Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναβάθμιση συστήματος θέρμανσης


akarageo

Recommended Posts

Κύριοι, Καλησπέρα σας.

 

Θα ήθελα την άποψη σας για την αναβάθμιση (βελτιστοποίηση) του συστήματος θέρμανσης του σπιτιού του πατέρα μου (μελλοντικά δικό μου). Θα ήθελα να επενδύσω κάποια χρήματα ώστε να έχω μείωση του κόστους θέρμανσης. Στο κομμάτι αυτοματισμοί λόγο πτυχίου είμαι αρκετά καλός και το σπίτι ήδη έχει τις αρχές ενός ασύρματου κομματιού αυτοματισμών που μπορεί να ελέγξει και θερμοστάτες είτε χώρου η ακόμα και ανά σώμα.

 

Σενάριο

 

Μονοκατοικία 250 μέτρα + υπόγειο (μικρότερες ανάγκες θέρμανσης)

Περιοχή ανατολικής Αττικής στους πρόποδες της Πεντέλης.

Αλουμίνια 2πλα.

Θέρμανση με πετρέλαιο - λέβητας του 1988 χωρίς αντισταθμιστή. Βάλαμε πρόσφατα ένα νέο καυστήρα.

Πολλά σώματα έχουν καλύμματα που σαφώς επηρεάζουν την απόδοση τους.

κάθε όροφος έχει δυο θερμοστάτες που λειτουργούν ανεξάρτητα λόγο του μεγέθους του χώρου.

 

 

Παράμετροι.

 

Το πετρέλαιο ανεβαίνει και θα είναι 1.4 ανά λίτρο.

Η ΔΕΗ θα ανέβει λίγο και το νυχτερινό είναι κάτι που μπορεί να μην υπάρχει του χρόνου (15% πιθανότητα)

Γκάζι δεν υπάρχει

Πέλλετς λόγο μανούρας είναι εκτός.

Υπάρχει ταράτσα με χώρο για ηλιακό συλλέκτη (υπάρχει ήδη ηλιακός.)

Υπάρχει σαφώς λεβητοστάσιο άλλα και χώρος στην ταράτσα κλειστός όπου θα μπορούσε ενδεχομένως να μπει κάποιο οριζόντιο boiler.

 

 

Σκέψεις

 

Το πετρέλαιο παραμένει σαν βασικός τρόπος θέρμανσης. Ο λέβητας είναι παλιός οπότε σίγουρα μπορεί να μπει ένας ποιο αποδοτικός αν αποσβένει τα χρήματα του.

πιστεύω διαβάζοντας ότι θα κέρδιζα βάζοντας αντισταθμιστή (θεωρώ μικρό κόστος)

θα ήθελα να κάνω κάτι "έξυπνο πρώτα" χωρίς πολλά μερεμέτια και αργότερα θα σκεφτόμουν και κάποια μερεμέτια (πχ σωλήνας από ταράτσα στο λεβητοστάσιο.)

 

Σωστή λειτουργία καταρχάς ποια είναι?

 

επιλογή 1. Να λειτουργεί όλη μέρα στους 12 βαθμούς και την ώρα της έλευσης στο σπίτι να ανεβαίνει? (αυτό θα μπορούσε να γίνει με νέους θερμοστάτες.)

επιλογή 2. Να ανάβει την ώρα που ερχόμαστε σπίτι και να σβήνει το πρωί?

 

Από εκεί και πέρα τι θα μου προτείνατε?

 

1.κάποιο σύστημα combi? με τι κόστος?

2.κάποιο σύστημα αντλίας νερού? (υπεδάφους?)

3. κάτι ποιο απλό?

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

3. ποιο απλό ... πάρε παλτό γάντια και σκούφο...

