Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομόνωση σε τοίχο σαγρέ


tmil

Recommended Posts

Καλημέρα θα ήθελα να μου πείτε αν μπορώ να κάνω εξωτερική θερμομόνωση kelyfos σε τοίχο σαγρε χωρίς να το τρίψω.Το σπίτι είναι του 80 διώροφο και έχω την εντύπωση οτι το κόστος θα εκτιναχθεί στα ύψη.

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται από το βάθος-ύψος του σαγρέ

 

Τεχνοτροπίες σαγρέ υπάρχουν πολλών τύπων (με ψιλή άμμο και ένα εργαλιάκι που το όνομα δεν το θυμάμαι τώρα-πεταχτό με μυστρί-τραβηχτό με τάβλα με καρφιά ή ακόμη σαγρέ ρελιέφ κλπ)

 

Επομένως το κόστος σου δεν είναι οπωσδήποτε απαγορευτικό όπως αρχικά ..αναφέρεις

και αυτό επειδή έτσι και αλλιώς κατά το πρώτο στάδιο εργασιών της εφαρμογής της εξωτερικής μόνωσης

απαιτείται η επάλειψη με κόλλα πλακιδίων (τουλάχιστο αυτό έκανα εγώ σε σαγρέ ψιλής άμμου)

που δεν είναι απαραίτητο να είναι σε απόλυτο επίπεδο διαστρωμένη, επειδή έτσι και αλλιώς το μονωτικό

σε αμέσως επόμενο στάδιο καρφώνεται

Ότι κάτι παραπάνω θα στοιχίσει .. ναι

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο που πρέπει να κοιτάξετε είναι η κατάσταση του υποστρώματος στην τοιχοποιια σας.Θα αναλάβει φορτία θα δεχτεί επικόλληση,DIN18202 για την επιπεδότητα του.

Να το δει ο μηχανικός σου Τmil,υπάρχει περίπτωση να μην ανέβει καθόλου το κόστος.(πες του επίσης αν θα χρησιμοποιήσεις EPS ,να επιλέξει τη διαφορετικής κοκκομετρίας και σύνθεσης ειδική κονία ,αντε τυχερούλα,μόλις εξοικονόμησες τουλάχιστον 500 ευρωπουλάκια,ξεκίνα). 8-)

Στην βαμμένη σαγρέ επιφάνεια το συχνό-πυκνό χτύπημα και καθάρισμα με νερό με πίεση,είναι η λύση σου,όχι το τρίψιμο.

 

@ΚΑΝΑ,

Που έβαζες κόλλα (κεραμικών??)πλακιδίων?Ετσι και το σύστημα έσπαζες και αντικαταστούσες το ειδικό μείγμα οργανικής ρητίνης και προσθέτων για τις θερμομονωτικές πλάκες.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.Έχουν ήδη δρομολογηθεί οι διαδικασίες.Ένα τελευταίο,ξέρετε αν αξίζει αυτό το depron για μονωση από μέσα;Μόνο 6mm πάχος θα κάνει δουλειά;Μ ενδιαφέρει η γρήγορη θέρμανση του χώρου γιατί πρόκειται για β κατοικία.Τα θερμομονωτικα πανέλα με φελιζολ από πίσω πιάνουν πολύ χώρο -7,8εκ περίπου- στο ήδη στενό σπίτι

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Καθότι έχουν περάσει σχεδόν 10 χρόνια από την ανάρτηση, επαναφέρω το θέμα προς συζήτηση σε περίπτωση που έχουν αλλάξει τα δεδομένα ή τα υλικά...

Θέλω να βάλω εξωτερική θερμομόνωση στο σπίτι των πεθερικών μου (είναι σε νησί και το "χτυπάει" ανελέητα ήλιος και άνεμος από παντού).

Είναι μια διπλοκατοικία όπου στον ημιώροφο είναι ένα σπίτι 78 τ.μ. και στο ημιυπόγειο έχει ένα άχτιστο δωμάτιο 30 τ.μ. και 2 αποθήκες ( η μια του καυστήρα).

Το σοβάτισμα του τοίχου είναι άγριο βαθύ σαγρέ και η ερώτηση μου είναι, πρέπει να γίνει λείος ο τοίχος πριν ξεκινήσουμε την εγκατάσταση της εξωτερικής θερμομόνωσης; Εναλλακτικά τι πρέπει να γίνει;

Επίσης, θα χρειαστεί σχετική έκδοση άδειας για την θερμομόνωση και τις όποιες εργασίες και αφού οι καιροί είναι δύσκολοι θα μπορούσα να τη  κάνω μόνος μου;

Δηλαδή, αν το έχω ψάξει καλά,
να τρίψω για να γίνει λείο το σαγρέ σοβάτισμα του τοίχου,
να περάσω αστάρι, μετά κόλλα + φύλλα πολυστερίνης (τι πάχος πρέπει να έχουν;), έπειτα κόλλα + Υαλόπλεγμα, σοβάτισμα, αστάρι και βάψιμο.

