Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναβάθμιση συστήματος θέρμανσης


akarageo

Recommended Posts

Γενικά είναι λίγο δύσκολο να βρείς συγκεντρωμένα όλα τα στοιχεία για αυτά τα συστήματα.

Ουσιαστικά ξεκινάς από την εξοικονόμηση ενέργειας που θέλεις να επιτυχεις ως ετήσιο ποσοστό, συνήθως μέχρι 40% για να είναι οικονομικά συμφέρουσα η εγκατάσταση.

Από εκεί και πέρα προκύπτουν όλα τα υπόλοιπα. Μπορώ να κάνω μια χοντρική ανάλυση για την περίπτωση που ζητάς, ή ακομα καλύτερα για μια τυπική περίπτωση μιας κλασσικής κατοικίας 100-150 τ.μ. θα προσπαθήσω να το κάνω μεσα στην βδομάδα γιατί θέλει αρκετό χρόνο!

Edited by qwert
Link to comment
Share on other sites

Άσε την δική μου περίπτωση αν έχεις κανένα έτοιμο παράδειγμα για να δούμε τις τεχνικές επιλογές, την εξοικονόμηση και τον χρόνο απόσβεσης;

Link to comment
Share on other sites

Ο akarageo ζητησε γνώμες για μείωση του κόστους θέρμανσης.

 

Ωραία αλλά αν κερδίζεις χρήματα από την παραγωγή ρεύματος και ταυτόχρονα εξασφαλίζεις και την θέρμανση δεν είναι καλύτερα;

Ένα μοντέρνο κτίριο γραφείων ας πούμε που είναι ολόκληρο με τζάμια γιατί να κάνει μόνο εξοικονόμηση ενέργειας εφόσον αν βάλει Φ/Β τζάμια θα έχει και οικονομικό όφελος. Δηλαδή δωρεάν θέρμανση + κάποιες χιλιάδες ευρώ τον μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ!

Αυτο που είπα ήταν: Εξοικονομηση ενέργειας/χρημάτων=θερμομόνωση+ΑΠΕ.

Η ηλιοθερμία ήταν απλά ένα παράδειγμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι πραγματική εξοικονόμηση ενεργειας και χρημάτων γίνεται μόνο με τους δυο τρόπους που ανέφερα.

Όλα τα άλλα είναι ημίμετρα. Εδώ ακούγεται οτι θα βάλουν φόρο πολυτελείας στα καυσόξυλα!!! Εσύ πιστεύεις οτι το ρεύμα θα μείνει ανέγκικτο?

Για κόστος των Α.Θ. δεν μας μιλάς. 7-8k μόνο γαι την εξωτερική μονάδα,+εσωτερικές τροποποιήσεις,+επάυξηση παροχής και το ποιο σημαντικό το κόστος της ενεργειας που καταναλώνεται της οποίας την τιμή πέρνεις σαν δεδομένη χωρίς να είναι!

 

Το γεγονός οτι είναι ακριβά τέτοια συστήματα δεν σημαίνει οτι δεν δουλεύουν.

Ο,τι κάνει εξοικονόμηση είναι και ακριβό, βλέπε π.χ υβριδικά αυτοκίνητα.

Προφανώς γεωθερμία σε πολυκατοικία δεν μπορεί να εφαρμοστεί.

Ηλιοθερμία όμως μπορεί και δεν χρειάζεται ούτε πολλές εργασίες ούτε πισίνες και τεντόπανα που αναφέρεις!

Καλό σχεδιασμό και γνώση χρειάζεται!

και φυσικά οτι ενεργεια παράγεται είναι εντελώς ΔΩΡΕΑΝ. Ο ήλιος θα βγαίνει κάθε μέρα!

 

 

 

Συγνώμη μπορείς να μου πεις για ποιον σωστό σχεδιασμό μιλάς?

όταν τα ηλιακά παράξουν ν βαθμούς νερού, το καλοκαίρι που θα το εκτονώσουν?