 

σίγουρα μια γεωθερμική αντλία θερμότητας κατά την άποψη μου θα έκανε καλή δουλειά αλλά εχει υψηλό κόστος

 

εγώ προσωπικά θα έβαζα τζάκι νερού με λέβητα πελλετ σε παράλληλη σύνδεση... και θα άφηνα και τον πετρελαίου για μια ώρα ανάγκης... βεβαία σε αυτές τις λύσης χρειάζεται και περισσότερη προσπάθεια αν και ο λέβητας πελλετ με μεγάλο σιλό παρέχει μια κάποια αυτονομία...

 

τα ηλιακά είναι λύση αλλά θες κάποια τετραγωνικά και φυσικά δουλεύουν καλύτερα με ενδοδαπεδια... και έχουν και κάποιο κόστος... όπως και το πελλετ όμως και το τζάκι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γιώργο - ναι σκούφο και γάντια έχω....:)

 

η ερώτηση μου έχει σχέση κυρίως με την απόδοση της επένδυσης σε συνδυασμό με την οικονομία που μπορεί αν προσφέρει.

 

το σπίτι υπάρχει οπότε δεν είναι πολύ εύκολο να γίνουν μεγάλες παρεμβάσεις.

 

Διαβάζοντας καταλαβαίνω πως η απάντηση στο ερώτημα είναι

 

1. αντισταθμιστής

2. ηλιακό combi συστημα (που δεν ξέρω αν θέλει νέο καυστήρα

3. νέο λεβητα ποιο αποδοτικό

4. αντλία θερμότητας.

5. ηλεκτρικο καυστηρα ίσως?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε akarageo καλωσήλθες στο michanikos. Θεωρώ προσωπικά ότι σε 250 m2 μπορείς να πας είτε σε λύση τύπου pellets, είτε σε χρήση αντλίας θερμότητας.

Βέβαια σε κάθε περίπτωση εγώ θα ξεκινούσα από την θερμομόνωση, της οποίας το κόστος θα αποσβεστεί πολύ γρήγορα λόγω των αρκετών τετραγωνικών του χώρου που έχεις να θερμάνεις.

Αντιστάθμιση επίσης θα είναι καλό να βάλεις, ούτως ή άλλως.

Link to comment
Share on other sites

γνώμη μου είναι οτι πρέπει να ρίξεις μια ματιά σε αντλίες αέρα νερού

έχω δει πολλά έργα και μάλιστα πελάτες είναι συνήθως του τεχνικού χώρου όπου αυτοί μετράν αμέσως τα κουκιά

 

ανάλογα το τι αντλία θα επιλέξεις έχουν και τα ανάλογα οφέλη

 

μπορείς να κινηθείς σε αντλία υψηλών ή σε αντλία χαμηλών θ/σιων.

 

όποια και να διαλέξεις σου παρέχει την δυνατότητα να έχεις ΖΝΧ

ανάλογα το μοντέλο μπορεί να στο παρέχει αδιαλείπτως ή με εντολή προτεραιότητας

 

σημαντικό στην επιλογή είναι ο όγκος του σπιτιού ( ας αφήσουμε τα τετραγωνικά των κωτσοβολεων )

και επίσης οι όροφοι θα παίξουν ρόλο... 250τμ σε ενα ή σε 2 πατώματα?

δλδ ανάλογα την περίπτωση μπορεί να χρειαστείς 1 ή 2 συστήματα

 

το καλό σαυτη την επιλογή ΑΘ Αερα Νερου ειναι οτι ολη η δουλειά γίνεται στο λεβητοστάσιο

 

απαραίτητο είναι ενα δοχείο αδρανείας μπαφερ ή και διαχωριστής κυκλωμάτων νερού

 

η δεη μη σε απασχολεί ... διότι το ρεύμα σε απόδοση θα ναι πάντα πιο φθηνό και παίζεις με cop 3.2 3.5 ισως

σώματα δεν αλλάζεις τα αφήνεις ιδια ή βάζεις χαμηλών

αν θες να πάθεις εγκεφαλικό απο τα σκαψίματα πας και σε φαν κοιλ που σου κανουν κ κλιματισμό με την ίδια αντλία

υπόψη άλλο το κόστος για θέρμανση μόνο και άλλο και για κλιματισμό.

