Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία στην Σαουδική Αραβία


traganeus

Recommended Posts

Τα τρία χρόνια είναι σχήμα λόγου. Μπορεί να είναι κ λιγότερα, μπορεί κ περισσότερα. Η επιστροφή από το εξωτερικό (για τους περισσότερους) δεν έχει να κάνει με τη βιωσιμότητα ή μη ενός ασφαλιστικού ταμείου, αλλά με μία προσωπική επιλογή η οποία θα επηρεαστεί (ουσιαστικά) από άλλους παράγοντες.






Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

 

Εχω ξαναπεί τη γνωμη μου για το ΤΣΜΕΔΕ. Πηγαίνουμε ολοταχώς για εθνική σύνταξη 300 ευρώ και όλα ιδιωτικά κατα τα πρότυπα του εξωτερικού. Το ΤΣΜΕΔΕ δεν θα υπαρχει σε λίγα χρονια και μακάρι να βγω ψεύτης.

 

Όσον αφορά το θεμα υγεία, μια απο τα ιδια. Ολοι κατω απο ενα ταμείο, εταιρικές καλύψεις για οςους δουλεύουν εξωτερικό και ιδιωτική κάλυψη για οςους το αντεχουν οικονομικά.

 

Ή μηπως περιμένουμε απο την κυβέρνηση να αναμορφώσει το ασφαλιστικό και συνταξιοδοτικό σύστημα; Εδω γελάμε. Εδω ο κοςμος χάνεται και το Υφυπουργείο Βιομηχανίας (LOL) κανει επιτροπές.

Edited by AAlex
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

 

Εχω ξαναπεί τη γνωμη μου για το ΤΣΜΕΔΕ. Πηγαίνουμε ολοταχώς για εθνική σύνταξη 300 ευρώ και όλα ιδιωτικά κατα τα πρότυπα του εξωτερικού. Το ΤΣΜΕΔΕ δεν θα υπαρχει σε λίγα χρονια και μακάρι να βγω ψεύτης.

 

Όσον αφορά το θεμα υγεία, μια απο τα ιδια. Ολοι κατω απο ενα ταμείο, εταιρικές καλύψεις για οςους δουλεύουν εξωτερικό και ιδιωτική κάλυψη για οςους το αντεχουν οικονομικά.

 

Ή μηπως περιμένουμε απο την κυβέρνηση να αναμορφώσει το ασφαλιστικό και συνταξιοδοτικό σύστημα; Εδω γελάμε. Εδω ο κοςμος χάνεται και το Υφυπουργείο Βιομηχανίας (LOL) κανει επιτροπές.

 

Ενα χρεοκοπημενο κρατος δεν μπορει να δινει συνταξεις 2000 και 1500 ευρω...Ουτε εφαπαξ εξαψηφια...

Edited by ANEMONA
Link to comment
Share on other sites

@Omega,

 

Μην παίρνεις και όρκο... έτσι νόμιζαν και πολλοί συνάδελφοι για την μείωση των εισφορών (να πέσεις κλίμακα δηλαδή) αλλά μετά ήρθε η διευκρίνηση οτι ισχύει για 2 χρόνια, μετά το πέρας των οποίων θα πρέπει να πληρώσεις αναδρομικά...

 

Αυτό που διαβάζω είναι τραγικό! 

 

Αν σε χρεώνουν αναδρομικά να πληρώσεις για όσα χρόνια ήσουν εκτός καλύτερα να μην ξαναεπιστρέψει κανεις στην χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πάρεις σύνταξη, τα λεφτά χαμένα πάνε. Πέρα από αυτό δεν υπάρχει λόγος να πληρώνεις στην Ελλάδα όταν εργάζεσαι και ασφαλίζεσαι στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά κανω σχεδιασμό και πλάνα έχοντας ως δεδομένο οτι δε θα παρω σύνταξη απο το ΤΣΜΕΔΕ. Για αυτο και σταμάτησα να πλήρωνω. Και εξηγώ ξανά.