Εργαλεία έχω, όρεξη έχω, (λεφτά δεν έχω) άρα μπορώ να το υλοποιήσω μόνος μου;

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, asideris said:

Καθότι έχουν περάσει σχεδόν 10 χρόνια από την ανάρτηση, επαναφέρω το θέμα προς συζήτηση σε περίπτωση που έχουν αλλάξει τα δεδομένα ή τα υλικά...

Θέλω να βάλω εξωτερική θερμομόνωση στο σπίτι των πεθερικών μου (είναι σε νησί και το "χτυπάει" ανελέητα ήλιος και άνεμος από παντού).

Είναι μια διπλοκατοικία όπου στον ημιώροφο είναι ένα σπίτι 78 τ.μ. και στο ημιυπόγειο έχει ένα άχτιστο δωμάτιο 30 τ.μ. και 2 αποθήκες ( η μια του καυστήρα).

Το σοβάτισμα του τοίχου είναι άγριο βαθύ σαγρέ και η ερώτηση μου είναι, πρέπει να γίνει λείος ο τοίχος πριν ξεκινήσουμε την εγκατάσταση της εξωτερικής θερμομόνωσης; Εναλλακτικά τι πρέπει να γίνει;

Επίσης, θα χρειαστεί σχετική έκδοση άδειας για την θερμομόνωση και τις όποιες εργασίες και αφού οι καιροί είναι δύσκολοι θα μπορούσα να τη  κάνω μόνος μου;

Δηλαδή, αν το έχω ψάξει καλά,
να τρίψω για να γίνει λείο το σαγρέ σοβάτισμα του τοίχου,
να περάσω αστάρι, μετά κόλλα + φύλλα πολυστερίνης (τι πάχος πρέπει να έχουν;), έπειτα κόλλα + Υαλόπλεγμα, σοβάτισμα, αστάρι και βάψιμο.

Εργαλεία έχω, όρεξη έχω, (λεφτά δεν έχω) άρα μπορώ να το υλοποιήσω μόνος μου;

Νομίζω αυτές οι ερωτήσεις θα μπορούσαν να γίνουν σε ένα φόρουμ ντουιτ γιορσελφ (το γράφω σε άπταιστα αγγλικά ) ή σε κανέναν που κάνει βιντεάκια στο γιου τ(ι)ουμπ. Ο μηχανικος είναι επιστήμονας και επαγγελματίας και φέρει ευθύνη αλλά και σεβασμό προς τα παρελκόμενα επαγγελεματα του κλάδου.

Εγώ το μόνο που θέλω να σε ρωτήσω πόσους μήνες κατοικείται το σπίτι. 

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο θέμα εδώ, πριν 10 χρόνια, σε παρόμοια ερώτηση "μη μηχανικού" άλλα μέλη είχαν δώσει κάποιες απαντήσεις, τώρα παρότι ρώτησα αν μπορώ να το κάνω μόνος μου (ή χρειάζεται μηχανικός και άδεια) για τη διαδικασία και η μια απάντηση που πήρα είναι ότι προσέβαλα το κλάδο μόνο με την ερώτηση μου (δεν είχα τέτοια πρόθεση και ζητάω συγνώμη) και η άλλη απλά μια "εξυπνάδα"...
ΑΝ θέλατε να βοηθήσετε (νομίζω αυτός είναι ο λόγος ύπαρξης ενός φόρουμ , να γίνονται συζητήσεις) θα μου λέγατε απλά ότι "δε γίνεται φιλαράκο και πρέπει να πληρώσεις μηχανικό για να μη πέσει ο τοίχος πάνω σου"...
Η ερώτηση λοιπόν σε ένα DIY site (Do It Yourself, μπορεί κάποιος που έχει σπουδάσει αγγλική φιλολογία να παρεξηγηθεί, επιστήμονας και επαγγελματίας είναι και αυτός στον κλάδο του) και με τη βοήθεια του παππού που ήταν οικοδόμος όλα θα γίνουν...και ας μην έχει πάρει πτυχίο!! θα το ρισκάρω και πριν πείτε κάτι ξέρω 2 περιπτώσεις που ο πολιτικός μηχανικός ξέχασε να βάλει κολόνα σε σημείο που έπρεπε άρα ο "επιστήμονας και επαγγελματίας" πολιτικός μηχανικός επίσης μπορεί να κάνει λάθος γιατί είναι άνθρωπος και αυτός , απλά τουλάχιστον δε θα τον έχω πληρώσει!!! 😁
ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικές απαντήσεις!!