 

ύστερα το ρεύμα για οσο προλάβεις θα ναι και νυχτερινό

την αντλία δεν την σβήνεις ποτέ

βάζεις θστατη στους 22-25 το πρωί και το βράδυ στους 18-19

άμα φύγεις λίγες μέρες στους 19 τα αφήνεις φεύγεις ΣΚ και γυρνάς μια χαρά

 

η δεη δε με ανησυχεί καθόλου σε σπίτι στον Διόνυσο αμα θες σε πάω κιόλας ο άνθρωπος μηχανικός που το χει

από 1000 οιλ το μήνα και οι 2 κατοικίες - διώροφη κατοικία - έπεσε στα 220 ρεύμα στον χειρότερο μήνα για το δικό του , ο πεθερός του πιο προστατευμένο σπίτι 200

γενικά μέσο όρο 180 ευρώ ανα σπιτι……. λολ

το σπιτι του ειναι 200τμ/ανα οροφο και τα ποσά που ειπα αφορουν λογαριασμους σιγουρα

( τωρα δε θυμαμαι αν ερχονται 2μηνο η μηνα χαχαχχαχχα )

 

αντλία και άγιος ο θεός απλά είναι λιγο αλμυρές.... οτι θες πμ

α και ανάλογα πως έχεις το δίκτυο μπορούν να σου κάνουν κ αντιστάθμιση από μόνες τους χωρίς να βάλεις εσύ ξέχωρα

 

και κατι τελευταιο..... μπορεις να αφησεις τα ζνχ απο την αντλια και να χεις εναν ηλιακο που δουλευει τσαμπα

αν επιλεξεις χαμηλων θσιων μπορεις να τον ριξεις και στο δ αδρανειας...

αν ειναι υψηλων........ ΕΓΩ δεν το προτεινω... γιατι ο ηλιακος θα σου κρυωνει το νερο τελικα πριν να φυγει για το δικτυο θνσης

τον εχεις απευθειας στην ντουζιερα

 

ξεχασιαρης που ειμαι........

τον λεβητα ΑΜΑ θες τον κρατας για να δουλεψει μια στο τοσο ωστε να ανεβασει τα πρωτα νερα και να ξεκουρασει την αντλια

μπακ απ δλδ οταν πχ εισαι γιαννενα ζαγωρια κλπ με χαμηλες παρα πολυ και σπανιες θσιες

αυτο θα στο προτεινουν ολοι οσοι ασχολουντε

μετα απο κανα 2 χρονια...... στα παλιοσιδερα

 

- για το πελλετ μην ξεχασεις να ζητησεις και σιρματοβουρτσες

- για το τζακι αμα θες; το συνδεεις στην αντιλια ως δευτερευων...ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑΣ ΠΕΛΑΤΗΣ

που ηθελε να βαλει το τζακι ως βασικο και την αντλια μπακαπ.... εκτος αν σου ανηκει ολη η πεντελη ( αν εχει μεινει δεντρο )

- γεωθερμια μακρια εκτος αν θελει να κανει πτυχιακη κανενας φιλος σου..... ( για την περιπτωση σου λεω )

 

αν το σπιτι σου ειναι μεγαλο και σε "κρυα" περιοχη ...προτεινω χαμηλων θσιων..... σωματα και αντλια ...

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

1. Συμφωνώ

2. ΑΠΕ στην θέρμανση ουσιαστικά μιλάμε για βιομάζα (pellet, ξύλο, πυρηνόξυλο).

Οτιδήποτε άλλο δεν έχει πρακτική καθημερινή εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

αντλιες θερμοτητας με ρευμα αερα νερου θεωρουντε ΑΠΕ με SPF 3.2

και COP 3.2-3.5

και έχουν πολυ πρακτικη εφαρμογη.

