Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπορεί η αρχαιολογία να διακόψει τις εργασίες σε 10kW?


odisseous

Recommended Posts

Καλημέρα

 

όπως αναφέρεται και στην ερωτηση υπήρξε πρίπτωση στη Νεμέα όπου κατά την εγκατάσταση οικιακού φωτοβολταικού εμφανιστηκε (προφανώς μετά από καταγγελία) μία αρχαιολόγος της τοπικής υπηρεσιας και τους διέταξε να σταματήσουν τις εργασίες ώστε να εξεταστεί ξανά ο φάκελος.

 

Εχει τη δυνατότητα να σταματήσει τις εργασίες?

 

Βασισμένη σε ποιο νόμο?

 

Μεχρι στιγμής δεν έχω βρει κάποιο νόμο ουτε στο αρχικό ΦΕΚ για τις στεγες όυτε στους ειδικός όρους που υπέγραψε η κυρια Μπιρμπίλη

 

Εχουμε κάποια γνώση επί του Θέματος

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

...

...

Βασισμένη σε ποιο νόμο?

..

Η περιοχή βρίσκεται σε ζώνη αρχαιολογικού ενδιαφέροντος?

 

Αν ναι, δες επακριβώς τον χαρακτηρισμό της ζώνης και θα έπρεπε να είχε προϋπάρξει η φροντίδα για την άδεια από την αρχαιολογία.

 

*συνήθως ζητούν τοπογραφικό (σε 4 αντίγραφα) με την αίτηση

Link to comment
Share on other sites

Καλά αν είναι κηρυγμένος αρχαιολογικός χώρος, τότε...

 

Δεν ξέρω τι είδους άδεια παίρνουν στα φωτοβολταϊκά μέχρι 10ΚW, ξέρω όμως ότι σε κάθε είδους επέμβαση, πρέπει να εξετάζονται από πριν όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά εχω κάνει και άλλα δεκάρια. Πουθενα δε με ρώτησαν σε πια περιοχη προκειται να στηθει. Ολοι κοιτουσαν τις άδειες οικοδομής και από εκει βγαζαν τα συμπεράσματα τους. Φανταζομαι ότι μια άδεια οικοδομής αν πρόκειτε για κτήριο που βρίσκεται σε χωρο αρχαιολογικού ενδιαφέροντως θα αναγράφει μέσα τις οποιες απαγορευσεις

 

Η ΔΕΗ λοιπόν γιατι το πέρασε το φάκελο και έδωσε το πράσινο φως?

 

Έχετε πάρει έγκριση από την αρχαιολογία?

 

Σε ποιο στάδιο της αδειοδοτικής διαδικασίας για 10 kw σε στεγη ζητείται άδεια από την αρχαιολογία????????????????

Πείτε μου για να ξέρω και εγω από εδω και πέρα

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

... για 10 kw σε στεγη

Τώρα ανέφερες την λέξη στέγη...

 

Για να μην σε ζαλίζω μιας και δεν ξέρω την διαδικασία για φωτοβολταϊκά στεγών, μια πληροφορία μόνο:

Σε άδεια προσθήκης ορόφου μου ζητήσαν έγκριση δασαρχείου και αρχαιολογίας παρόλο που η άδεια του κάτω ήταν σχετικά πρόσφατη και δεν είχε τις εν λόγω εγκρίσεις. Πιθανόν, να θεωρούν ότι αλλοιώνεται η φυσιογνωμία της περιοχής αν είναι εντός ή πλησίον αρχαιολογικού χώρου. Για τα Φ/Β δεν θέλει έστω μικρής κλίμακας? Στην μικρής κλίμακας δεν σου ζήτησαν αρχαιολογία?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ανέφερες την λέξη στέγη...

 

Για να μην σε ζαλίζω μιας και δεν ξέρω την διαδικασία για φωτοβολταϊκά στεγών, μια πληροφορία μόνο:

Σε άδεια προσθήκης ορόφου μου ζητήσαν έγκριση δασαρχείου και αρχαιολογίας παρόλο που η άδεια του κάτω ήταν σχετικά πρόσφατη και δεν είχε τις εν λόγω εγκρίσεις. Πιθανόν, να θεωρούν ότι αλλοιώνεται η φυσιογνωμία της περιοχής αν είναι εντός ή πλησίον αρχαιολογικού χώρου. Για τα Φ/Β δεν θέλει έστω μικρής κλίμακας? Στην μικρής κλίμακας δεν σου ζήτησαν αρχαιολογία?

 

Ναι φίλε Γιάννη είναι στεγη και συγνωμη που δεν το ανεφερα εξαρχης

Οχι δε ζητηθηκε αδεια μικρης κλίμακας και γενικα στις στεγες μεχρι 100kw δεν απαιτείται τετοια άδεια. Η ΔΕΗ εδωσε το πράσινο φως όπως ακριβώς στο λέω

Η ΔΕΗ οφείλει να τα εξετάζει αυτά πριν δωσει την εγκριση?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά εχω κάνει και άλλα δεκάρια.

...

...

μη ζητάς συγγνώμη από εμάς, με την αρχαιολογία πρέπει να βρεις τώρα την άκρη (ή τις συγνώμες) αφού δεν το γνώριζες και σας σταμάτησε.

 

Από εμένα πάντως συγχωρεμένος :smile:

Link to comment
Share on other sites

Τι δουλεια εχει η αρχαιολογια στις στο ειδικο προγραμμα στεγων?Αναφερεται σε καποιο νομο?

Ουτε καν μικρης κλιμακας χρειαζεται,αντε βαρεια βαρεια μια ΕΠΑΕ υπο προυποθεσεις.

Επικαλουνται καποιο νομο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.