Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξωτερική μεταλλική βεράντα.


geast

Recommended Posts

Υπάρχη τελικά κάποιο άλλο υλικό 100% σταθερό στις καιρικές συνθήκες να χρησιμοποιήσω για υπόστρωμα, για τα πλακάκια μου;

Αν πετάξω το παλίο κοντρα πλακέ και βάλω το shelman θα είμαι εντάξει; ή μετά απο πέντε χρόνια θα σαπίσουν πάλη.

Μπορεί κανείς να το εγγυηθεί αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το κόντρα πλακέ θαλάσσης που μπήκε ήταν κινέζικο betoform μου είπε κάποιος ξυλουργός που το είδε, οπότε δικαιολογήτε η συμπεριφορά του.

Αν τώρα μπεί το σωστό κοντρα πλακέ, θα χρειαστεί και ασφαλτόπανο, μια και η βεράντα είναι έξω και βρέχεται;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το κόντρα πλακέ θαλάσσης που μπήκε ήταν κινέζικο betoform μου είπε κάποιος ξυλουργός που το είδε, οπότε δικαιολογείται η συμπεριφορά του.

 

:smile: :-) :smile:

Tο κόντρα πλακέ θαλάσσης τι πάχος είχε και τι βάρος ανά m2 ;

Yπάρχει περίπτωση να σου έβαλε απλό mdf που είναι πιο φθηνό , πιο ελαφρύ αλλά δεν αντέχει στην υγρασία.

 

 

Δικαιώθηκα...... αφού έτσι λειτουργεί η πιάτσα και τα μαστόρια.

Και καλά κάνουνε εφόσουν δεν υπάρχει επιβλέπων και συνεχίζεται το καθεστώς της αυτεπιστασίας.

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

[OT]

Spy1551, "αυτεπιστασία" δεν νοείται χωρίς μηχανικό που έχει την διαχείριση του έργου.

Αντιθέτως, η αυτεπιστασία είναι που κατ΄ εξοχήν απαιτεί σοβαρό επιβλέποντα.

 

Αυτό που κάνουν οι ιδιώτες είναι παρανομία ή -όταν η ύπαρξη μηχανικού δεν είναι υποχρεωτική- οικονομική αυτοχειρία...

Όχι αυτεπιστασία...

[/OT]

Link to comment
Share on other sites

Καλά να πάθει τότε... Απλά, αυτό δεν είναι αυτεπιστασία.

Για να εκτελέσεις έργο δι' αυτεπιστασίας, πρέπει να έχεις όχι μόνο επιβλέποντα, αλλά και εργοταξιάρχη, και τεχνικό προμηθειών, και τεχνικό προσωπικό, και τεχνικό εξοπλισμό δικό σου.

 

Άντε, να πούμε ότι δεν έχεις τα παραπάνω... Έχεις μόνο επίβλεψη και διαχείριση έργου, και δουλεύουν υπεργολάβοι με εξοπλισμό δικό τους. Ας το ονομάσουμε κι αυτό αυτεπιστασία.

 

Αλλά το να είναι ένας ιδιώτης ξέφραγος και να σκορπάει τα λεφτά του, αυτό δεν είναι αυτεπιστασία.

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέτε αλλά, φταίω που εμπιστέυτηκα, πρώτα το προμηθευτή που ενώ του είπα τι θέλω να κάνω, μου το προμήθευσε για το κατάλληλο, και δεύτερον που δεν ρώτησα ξυλουργό παρά μόνο τον σιδερά, που δικαιολογημένα δεν είχε τη κατάλληλη πείρα στα ξύλα, ν'αναγνωρήσει το σκάρτο.

Το θέμα είναι οτι έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου γενικά γιαυτό το είδος της κατασκευής "κοντρα πλακέ,κόλλα,πλακακι" και θα τα πετάξω όλα και θα βάλω deck ιρόκο να ξεμπερδέυω μια για πάντα που είναι λύση δοκιμασμένη και την έχω δεί.

Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ωραιο υλικο το ιροκο.

Προσεξε παλι την ποιοτητα και την συντηρηση. Καθε χρονο θελει το λαδακι του.

Επισης προσοχη στο νερο.

Μονιμο νερο = παει περιπατο το ιροκο.

 

Ψαχνοντας παλιοτερα ειχα βρει ειδκα στηριγμα και inox βιδες ωστε να υπαρχει η καταλλλη απορροη κατω απο το καταστρωμα και αντιστοιχο οπτικο αποτελεσμα (ωστε να μην βλεπεις βιδες κτλ)

Αλλα το κοστος πολυ υψηλο.

 

Εσυ που θες ενα "στεγανο" καταστρωμα δεν ξερω αν θα κανεις δουλεια με το ιροκο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.