θέλουν. Απλά οι ελληνικές εταιρείες ξέρουν την ανεργία στο κλάδο μας και πατάνε εκεί.

   Με βάση την δική σου εμπειρία, απο τί ποσό και πάνω θεωρείς -δεδομένων και των εποχών- οτι αξίζει να συζητάω πρός το GCC?

 

Καί πάλι σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Τις ελληνικές εταιρείες τις εχω σιχαθεί κυριολεκτικά. Εγω είχα πάει με ξενη εταιρία που ανήκε σε Ελληνα. Και φυςικα υπεφερα. Με την έμπειρια που εχεις απο 3,5Κ ευρώ και πανω.

 

Ψάξε για ξένες εταιρειες που εχουν έργα εκει. Και τέλος, υπάρχει και το Καταρ και το Ντουμπαι και η Σαουδικη.

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία που πάντα είχα...Κάνοντας τον συνήγορο του διαβόλου για τον εργοδότη, γιατί είναι υποχρεωμένος πέρα από το μισθό να σου δίνει σπίτι εισιτήρια κτλ? Συμβαίνει μόνο στη Μ.ανατολή ή και αλλού? Πχ σε Ευρωπαική χώρα δεν έχω ακούσει εκτός εξαιρετικών περιπτώσεων να συμβαίνει αυτό. Είναι μήπως το δέλεαρ για να κατέβεις εκεί?

Link to comment
Share on other sites

Στην Μέση Ανατολή ειναι στην εργατική νομοθεσία τους το σπιτι. Τα εισιτήρια ειναι έξτρα δέλεαρ επειδή εισαι ex patriot.

 

Στην Ευρώπη εξαρτάται απο τη θεςη, την εταιρία κλπ. Για υψηλές θέσεις ίσως ναι.

Link to comment
Share on other sites

Nikar,

 

Το βασικό ειναι να φυγεις απο τη μπανανία.

 

Πανε στο Μπαχρείν, κάτσε ένα χρόνο και αμα δε σ΄αρέσει φυγε πανε Κατάρ μετά να πάρεις τα διπλά.

 

Τα κτιριακά δεν είναι κάτι ιδιαίτερο πάντως, συνήθως τα κάνουν κάτι ΑιγυπτιοΣυριοΛιβανεζοΙρακινοί.

 

Το κλειδί είναι εξειδίκευση και πιστοποίηση.

 

Με το καλό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.