ΥΓ
φίλε δε χρειάζεται μόνο τανάλια για να βγάλεις ένα δόντι (είδες για να μη ρωτάς δε μαθαίνεις πράγματα), αν έχεις όρεξη να βγάλεις ένα δόντι μόνος σου χωρίς απονεύρωση, τότε δεν είναι το δόντι σου προβληματικό αλλά κάτι άλλο...δοκίμασε και τον σπάγκο...που ξέρεις!! Ο Tom Hanks εξάλλου το έκανε με μια πέτρα και ένα πέδιλο πατινάζ...


 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, asideris said:

Στο ίδιο θέμα εδώ, πριν 10 χρόνια, σε παρόμοια ερώτηση "μη μηχανικού" άλλα μέλη είχαν δώσει κάποιες απαντήσεις, τώρα παρότι ρώτησα αν μπορώ να το κάνω μόνος μου (ή χρειάζεται μηχανικός και άδεια) για τη διαδικασία και η μια απάντηση που πήρα είναι ότι προσέβαλα το κλάδο μόνο με την ερώτηση μου (δεν είχα τέτοια πρόθεση και ζητάω συγνώμη) και η άλλη απλά μια "εξυπνάδα"...
ΑΝ θέλατε να βοηθήσετε (νομίζω αυτός είναι ο λόγος ύπαρξης ενός φόρουμ , να γίνονται συζητήσεις) θα μου λέγατε απλά ότι "δε γίνεται φιλαράκο και πρέπει να πληρώσεις μηχανικό για να μη πέσει ο τοίχος πάνω σου"...
Η ερώτηση λοιπόν σε ένα DIY site (Do It Yourself, μπορεί κάποιος που έχει σπουδάσει αγγλική φιλολογία να παρεξηγηθεί, επιστήμονας και επαγγελματίας είναι και αυτός στον κλάδο του) και με τη βοήθεια του παππού που ήταν οικοδόμος όλα θα γίνουν...και ας μην έχει πάρει πτυχίο!! θα το ρισκάρω και πριν πείτε κάτι ξέρω 2 περιπτώσεις που ο πολιτικός μηχανικός ξέχασε να βάλει κολόνα σε σημείο που έπρεπε άρα ο "επιστήμονας και επαγγελματίας" πολιτικός μηχανικός επίσης μπορεί να κάνει λάθος γιατί είναι άνθρωπος και αυτός , απλά τουλάχιστον δε θα τον έχω πληρώσει!!! 😁
ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικές απαντήσεις!!

ΥΓ
φίλε δε χρειάζεται μόνο τανάλια για να βγάλεις ένα δόντι (είδες για να μη ρωτάς δε μαθαίνεις πράγματα), αν έχεις όρεξη να βγάλεις ένα δόντι μόνος σου χωρίς απονεύρωση, τότε δεν είναι το δόντι σου προβληματικό αλλά κάτι άλλο...δοκίμασε και τον σπάγκο...που ξέρεις!! Ο Tom Hanks εξάλλου το έκανε με μια πέτρα και ένα πέδιλο πατινάζ...


 

Επειδή δεν θέλω να παρεξηγείται η άποψη μου και ο τρόπος μου να σου επισημάνω τα εξής:

1. Νομίζω οτι δεν έχουν καμία σχέση τα προηγούμενα ποστ τα προ 10ετιας με το δικό σου . Στα προηγούμενα δίνονται οδηγίες που θα συζητηθούν και με τον μηχανικό αυτού που ρώτησε. Εσύ απλά λες ' δεν έχω λεφτά για μηχανικό και συνεργείο ... βοηθάτε '. Δεκτό και λογικό στις μέρες μας λόγω κόστους ζωής  αλλά λίγο άκυρο σύμφωνα με τους όρους του παρόντος φόρουμ.

2. Δεν ξέρω τι γίνεται τώρα αλλά παλιότερα που έκανα εγώ θερμομόνωση απαιτούνταν  άδεια μικρής κλίμακας. Την έβγαλα λοιπόν γιατί αλλιώς θα θεωρούνταν αυθαιρεσία όπως μου είχε ο μηχανικός μου. 

3. Σε ρώτησα για τους μήνες που κατοικείται το σπίτι γιατί αν είναι μόνο για διακοπές θα σου έλεγα να μην μπλέξεις με τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.