Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντικατάσταση Υαλότουβλων απο παράθυρο


CHRIS27

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Στο μπάνιο με βορεινό τοίχο έχουν τοποθετηθεί υαλότουβλα με ανοιγόμενο τμήμα, αν προχωρήσω στην αvτικατάσταση με παράθυρο και με καταγγείλουν για αλλαγή της πρόσοψης, τι πρόστιμο έχω?

Edited by CHRIS27
Link to comment
Share on other sites

...

αν προχωρήσω στην αvτικατάσταση με παράθυρο και με καταγγείλουν για αλλαγή της πρόσοψης, τι πρόστιμο έχω?

Γιατί ρωτάς σε φόρουμ μηχανικών πώς να παρανομήσεις και πόσο θα σου κοστολογηθεί η παρανομία, αντί να ρωτήσεις πώς να το κάνεις νόμιμα?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ο σκοπός μου δεν είναι η παρανομία, αναδιατυπώνω λοιπον την ερώτηση, μπορώ να κάνω κάτι αποδεκτό απο την πολεοδομία?κατοικώ σε πολυκατοικία πρέπει να κάνουν το ίδιο και οι υπόλοιποι βάσει καταστατικού? θα εκτιμούσα αν με βοηθούσατε να βρω μια άκρη στο προβλημα μου και οχι να κριτηκάρετε την ερωτηση μου.

Aν θεωρήσατε κάτι προβλητικό ας τη διαγράψει ο administrator,

Edited by CHRIS27
Link to comment
Share on other sites

Ο τοίχος είναι στο όριο του οικοπέδου;

 

Αν ναι (που το βρίσκω πιθανό για να υπάρχουν υαλότουβλα), τότε ήδη υπάρχει παρανομία αφού είναι ανοιγόμενα.

 

Αν όχι, τότε δεν έχετε παρά να απευθυνθείτε σε έναν συνάδελφο και θα σας βρει τη λύση.

Link to comment
Share on other sites

τα παράθυρα στο όριο του οικοπέδου είναι παράνομα. τα ανοιγόμενα υαλότουβλα είναι η καλύτερη λύση και σου προτείνω να την αποδεχθείς και να συμφιλιωθείτε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Έχε κατά νου όμως ότι και ο όμορος της άλλης ιδιοκτησίας έχει το πλήρες δικαίωμα να κτίσει επί των ορίων του συμβατικό τοίχο (εκεί που θα είναι τα υαλότουβλα σου) οπότε τσάμπα τα λεφτά για τα υαλότουβλα.

Link to comment
Share on other sites

σόρυ ρε διδόνη, τελικά βρήκα πιο κατάλληλο τόπικ για το ερώτημα αυτό, οπότε αν είναι μεταφερόμαστε εκεί και τα σβήνεις αυτά.

 

(ανοίγματα με υαλότουβλα)

 

 

βασικά ο γείτονας εκεί έχει ταράτσα και παίζει να μην έχει άλλο περιθώριο ανύψωσης. μπορεί να χτίσει ένα τοίχο ξέμπαρκο στον αέρα?

 

πρέπει να είναι πολύ περίεργος για να χαλάσει κι αυτός άλλα τόσα λεφτά χα χα!

 

και πρέπει να βγει άδεια από ότι φαίνεται. ε?

Edited by georgios_m
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.