 

Δείτε πόσοι εργάζονται στην Ελλαδα στον πρωτογενή ιδιωτικό τομέα που παράγει πλούτο, πόσοι ειναι συνταξιούχοι και πόσοι δημόσιοι υπάλληλοι. Επισης, δείτε ποςο % του ΑΕΠ εξαρτάται απο τις δημόσιες δαπάνες. Σας φαινεται αυτο για υγιές σύστημα που επιτρέπει τον σχεδιασμό σύνταξης; Ή μηπως σας δίνει την εντύπωση οτι εχει δυνατότητες να παει καλα στο μελλον, με τις παρεμβάσεις των High Flyer talents της κυβέρνησης; Το σύστημα ειναι άρρωστο, θα τραβήξουν τη πρίζα μερα μεσημέρι και τοτε θα πέσει κλάμα με τις εισφορές. Αυτο δεν γινεται τωρα αλλωςτε, για τους βετεράνους μηχανικούς που ακούμπησαν περιουσίες στο ΤΣΜΕΔΕ ελπίζοντας σε καλή σύνταξη;

 

Εδω ο κοςμος χάθηκε (ναι χάθηκε) και οι πολιτικοί ξεσκονίζουν κουραμπιέδες. Περιμένει κανεις απο εκατομμυριούχους να καταλάβουν το αγχος μας για σύνταξη;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζετε κάποια αξιόπιστα websites για θέσεις εργασίας μηχανικών σε Μ. Ανατολή και Αφρική; Ενδιαφέρομαι για θέσεις graduate engineers or entry-level engineers.

 

Έχω βρει τα websites

 

http://www.gulftalent.com

http://www.bayt.com/

 

Αυτά είναι αξιόπιστα; Υπάρχουν άλλα καλύτερα;
 

Πριν 1 μήνα απολύθηκα από στρατό και ψάχνω να φύγω από την Ελλάδα όπως κι όπου να 'ναι. Και Ευρώπη ψάχνομαι, αλλά μέχρι στιγμής τίποτα (κι ας έχω πτυχίο από Αγγλία).

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αξιόπιστα, αλλα εισαι εσυ και αλλα τόσοι Ινδοί, Φιλιππινοι και ολη η Μέση Ανατολή. Τα salary τους στον πάτο, απαιτήσεις μηδέν, άρα η ελπιδα μικραίνει.

 

Ψάξε μεςω websites εταιρειών που σε ενδιαφέρουν και LinkedIn. Γενικά στην Μ. Ανατολή θέλουν έμπειρους παίκτες. Graduate schemes δεν πολυευδοκιμούν.

 

Η Ευρώπη δείχνει σαν λύση, αλλα μου κανει εντύπωση γιατι δεν βρισκεις κατι, ειδικά με αγγλικό πτυχίο. Γενικά θελει υπομονή πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Το που θα φορολογηθείς προβλέπεται στη σύμβαση αποφυγής διπλής φορολόγησης μεταξύ Ελλάδας και το κράτους εργασίας.

Αν δεν υπάρχει σύμβαση, υπάρχει πράγματι θέμα.

Συνήθως αναφέρεται τί συμβαίνει με τους μισθούς και το πόσο πρέπει να διαμείνεις στο κράτος εργασίας για να μην φορολογηθείς στην Ελλάδα (>180+ ημέρες στο εξωτερικό συνήθως φορολογείσαι στο εξωτερικό, <180+ ημέρες στο εξωτερικό, φορολογείσαι Ελλάδα).

 

Αν εργάζεσαι με μπλοκάκι σε τεχνική εταιρία τότε είναι δεδομένο πως θα πληρώσεις φόρο στην Ελλάδα και κρύψου από την εφορία στο κράτος εργασίας.

Η αμοιβή με μπλοκάκι δεν είναι μισθός και πάει μακριά η βαλίτσα με τα ελευθέρια επαγγέλματα.

 

Οπότε η μόνη διέξοδος είναι μισθωτός και δήλωση μόνιμης κατοίκησης στο εκεί προξενείο. 

Με τους παντρεμένους υπάρχει ένα νομοθετικό κενό από όσο μου έχει πει κάποιος καλός λογιστής. Τα τεκνα και η σύζυγος ''τραβάνε'' τον εργαζόμενο πίσω στην Ελλάδα...αυτά είναι τα χαζά του νόμου, κυρίως διότι στο παρελθόν δεν είχαμε τέτοιες περιπτώσεις στην κοινωνία. Σήμερα με τις χιλιάδες των Ελλήνων που έχουν φύγει μισθωτοί για τις...Γερμανίες και έχουν αφήσει πίσω το σπίτι τους, ας πάει κάποιος να τους πει πως θα πληρώσουν και στην Ελλάδα.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.