Ύστερα ναι η εξοικονόμηση κοστίζει, ξέχασα δε μιλάμε για κοινούς θνητούς,

Μιλάμε για επενδυτές πλέον… δλδ μου λες ότι στον συνταξιούχο που έχει 5 δεκάρες στην άκρη, θα του πεις κοίτα! Ή ΑΠΕ ή τίποτα.

Πίστεψε με ότι η ΑΘ μολύνει μεν αλλά πολύ λιγότερο από έναν παλιό λέβητα η και καινούριο.

Και σίγουρα κοστίζει πολύ φθηνότερα από τα συστήματα που αναφέρεις….

Άρα αν έχω να διαλέξω κάτι για έναν δικό μου πελάτη ο όποιος θέλει να κάνει

Σωστή διαχείριση της ενέργειας, ε τότε ναι θα του προτείνω ΑΘ,

Και για να γίνω σαφής… δεν πουλάω κάτι…. Έχω τα πάντα, με την έννοια ότι είμαι ανοιχτός σε όλα, ώστε να προτείνω ανάλογα κ το πορτοφόλι,

και γεωθερμία έχω βάλει αλλά σε ξενοδοχείο 4 σεαζον

και για να θυμηθούμε λίγο….. η κουβέντα αυτή ξεκίνησε από επενδυτή που θα κάνει κάποιο μεγαθήριο? Ή από έναν άνθρωπο καθημερινό σαν εμένα και σένα?

Δηλαδή είναι σα να σου λεω εγω επειδη υπάρχουν τα PCM phase change materials ολες οι άλλες μονώσεις είναι για τα σκουπίδια.

Τέλος για να κλείσω το θεμα της τιμης ρεύματος… ΟΣΟ και να ακριβύνει το ρεύμα θα ναι πιο φθηνο και αποδοτικό από το πετρέλαιο και το φυσικό αεριο και το πελετ, για τις ΙΔΙΕΣ ανάγκες σε καλυψη KWth , ανάλογα παντα και με τις ωρες λειτουργίας….

δες ποσο εξελιξη ειχαν οι ΑΘ και ποσο οι λεβητες.... τα τελευταια χρονια

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

qwert Έστω ότι καλύπτεις με ηλιακά όλα τα φορτία θέρμανσης και του ζνχ. Το κόστος είναι πάλι αρκετά μεγάλο (ηλιακά κενού πχ)αφού θα υπολογίσεις την εγκατάσταση σου για χαμηλή ηλιακή ακτινοβολία. Όπως σωστά ειπώθηκε απο τον οττο, το ζεστό νερό το καλοκαίρι τι θα το κάνεις??

Ενώ με μια αντλία θερμότητας και αλλαγή σωμάτων με fancoil καλύπτεις τις αναγκες σου και για ψύξη και χρησιμοποιεις ηλιακά για να καλύψεις το ζνχ όλο τον χρόνο και ενδεχομένως (αν οικονομοτεχνικα συμφέρει) ενα ποσοστό του φορτίου θέρμανσης . Άσε που όλες οι αντλίες πλέον έχουν desuperheater και εξασφαλίζεις το καλοκαίρι ζεστό νερό απο την μονάδα.

 

Επομένως βέλτιστη λύση (μια οικονομική - αποδοτική λύση) είναι ο συνδιασμός όλως των "ημιμέτρων".

Link to comment
Share on other sites

Ενώ με μια αντλία θερμότητας και αλλαγή σωμάτων με fancoil καλύπτεις τις αναγκες σου και για ψύξη και χρησιμοποιεις ηλιακά για να καλύψεις το ζνχ όλο τον χρόνο και ενδεχομένως (αν οικονομοτεχνικα συμφέρει) ενα ποσοστό του φορτίου θέρμανσης . Άσε που όλες οι αντλίες πλέον έχουν desuperheater και εξασφαλίζεις το καλοκαίρι ζεστό νερό απο την μονάδα.

 

Επομένως βέλτιστη λύση (μια οικονομική - αποδοτική λύση) είναι ο συνδιασμός όλως των "ημιμέτρων".