οταν το σπιτι θελει μεγαλο λεβητα πελλετ μπορει να μου πει καποιος ποσο πρακτικο ειναι να τον καθαριζει ο νοικοκυρης καθε 3 μερες?

χωρια τον αυτοματισμο ζεμισματος... που ειναι επιπλεον καποιες φορες

υστερα μπορει να μου πει καποιος τι εννοει "λιγο μερεμετι" οταν μιλα για θμονωση?

 

στα υπαρχοντα σπιτια η νεα θερμομονωση δε μπορει να καλυψει παντα τις θγεφυρες σωστα...

 

καποια πραγματα ειναι να γινουν καλα στην αρχη ... μετα... αστα να πανε

και αν εχεις ομορο κτηριο την μεσοτοιχια πως θα την μονωσεις?

θα φας ποντους απο μεσα?

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

OTTO συμφωνώ, αλλά ΑΠΕ θεωρούνται από τον ΚΕΝΑΚ και το "Εξοικονόμηση", στην ουσία όμως δεν είναι...Απλά έχουν πολύ καλό συντελεστή απόδοσης...

Μιλώντας για β.απόδοσης, πώς και χρησιμοποίησες το nick OTTO_engine, οι Diesel έχουν καλύτερο βαθμό απόδοσης :smile: μάλλον θα σου αρέσουν οι υψηλοί ρυθμοί περιστροφής από ότι φαντάζομαι :shock: :mrgreen: 8-) ...

 

καποια πραγματα ειναι να γινουν καλα στην αρχη ... μετα... αστα να πανε

Σε αυτό συμφωνώ...Και αν δεις πόσα λένε οι μελέτες, και πόσα δεν κάνουν οι ιδιοκτήτες και οι μαστόροι...

 

Τουλάχιστον πλέον με τους ελεγκτές δόμησης και τα ΠΕΑ ελπίζω να μειωθεί αυτό το φαινόμενο και να έχουμε σωστές μελέτες και σωστές υλοποιήσεις!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

όσο για την επιλογή του νικ μου ηταν κάπως πιο ευηχο απλά.... λολ

αν με πουν οττο σκέτο το πολύ πολύ κάποιος να σκεφτεί τον ρεχαγκελ

αν με πει ντιεζελ θα πάει το μυαλό στα παντελόνια αν οχι στα εσώρουχα λολ

 

υστερα φανταζεσαι ντιζελοκινητη φερραρι? :Ρ

 

αν απαντησω "γιατι ετσι μαρεσει" τεσπα

ειναι κακο? χαχχαχαχχαχα

 

να ρωτήσω κάτι....

σπίτι με λέβητα πετρελαίου 90.000 θερμιδες ( 1,4 ε/λιτρο ) 2ωρες το πρωι 3 το βραδυ ποσο περιπου καταναλωνει?

σε πελετ εγκατάσταση - κόστος καυσίμου ? θα αυξηθεί κατά την γνώμη μου γιατί θα ναι πάντα φθηνότερο από το πετρέλαιο αλλά

όσο ακριβαίνει αυτό αφήνει περιθώρια κέρδους στις άλλες τεχνολογίες...

 

υπολογίστε τώρα ΑΘ για το ίδιο σπίτι 50kwh/μερα με την μέγιστη τιμή κιλοβατώρας..... 0,12 μαζι με το φπα

απλα σκεφτειτ εοτι το συστημα δε το αναβοσβηνεις.... απλα το βραδυ χαμηλωνεις τον θστατη στους 17-18-19 βαθμους

 

ξεχασα να πω οτι πρεπει να σκεφτομαστε καθε φορα... ποσο ΑΠΕ θελουμε να μαστε και που

δλδ η ΑΘ ειναι λιγοτερο ΑΠΕ απο την γεωθερμια στο περιβαλλον

αλλα περισσοτερο ΑΠΕ στην τσεπη...

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.