Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ευρωκώδικας 3 στα Ελληνικά


 

Recommended Posts

Σωστό και αυτό. Απλά μου είπε συγκεκριμένα ότι εάν η άδεια έχει κατατεθεί ήδη στην πολεοδομία τότε δε χρειάζεται να πάει με ευρωκώδια. Εάν όμως θα κατατεθεί τώρα χρειάζεται...Αλλά για να λέτε όλοι τό ίδιο κάτι θα ξέρετε.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες ρώτα τους να σου πουν που στηρίζουν την άποψή τους ότι είναι υποχρεωτικοί οι ευρωκώδικες να μάθουμε και εμείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δλδ τα στατικά στις νεες αδειες που θα στελνονται απο εδω και περα μέσω τεε δεν υποχρεούμαστε από τώρα να τα υπολογίζουμε με ευρωκώδικα?

σας ρωτάω γιατί είχα χθεσινή ενημέρωση από το support ενός προγράμματος οι οποίοι μου είπαν ότι πλέον δεν μπορώ να τα βγάζω όπως πριν και υποχρεούμαι να αγοράσω το νέο προγραμμα....

η αληθεια ειναι οτι δεν προλαβα να ψαξω τη σχετικη νομοθεσια, βασιστηκα στα λεγομενα τους.

Μήπως δλδ απλά συζητιέται αλλά δεν έχει ψηφιστεί ακόμα? Τι συμβαίνει?

Πετουν μπανανα να την πατησουμε.Εκτος αν εννουν τους ελεγχους υπαρχοντων κτιριων απο σκυροδεμα (ΚΑΝΕΠΕ).Ολα τα αλλα εχουν ειπωθει πολλακις εδω μεσα σε αλλα post.

Link to comment
Share on other sites

Μην ψαρώνεις Μαργαρίτα, χωρίς ΚΥΑ που να τους καθιστά υποχρεωτικούς, δεν υπάρχει κανένα θέμα. Οι εταιρίες, αλλά ντάλον για να πουλήσουν, όπως ειπώθηκε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

το τεε πρεπει επιτελους να παρει θεση...δεν μπορει να διαιωνιζονται οι φημες και οι εταιρειες να σου ζητουν αναβαθμιση για "υποχρεωτικη χρηση" ευρωκωδικων στις μελετες!

Link to comment
Share on other sites

το τεε πρεπει επιτελους να παρει θεση...δεν μπορει να διαιωνιζονται οι φημες και οι εταιρειες να σου ζητουν αναβαθμιση για "υποχρεωτικη χρηση" ευρωκωδικων στις μελετες!

 

Απο πότε το ΤΕΕ έχει αρμοδιότητα να πάρει θέση. Ακόμα και εαν πάρει δεν συνιστά νόμο.

 

Ξανά. Σήμερα το πρόβλημα είναι οτι ο ΕΛΟΤ τηρεί υπο κατάργηση. Δεν έχουμε θεσμοθετημένο όργανο για να αναλάβει την εναρμόνιση και να την μετατρέψει σε ΦΕΚ. Γίνετε μια κίνηση το ΤΕΕ να αναλάβει το θέμα. Δεν ξέρω περισσότερα. Το μόνο που ξέρω είναι οτι η Ελλάδα κατα παράβαση πλέον των 2 ετών δεν έχει ακόμα εναρμονίσει του Ευρωκώδικες. Βάση της Ευρωπαϊκής Νομοθεσίας η Ελλάδα έχει απλά καταδικαστεί ερήμην και δεν μπορεί πλέον να ζητήσει νέα παράταση εκτός και εαν πει οτι λόγο των οικονομικών προβλημάτων αδυνατούμε και θέλουμε ΕΣΠΑ :mrgreen: .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.