 

γουντι συγνωμη αλλα για τα φαν κοιλ θελει προσοχη, εχουν ακτινικό κύκλωμα 1/1 με τον συλλεκτη και θελουν μεγαλυτερη ιντσα σωληνα

σκαψηματα κλπ.... εγω λεω με απλα λογια ειτε ψηλης ειτε χαμηλης σωμματα και μετα ΜΕ 2 ΛΟΓΙΑ ενωση του συλεκτη στο μπαφερ και αντλια

ουτε που θα καταλαβουν οτι πηγες...

 

φαν κοιλ θα εβαζα σε 1-2 χωρους πχ σαλονια αναλογα την ευκολια για να πετυχω με την ιδια ΑΘ

και ψυξη το καλοκαιρι, αν και μερικες μπορουν να δινουν υψηλη η χαμηλη στα σωματα και το καλοκαιρι να σηκωσουν

ενα απλο μουλτι....

 

τωρα ΑΝ ΕΧΕΙΣ 80-85 τμ - που οσο αναβαθμιζονται οι τεχνολογιες μειωνεται αυτο - για αυτονομο φβ και σηκωσει την αντλια ...... σουπερ

αλλα εκει θελει αναλογο πελατη

 

α ξεχασα και σε υψηλης οχι ηλιακο στο μπαφερ για θνση ... μονο για ζνχ, αλλιως θα το κρυωνουν το νερο

πρεπει να φευγει πανω απο 70-75 βαθμους, αν παλι θελω την προθερμανση για να ξεκινησει το συστημα

εβαλα ηλιακη υποβοηθηση για τα πρωτα 10λ?

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

@OTTO

Καταρχάς καλημέρα!

 

Σωστός σχεδιασμός σημαίνει ένα σύστημα το οποίο μπορεί να απορροφήσει όλη την παραγόμενη ενέργεια.

Τα ζεστά νερά το καλοκαίρι θα τα χρησιμοποιήσεις για να κάνεις μπανάκι τσάμπα!

Το υπόλοιπο απλά θα σου περισσέψει αλλά δεν χρειάζεται να σε αγχώνει γιατί είναι και αυτό τσάμπα!

 

Στον συνταξιούχο ναι θα του πώ οτι για να κάνει εξοικονόμηση πρέπει να ξηλωθεί! Δεν γίνεται αλλιώς. Τουλάχιστον θα του λέω αλήθεια.

Αν δεν έχει να τα σκάσει τότε δεν θα του προτείνω Α.Θ. η οποία πάλι κοστίζει ένα σκασμό λεφτά. (γύρω στο 10αρικο).

Θα του προτείνω τζάκι ή σόμπες.

 

Ελπίζω κι εσύ όταν του προτείνεις Α.Θ. να τον ενημερώνεις ότι ενδέχεται το ρεύμα να πάρει τον ανήφορο τα επόμενα χρόνια!

 

Απλά υπενθυμίζω την διαφορά τιμής του Φ.Α. από το 2005 μέχρι σήμερα η οποία ξεπερνά το 240%.

Τότε τρέχαν ολοι να βάλουν αέριο γιατί ήταν φθηνό και τώρα που σκάνε οι 2μηνοι λογαριασμοί 700-1000 ευρά τρέχει η ΕΠΑ κόβει σωλήνες και οι πελάτες ψάχνουν να βρουν άκρη με το πώς θα ζεσταθούν!

 

@woody

 

Με τις ανανεώσιμες δεν καλύπτεις ποτέ το 100% των αναγκών σου. Είναι αντιοικονομικό και τεχνικά πολύ δυσκολο.

 

Έστω όμως ένα κτίριο έχει Χ ανάγκες ενεργειας.Τότε με τις δυο παρεμβάσεις που ανέφερα είναι αρκετά εύκολο να έχεις:

 

1) 30% μείωση αναγκών λόγο θερμομόνωσης

2) 20% κάλυψη αναγκών από ΑΠΕ

 

Άρα τελικά μπορείς να ρίξεις τις ενεργειακές σου ανάγκες στο Χ/2.

Προσοχή όμως εδώ: Έχεις ρίξει τις ενεργειακές σου ανάγκες στο Χ/2 όχι το κόστος λόγο διαφορά τιμής της kwh από πετρέλαιο σε ρεύμα ή πέλλετ.

Αντικαθιστώντας ένα σύστημα θέρμανσης με ένα άλλο η μείωση των ενεργειακών αναγκών είναι μηδαμινή 5-10% λόγο διαφοράς β.α. του συστήματος.

Αντιθέτως μπορεί να έχεις σημαντική μείωση του κόστους (λόγο διαφορά στην τιμή της ενέργειας) η οποία όμως πρέπει να λαμβάνεται υπόψη (και φυσικά να ενημερώνεται και ο πελάτης γιαυτό) οτι δεν θα ισχύει για πάντα.(βλ. τιμή Φ.Α.)

 

Πιστεύω ότι το θέμα, από μέρους μου τουλάχιστον, καλύφθηκε. Δεν έχει νόημα απλά να αντιπαρατιθέμεθα για να πείσουμε ότι έχουμε δίκαιο!

Απλά έχουμε διαφορετικές απόψεις και αυτό δεν είναι κακό! Αντιθέτως!

Ούτος ή άλλως κι εγώ μηχανικός είμαι, όχι έμπορας, άρα δεν υπάρχει λόγος να προμοτάρω κάποιο συγκεκριμένο προϊόν!

Edited by qwert
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με την μόνωση δεν διαφωνώ αρκεί να είναι εφικτό κατασκευαστικά. Με τις απε έχω διαφορετική άποψη λόγω κόστους και μόνο.

Edited by woody
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@OTTO

Καταρχάς καλημέρα!

 

Σωστός σχεδιασμός σημαίνει ένα σύστημα το οποίο μπορεί να απορροφήσει όλη την παραγόμενη ενέργεια.

Τα ζεστά νερά το καλοκαίρι θα τα χρησιμοποιήσεις για να κάνεις μπανάκι τσάμπα!

Το υπόλοιπο απλά θα σου περισσέψει αλλά δεν χρειάζεται να σε αγχώνει γιατί είναι και αυτό τσάμπα!

 

Στον συνταξιούχο ναι θα του πώ οτι για να κάνει εξοικονόμηση πρέπει να ξηλωθεί! Δεν γίνεται αλλιώς. Τουλάχιστον θα του λέω αλήθεια.

Αν δεν έχει να τα σκάσει τότε δεν θα του προτείνω Α.Θ. η οποία πάλι κοστίζει ένα σκασμό λεφτά. (γύρω στο 10αρικο).

Θα του προτείνω τζάκι ή σόμπες.

 

Ελπίζω κι εσύ όταν του προτείνεις Α.Θ. να τον ενημερώνεις ότι ενδέχεται το ρεύμα να πάρει τον ανήφορο τα επόμενα χρόνια!

 

 

 

καταρχας αμα ψωνιζεις ΑΘ με 10000 ευρω..... τοτε ψωνιζεις αρκετα ακριβα

εγω σου ειπα ΟΛΑ και οταν λεμε ΟΛΑ τι εννοουμε? τον θεμο

 

7500-8500 και γεια σας.... και για να μην μακρυγορώ επι του θεματος

ενα τηλ στην αθηνα σε ( επειδη μιλαω για εκει που ξερω ) 2 -3 -4 αντιπροσώπους

πολυ γνωστων εταιρειων θα το καταλαβεις

 

οσο για το οτι θα ακριβυνει το ρευμα..... και το γαλα θα ακριβυνει

ε και.... το ρευμα που καις το εκμεταλλεύεσαι με καλύτερους βα απο οτι το ντιζελ και την βιομαζα παντως

 

δε σου συγκρινω 5αστερο ξενοδοχειο με γεωθερμια και ηλιακα παντως με το σπιτι του συνταξιουχου.....

 

και αμα ειναι να ψειρίσουμε την μαιμου υπολογίζεις στι ποσο ενεργοβωρα ειναι ολα τα συστηματα και με

γνωμονα την αποκριση και αδρανεια που εμφανιζουν?

 

 

 

 

laugh.png σορρυ ... Καλημερα δεν ειπα λολ

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.